Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ptasia grypa. Cały powiat malborski jest obszarem zagrożonym. Tak zdecydował wojewoda pomorski

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Fot. KP PSP Malbork
Wojewoda pomorski wydał rozporządzenie w sprawie wysoce zjadliwej ptasiej grypy, dotyczące powiatu malborskiego. To, że nakazy i zakazy się pojawią, było pewne. Zaskoczeniem może być to, że objęto nimi cały powiat.

Ustanowienie powiatu malborskiego obszarem zagrożonym wystąpieniem H5N8 to konsekwencja sytuacji z 4 marca, ale nie tylko. Przypomnijmy, że wtedy służby usunęły z Nogatu koło śluzy Szonowo dwadzieścia padłych łabędzi. Wyniki pobranych próbek potwierdziły, że zwierzęta były zakażone wysoce zjadliwym wirusem ptasiej grypy.
Obecnie powiatowy lekarz weterynarii czeka też na informacje z laboratorium w Puławach, dotyczące padłego łabędzia znalezionego 12 marca w rzece Świętej w Laskach (gm. Nowy Staw).

- Jest możliwość, że nie tylko te okolice śluzy Szonowo, ale niestety cały nasz powiat zostanie uznany za obszar zagrożony. Mamy ten przypadek ze Świętej, chociaż jeszcze nie ma wyników, ale problem pojawił się też od strony nowodworskiej – mówił nam w piątek Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku.

Obawy się potwierdziły, bo zarówno powiat malborski, jak i nowodworski zostały uznane za obszary zagrożone, na których wprowadza się następujące zakazy i nakazy:

  • zakazuje się gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych (akurat w czasie pandemii to i tak nie jest możliwe);
  • zakazuje się utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu,
  • nakazuje się poić i karmić drób w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa;
  • zakazuje się korzystania ze zbiorników wodnych znajdujących się na wolnym powietrzu w celach związanych z hodowlą drobiu;
  • zakazuje się pojenia drobiu wodą pochodzącą ze zbiorników wód powierzchniowych, do których może mieć dostęp dzikie ptactwo;
  • zakazuje się wypuszczania drobiu w celu odnowy populacji ptaków łownych;
  • zakazuje się utrzymywania kaczek i gęsi z innymi gatunkami drobiu;
  • nakazuje się zabezpieczyć paszę przed dostępem dzikich ptaków;
  • nakazuje się stosować w gospodarstwie obuwie i odzież ochronną przeznaczoną do pracy wyłącznie w gospodarstwie;
  • nakazuje się wyłożyć maty dezynfekcyjne nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób;
  • nakazuje się powiadomić właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii o każdym przypadku choroby drobiu;
  • nakazuje się sporządzić spis wszystkich miejsc utrzymywania drobiu;
  • nakazuje się prowadzić przez osoby utrzymujące drób dzienną ewidencję dotyczącą spadku spożycia paszy i wody, produkcji jaj (nieśności) oraz upadków zwierząt.

Na zewnętrznych granicach obszaru pojawią się tablice ostrzegawcze: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków. Obszar zagrożony”. Staną przy drogach i miejscach publicznych lub drogach wewnętrznych. Służby wojewody nakazują też wyłożenie mat dezynfekcyjnych na ustalonych przez właściwe organy drogach publicznych lub prywatnych.

Powiat malborski. 20 martwych łabędzi w Nogacie w pobliżu śl...

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto