Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWIOŚ w Gdańsku uderza w mafię odpadową. Sprawa trafiła do prokuratury. Gdzie znajduje się 6 tysięcy ton odpadów?

Kamil Kusier
Kamil Kusier
PWIOŚ w Gdańsku uderza w mafię odpadową. Sprawa trafiła do prokuratury. Gdzie znajduje się 6 tysięcy ton odpadów?
PWIOŚ w Gdańsku uderza w mafię odpadową. Sprawa trafiła do prokuratury. Gdzie znajduje się 6 tysięcy ton odpadów? Kamil Kusier
"Firmy nie są w stanie udokumentować, gdzie znajduje się 6 tysięcy ton odpadów". Pomorski Wojewódzki Inspektorach Ochrony Środowiska ujawnił działanie mafii odpadowej na Pomorzu. Co czeka przedsiębiorców z powiatu wejherowskiego? Sprawa trafiła do prokuratury, zaś sprawcom grozi nawet kilka milionów złotych kary oraz do 10 lat pozbawienia wolności.

Wykryto działanie mafii odpadowej na Pomorzu. Gdzie podziało się 6 tysięcy ton odpadów?

Zidentyfikowano działania mafii odpadowej na Pomorzu. Jak informuje „Dziennik Bałtycki” Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku, zakończyły się czynności kontrolne, w ramach których potwierdzono działanie mafii odpadowej.

- Typowym działaniem mafii odpadowej jest pozyskiwanie odpadów od legalnie działających podmiotów, które w ramach swojej działalności je wytworzyły – tłumaczy działanie takiej grupy inspektor Radosław Rzepecki z PWIOŚ w Gdańsku. - Następnie odpady, zamiast trafić do profesjonalnych pomiotów zajmujących się ich zagospodarowaniem, trafiają w miejsca nieprzeznaczone na ten cel np. do byłych żwirowni czy budynków gospodarczych.

W sprawie wykrytej przez Inspekcję Ochrony Środowiska ustalono, że 2 podmioty nieposiadające zezwoleń i możliwości technicznych przyjmowały odpady, które miały trafić pod adres ich prowadzenia działalności.

- Następnie odpady miały być przekazane dalej. Ustalenia i zabezpieczone dowody wykazały, że firmy nie są w stanie udokumentować, gdzie znajduje się 6 tysięcy ton odpadów – dodaje Radosław Rzepecki. - Przy tym osoby działające w ramach tych firm fałszowały dokumenty i poświadczały nieprawdę w około 350 dokumentach mających znaczenie prawne.

Sprawa została skierowana do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku

Sprawa została skierowana także do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Sprawcom za przestępstwo odpadowe grozi do 10 lat pozbawienia wolności, a za działania związane z fałszowaniem dokumentów i poświadczaniem nieprawdy grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

Ponadto za niewłaściwe gospodarowanie odpadami WIOŚ w Gdańsku może nałożyć karę w wysokości do 1 miliona złotych, za naruszenia w zakresie ewidencji odpadów grozi również do 1 milion złotych kary.

Jak poinformował „Dziennik Bałtycki” prokurator Mariusz Duszyński z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, sprawa do organu ścigania trafiła w piątek, 5 maja 2023 roku.

- Zarejestrowaliśmy taką sprawę w prokuraturze, jednak za wcześnie jest, aby mówić o jakichkolwiek konkretach w sprawie – dodał prokurator Mariusz Duszyński.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto