18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Ballada o Wołyniu" w Malborku. Sztuka, którą trzeba zobaczyć

Redakcja
Fot. Materiały promocyjne, Teatr Nie Teraz
Ponad 2 tysiące widzów w różnych miastach Polski już obejrzało ten spektakl. W poniedziałek, 13 lutego, ballada o mordach na Polakach - czyli "Ballada o Wołyniu" zostanie wystawiona w Malborku.

Prapremiera "Ballady o Wołyniu", stworzonej i wystawianej przez tarnowski Teatr Nie Teraz, odbyła się w maju ubiegłego roku. Od tamtej pory sztuka, opowiadająca o ludobójstwie dokonanym przez ukraińskich nacjonalistów na Polakach w l. 1942-46, ma pełną widownię w miejscach, w których jest wystawiana. Zyskała też uznanie krytyków. Miesięcznik "Teatr", podsumowując 2011 rok, nagrodził ją w kategoriach: "Najlepsza adaptacja teatralna (opracowanie tekstu)", "Najlepsza reżyseria" i "Najlepsze przedstawienie teatru alternatywnego".

"Ballada o Wołyniu" to pierwszy w Polsce spektakl teatralny opowiadający o rzeziach na ludności polskiej na Ukrainie. Sztuka zbiera pochlebne recenzje.

(…) Zaskakuje już tylko przyjęta dla tego dramatu konstrukcja, przywołująca nawet na myśl telewizyjną „scenę faktu", oparta głównie o przejmujące relacje – monologi trzech bohaterek i dochodzące spoza sceny komentarze przesłuchującego je po wojnie oficera. (…) Reżyser zaufał swoim aktorkom i w ten sposób, dzieląc się dziełem, do którego jako potomek kresowej rodziny był predestynowany, moim zdaniem - wygrał. (…) Sztuka jest czytelna i zrozumiała dla odbiorców. To dla mnie wielka ulga, bo nareszcie – za pomocą tego przedstawienia - można zmazywać na polskiej scenie hańbę dotychczasowej niepamięci o ofiarach wielkiego ludobójstwa.Piotr Dziża, Pionierzy mają łatwiej?, www.inTARnet.pl, 11 lipca 2011

Nostalgiczne pełne przejmującego smutku i tęsknoty pieśni ubrane w określoną scenografię – skromną, ubogą wręcz, a przez to nadającą potęgi wymowie spektaklu w jakiś sposób, magiczny siłą swojego utajonego przekazu przenoszą widza w świat pełen niepojętego, niezrozumiałego obcego i wynaturzonego splotu wydarzeń, który zepchnął dwa narody żyjące do tej pory w zgodzie w otchłanie: z jednej strony straszliwej zbrodnia co za tym idzie ukrytego, drążącego poczucia winy, z drugiej; męki i zagłady. (…)Piotr Szelągowski, Ballada o zaginionym świecie, www.bezprzesady.pl, 24 maja 2011

(…) „Ballada o Wołyniu”, prócz roli stricte artystycznej, wypełnia także ważną misję społeczną, edukacyjną, historyczną i moralną. (…) Przedstawienie choć tematycznie jest wielkie i głębokie jak tragedia antyczna, formalnie ma charakter kameralny. Reżyser opowiada tę dramatyczną, prawdziwą historię ustami trzech kobiet: dwóch Polek i jednej Ukrainki. Teraz, już jako dorosłe kobiety, dają świadectwo, czego doświadczyły, co widziały, gdy były dziećmi.(…)
Temida Stankiewicz-Podhorecka, Ludobójstwo na Polakach wciąż bez kary, Nasz Dziennik, 31 maja 2011
Zdjęcia ze spektaklu można obejrzeć na stronie Teatru Nie Teraz

W Malborku "Ballada o Wołyniu" zostanie wystawiona w poniedziałek, 13 lutego, o godz. 17 w sali Kina Klubowego przy ul. Sikorskiego. Wstęp jest wolny. Współorganizatorami są malborski oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego oraz Malborskie Centrum Kultury i Edukacji. Patronat nad przedsięwzięciem objęli burmistrz Malborka i starosta malborski.

Reżyserem, scenarzystą i autorem scenografii jest Tomasz A. Żak, dyrektor Teatru Nie Teraz. W sztuce występują: Agne Muralyte, Ewa Tomasik i Magdalena Zbylut. Głos 1 to Tomasz Lewandowski, a Głos 2 (i Narrator) - Jerzy Pal.

Jak wyjaśniają twórcy spektaklu, wykorzystano wątki fabularne powieści Włodzimierza Odojewskiego „Zasypie wszystko, zawieje”; świadectwa osób, które przeżyły zagładę na polskim Wołyniu; pieśni ukraińskie i polskie.

Dla mieszkańców Malborka będzie to kolejna okazja, by posłuchać - ale w innej formule - o rzeziach dokonanych na Polakach na Wołyniu w okresie II wojny światowej. W ubiegłym roku o ludobójstwie opowiadali ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski oraz Ewa Siemaszko, badaczka losów ludności polskiej na Wołyniu w tamtym okresie.

Fotografie w galerii zdjęć u góry pochodzą z folderu informacyjnego na temat spektaklu "Ballada o Wołyniu".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Ballada o Wołyniu" w Malborku. Sztuka, którą trzeba zobaczyć - Malbork Nasze Miasto

Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto