Rada Powiatu Malborskiego nie dołączy do akcji "Murem za polskim mundurem". Gest poparcia zaproponował radny PiS, ale wniosek przepadł

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Udostępnij:
Krzysztof Grylak, radny powiatowy, zaproponował kolegom z samorządowej ławy, by poprzez aklamację wsparła akcję „Murem za polskim mundurem”. Ale większość obradującej w czwartek (25 listopada 2021 r.) Rady Powiatu Malborskiego nie zgodziła się na wprowadzenie takiego punktu do porządku sesji.

Gdy Rada Powiatu Malborskiego w czwartek (25 listopada) omawiała przygotowany na sesję porządek obrad, radny Krzysztof Grylak zgłosił swój wniosek o zmianę.

Proponuję, by do porządku obrad dodać punkt, że Rada Powiatu przez aklamację wspiera akcję „Murem za polskim mundurem” – powiedział Krzysztof Grylak.

Ale od razu zaoponował starosta Mirosław Czapla.
- Jestem przeciwny podejmowaniu politycznych uchwał, więc jestem przeciw wprowadzeniu tego punktu – odniósł się Mirosław Czapla.
Radny Piotr Szwedowski, etatowy członek Zarządu Powiatu, dopytywał, czy jest jakaś treść stanowiska wyrażającego to wsparcie.
- Nad czym mamy aklamować? Nad hasłem? - chciał wiedzieć Piotr Szwedowski.

Na czym polega poparcie dla służby, którą pełnią mundurowi, można przeczytać w internecie, co zaprezentował zebranym radny Janusz Kasyna.

Akcję "Murem za Polskim Mundurem" rozpoczęli internauci. Teraz włączyła się w nią cała Polska. Każdego dnia podziękowania składane są dla żołnierzy za ich wysiłek. Mieszkańcy rejonów przygranicznych robią to osobiście, mieszkańcy innych części kraju przesyłają pozytywne słowa poprzez social media, natomiast najmłodsi Polacy przesyłają laurki. Nadsyłane podziękowania można liczyć już nie w setkach a w tysiącach – odczytał radny Kasyna.

Przyznał również, że to raczej obywatelski gest w stosunku do służb.
- To nie jest sprawa polityczna. Możemy jako Rada Powiatu wysłać podziękowania żołnierzom za wkład w obronę naszego kraju – zauważył Janusz Kasyna.
Za zbędne kojarzenie z polityką uznał sprawę również autor wniosku.

Jest to z gruntu diagnoza chybiona. Chyba trzeba być nie wiem jak niedostrzegającym pewne procesy we współczesnym świecie, by nie dostrzec, jaką rolę pełnią żołnierze, policjanci, służby ochrony granic dzisiaj, byśmy my mogli chociażby obradować tutaj bezpiecznie. Oddajmy im cześć i szacunek – tłumaczył Krzysztof Grylak.

Ale Piotr Szwedowski chciał wiedzieć, czy w związku z tym, przygotowane zostało jakieś stanowisko.
- Pytam, czy to ma być hasło, bo to jest niepełne w stosunku do tego, co się tam dzieje. Jestem murem za polskim mundurem, ale też za lekarzami, obywatelami, którzy tam niosą pomoc w posłuszeństwie głosowi Kościoła, za mieszkańcami tamtych terenów. Ta sytuacja jest szersza niż tylko polski mundur. Funkcjonariusze, żołnierze, robią to, co do nich należy i za to im chwała, jesteśmy za nimi murem, ale to jest nic niemówiące. Na czym ma to polegać? Na tym, że zapiszemy w porządku obrad taki punkt? I to wszystko? – mówił Piotr Szwedowski.

Ale odpowiedź nie padła, za to radny Grylak ponownie wspomniał o idei akcji prowadzonej w Polsce.

To spontaniczna inicjatywa społeczna, która zrodziła się wśród Polaków w obliczu ogromnego zagrożenia na granicy nie tylko Polski ale i Europy, gdzie polscy żołnierze i inne służby mundurowe w sposób niezwykle przykładny, z narażeniem swojego życia i zdrowia, pełnią tam służbę, byśmy my mogli żyć bezpiecznie. „Murem za polskim mundurem” jest to ukłon w ich kierunku – wyjaśniał.

O wsparciu, które jest udzielane nie tylko przez mundurowych, wspomniał również starosta.
- Jeśli chodzi o pomoc na granicy, jako prezes Polskiego Czerwonego Krzyża na powiaty malborski i sztumski, organizujemy zbiórkę darów i przekazujemy je potrzebującym. Poza tym, jeżeli wpuszczą tam wszystkich dziennikarzy i będziemy mieli prawdziwy obraz obraz, wtedy się zgodzę na takie stanowisko. Dopóki tak nie jest, jestem na „nie” – podkreślił Mirosław Czapla.

W głosowaniu nad wprowadzeniem do porządku obrad punktu zaproponowanego przez Krzysztofa Grylaka „za” było 4 radnych, 10 było przeciwnych, a 4 wstrzymało się od głosu. To oznacza, że większość nie zgodziła się na omawianie podczas sesji udziału Rady Powiatu w akcji „Murem za polskim mundurem”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

74. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie