Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport - edukacja globalna w Polsce

IAR/Dorota Piotrowska
Edukacja globalna w Polsce bardzo rozwinęła się, zwłaszcza w ciągu ostatnich pięciu lat. Raport na ten temat przygotowany przez międzynarodowych ekspertów wskazuje, że Polska w tej dziedzinie dokonała wręcz skoku i może służyć za przykład wielu innym krajom.

Edukacja globalna ma na celu uświadomienie młodym ludziom poczucia związku ze społecznością światową, wpływu wydarzeń w odległych nawet zakątkach świata na ich życie i odwrotnie oraz na wzajemną współodpowiedzialność za losy świata i poszczególnych mieszkańców ziemi.

Wiceminister edukacji narodowej Krzysztof Stanowski podkreśla, że najważniejsze było włączenie edukacji globalnej czyli nauczania między innymi o prawach człowieka, zrównoważonym rozwoju czy procesach na rzecz pokoju do nowej podstawy programowej nauczania, między innymi na lekcjach historii, geografii, wiedzy o społeczeństwie czy biologii.

Szef zespołu ekspertów Helmuth Hartmeyer, z Austriackiej Agencji Rozwoju (ADA) uważa, że polski przykład wykorzystania możliwości stworzonych przez obecną reformę szkolnictwa i włączenie edukacji globalnej w główny nurt nauczania w szkole może być wzorem dla innych krajów.

Międzynarodowy zespół oceniający chwali przede wszystkim wzorową współpracę ministerstw: Edukacji Narodowej i Spraw Zagranicznych przy rozwoju edukacji globalnej w Polsce. MSZ przede wszystkim finansuje konkursy na wdrażanie projektów związanych z edukacją rozwojową. W 2009 roku sfinansowano około 40 projektów. Większość z nich przygotowały i wdrażają organizacje pozarządowe. Przygotowują one, między innymi, podręczniki i projekty edukacyjne dla szkół, kształcą nauczycieli, organizują prelekcje w szkołach, pokazy filmów, happeningi oraz spotkania z ciekawymi ludźmi, wysyłają też młodych ludzi na wolontariat do krajów rozwijających się.

Deklaracja Edukacji Globalnej z Maastricht z 2002 roku tak definiuje edukację globalną: "Edukacja globalna otwiera ludziom oczy i umysły na rzeczywistość panującą na świecie oraz uświadamia o konieczności podejmowania działań na rzecz większej sprawiedliwości, równości i przestrzegania praw człowieka dla wszystkich".

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto