Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Raport o stanie powiatu malborskiego za 2022 r. W debacie może zabrać głos każdy mieszkaniec, o ile dopełni formalności

Anna Szade
Anna Szade
Dla starosty Mirosława Czapli i pozostałych członków Zarządu Powiatu to ostatnie wotum zaufania w tej kadencji.
Dla starosty Mirosława Czapli i pozostałych członków Zarządu Powiatu to ostatnie wotum zaufania w tej kadencji. Radosław Konczyński
Starostwo opublikowało raport o stanie powiatu malborskiego za 2022 r. Debata nad dokumentem ma odbyć się podczas sesji Rady Powiatu zaplanowanej na 7 czerwca. Ustawowe prawo zabrania głosu w dyskusji mają mieszkańcy. Muszą jednak pod wnioskiem zebrać podpisy co najmniej 150 osób.

Raport o stanie powiatu malborskiego. Mieszkańcy mogą zabrać głos

Raport o stanie powiatu obejmuje podsumowanie działalności Zarządu Powiatu w poprzednim roku, w szczególności realizację polityk, programów i strategii oraz uchwał Rady Powiatu. Raport za 2022 r. został już opublikowany na stronie internetowej starostwa. To 57 stron, z których można dowiedzieć się, czym zajmowały się władze i nadzorowane przez nie instytucje.

Zgodnie z ustawą o samorządzie powiatowym, w debacie nad raportem mogą zabrać głos mieszkańcy powiatu. To jedyna sytuacja, w której ustawodawca przyznał takie prawo przedstawicielom lokalnej społeczności. Jednak jest „ale”: kto chce się wypowiedzieć, musi wcześniej złożyć zgłoszenie, poparte podpisami mieszkańców.

W powiecie do 100 tys. mieszkańców, czyli takim jak malborski, na liście musi podpisać się minimum 150 osób. W ponad 100-tysięcznym powiecie to jeszcze więcej, bo 300 osób.

Wotum zaufania dla Zarządu Powiatu w czerwcu. Ostatnie w tej kadencji

Na zebranie podpisów poparcia pod zgłoszeniem jest jeszcze trochę czasu. Sesja Rady Powiatu, podczas której rozpatrywany będzie raport, zaplanowana jest na 7 czerwca na godz. 13 w starostwie**.

Zgłoszenia można złożyć do Biura Rady Powiatu do 6 czerwca 2023 r. do godz. 14 lub na adres poczty elektronicznej: [email protected] – czytamy na stronie internetowej powiatu.

Możliwość zabrania głosu przez mieszkańców podczas debaty nad raportem na sesji rady funkcjonuje od kilku lat. Pierwszy dokument, będący rodzajem spowiedzi Zarządu Powiatu, przygotowany był za rok 2018. Zainteresowanie mieszkańców tematem nie jest duże. W protokołach z sesji Rady Powiatu nie odnotowano ani jednego takiego obywatelskiego wystąpienia. \

Natomiast dla członków Zarządu Powiatu to może być emocjonujący moment. Po zakończeniu debaty nad raportem o stanie powiatu Rada Powiatu przeprowadzane jest głosowanie nad udzieleniem zarządowi wotum zaufania. W obecnej kadencji to zresztą już ostatni raz, gdy radni wypowiedzą się w tej sprawie.

Uchwała podejmowana jest bezwzględną większością głosów ustawowego składu Rady Powiatu. Zgodnie z ustawą, jej niepodjęcie jest równoznaczne z nieudzieleniem zarządowi powiatu wotum zaufania, a ono z kolei - ze złożeniem wniosku o odwołanie zarządu.

Z raportem o stanie powiatu można zapoznać się na stronie internetowej starostwa. Tam znajduje się również wzór pisemnego zgłoszenia mieszkańca do udziału w debacie wraz z wzorem listy podpisów.

Dziennik Bałtycki TV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto