Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region. Terytorialsi z województwa pomorskiego złożą przysięgę w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego

Radosław Konczyński
Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej m.in. z Malborka, Sztumu, Słupska czy Kościerzyny wypowiedzą słowa roty przysięgi wojskowej i oficjalnie staną się żołnierzami Wojska Polskiego. Uroczystość odbędzie się w najbliższą sobotę (24 września) na terenie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego.

Przysięgę w Malborku złożą nowo wcieleni mieszkańcy różnych części województwa pomorskiego. To 38 ochotników, którzy właśnie kończą wyczerpujące, 16-dniowe szkolenie podstawowe.

- Są wśród nich mieszkańcy Malborka, Sztumu, Tczewa, Słupska czy Kościerzyny. Na co dzień wykonują oni przeróżne zawody. Podczas ostatniego wcielenia terytorialsem zdecydował się zostać m.in. dziennikarz, sędzia piłkarski czy nauczyciele, zarówno akademiccy, jak i ci pracujący na poziomie szkół średnich i podstawowych - informuje Maciej Szalbierz z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. kpt. mar. Adama Dedio.

Nikt nie patrzy, skąd przychodzi. W WOT najważniejsze są współpraca, dyscyplina i doskonalenie umiejętności, by na co dzień nieść pomoc lokalnym społecznościom, jak również wyszkolić się na sprawnego żołnierza "po godzinach".

Unikatowy charakter służby w Wojskach Obrony Terytorialnej pozwala łączyć życie codzienne ze służbą Ojczyźnie, co sprawia, że oliwkowy beret noszą ochotnicy pochodzący często z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i pasjach, ale połączeni nierozerwalnym węzłem odpowiedzialności za losy Ojczyzny - podkreśla Maciej Szalbierz.

Trwa epidemia koronawirusa, dlatego 7 PBOT zapewnia, że sobotnia uroczystość odbędzie się z zachowaniem obostrzeń sanitarnych.

Wojska Obrony Terytorialnej. Trawa nabór na Pomorzu

Nabór w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej trwa w trybie ciągłym mieszkańcy Powiśla i Żuław mogą się zgłaszać do Wojskowej Komisji Uzupełnień w Malborku. Do WOT może wstąpić każdy obywatel Polski mający zdolność do pełnienia służby wojskowej, niekarany, w wieku od 18 do 55 lat w przypadku szeregowych i 18 do 63 lat w przypadku podoficerów i oficerów.

Cały proces szkolenia trwa 3 lata:

  • po zakwalifikowaniu się kandydat przechodzi 16-dniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub 8-dniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały;
  • pierwszy rok szkolenia to zajęcia indywidualne o charakterze ogólnowojskowym;
  • drugi rok - szkolenia w wybranej przez terytorialsa specjalności;
  • trzeci rok - żołnierze doskonalą swoją współpracę w ramach różnych pododdziałów. Do tego dochodzi udział w ćwiczeniach poligonowych oraz powołania do zadań realizowanych w ramach funkcjonowania brygady.

Po trzech latach szkolenia można uznać terytorialsa za w pełni wyszkolonego żołnierza. Później doskonali on swoje umiejętności w ramach dalszych zajęć rotacyjnych - przypomina Maciej Szalbierz.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto