Rekordzista z Pomorza ma do oddania 75 milionów złotych. Największą grupę dłużników stanowią osoby w wieku 36-45 lat

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
89 proc. dłużników stanowią konsumenci, a zaledwie 11 proc. przedsiębiorstwa. Również zadłużenie osób fizycznych jest 5 razy większe niż jednoosobowych działalności i spółek łącznie
89 proc. dłużników stanowią konsumenci, a zaledwie 11 proc. przedsiębiorstwa. Również zadłużenie osób fizycznych jest 5 razy większe niż jednoosobowych działalności i spółek łącznie polskapress
Mieszkańcy Pomorza są coraz bardziej zadłużeni. Łączna kwota, jaką mają do oddana, jest ogromna - to już ponad 4 mld złotych. Najwięcej dłużników - konsumentów na terenie Pomorza mają: Gdańsk, Gdynia, powiat wejherowski i tczewski. Jak się okazuje, 89 proc. dłużników stanowią konsumenci, a zaledwie 11 proc. przedsiębiorstwa. Również zadłużenie osób fizycznych jest 5 razy większe niż jednoosobowych działalności i spółek łącznie.

Dłużnicy z Pomorza. Gdzie mieszkają?

Dane Krajowego Rejestru Długów na koniec lutego 2023 r., dotyczące zadłużenia w województwie pomorskim, nie pozostawiają złudzeń. Mieszkańcy są coraz bardziej zadłużeni. Najbardziej - jeśli chodzi o powiaty i miasta pod względem łącznej wartości zadłużenia firm oraz liczby dłużników - to:

 • Gdańsk (5704 dłużników),
 • Gdynia (3106),
 • powiat wejherowski (1647)
 • gdański (1140).

- W województwie pomorskim jest 184 132 konsumentów i firm zadłużonych na łączną kwotę 4 mld zł. Średnie zadłużenie jednego dłużnika wynosi 21,8 tys. zł - mówi Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska, kierownik Biura Prasowego i Analiz Rynkowych Krajowego Rejestru Długów. - Liczba zobowiązań wynosi ponad 625 tysięcy.

Jak się okazuje, 89 proc. dłużników stanowią konsumenci, a zaledwie 11 proc. przedsiębiorstwa. Również zadłużenie osób fizycznych jest 5 razy większe niż jednoosobowych działalności i spółek łącznie.

Wśród dłużników przeważają mężczyźni

Najwięcej dłużników-konsumentów (powyżej 10 tys.) mają:

 • Gdańsk (35460 dłużników),
 • Gdynia (16043),
 • powiat wejherowski (14837)
 • tczewski (10331).

Również najwyższe łączne zadłużenie (powyżej 200 mln zł) należy do tych 4 powiatów i miast:

 • Gdańsk (689 840 673,97 zł),
 • pow. wejherowski (359 826 913,76 zł),
 • Gdynia (335 307 553,80 zł)
 • pow. tczewski (203 686 708,31 zł).

- W podziale na płeć przeważają mężczyźni. Ich zadłużenie wynosi 2,5 mld zł - mówi Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska. - Liczba zadłużonych kobiet na Pomorzu to - 58951 (liczba zobowiązań - ponad 177 tysięcy), natomiast mężczyzn - 105657 (zobowiązania - ponad 359 tysięcy).

Trwa głosowanie...

Czy uważasz, że kredyty powinny być trudniej dostępne?

Największe łączne oraz średnie zadłużenie należy do osób w wieku 46-55 lat, a największą grupę dłużników stanowią osoby w wieku 36-45 lat. Najmniej dłużników jest w grupie wiekowej 18-25 lat.

Dodajmy, że w woj. pomorskim rekordzistą jest 50-letni mężczyzna z powiatu wejherowskiego zadłużony na 75 mln złotych wobec firmy z branży zarządzania wierzytelnościami i sądu.

Zadłużone są też pomorskie firmy

W przypadku przedsiębiorców większą liczbę dłużników i łączne zadłużenie mają jednoosobowe działalności gospodarcze. Średnie zadłużenie wynosi 33,7 tys. zł. Takich jednoosobowych firm z kłopotami finansowymi na Pomorzu jest ponad 12 tysięcy. Nieco mniej jest natomiast zadłużonych większych przedsiębiorstw i instytucji - 7041 oraz spółek cywilnych - 147.

- Rekordzistą jest przedsiębiorstwo rolne z powiatu malborskiego zadłużone na ponad 14,4 mln zł wobec firmy telekomunikacyjnej i funduszu sekurytyzacyjnego - mówi Katarzyna Maciaszczyk-Sobolewska.

Najbardziej zadłużone powiaty i miasta pod względem łącznej wartości zadłużenia firm oraz liczby dłużników to:

 • Gdańsk (5704 dłużników),
 • Gdynia (3106),
 • pow. wejherowski (1647)
 • gdański (1140).

Zobacz także: Mężczyźni, którzy zaginęli na Pomorzu. Tych osób z województwa pomorskiego poszukuje ITAKA | ZDJĘCIA

- Podobnie jak w większości województw, także na Pomorzu, najliczniejszą grupą zadłużonych są osoby w wieku produkcyjnym. Między 25 a 44 rokiem życia wiele osób podejmuje największe inwestycje w życiu - w tym m.in. kupuje mieszkanie czy wyposaża je - często finansując zakupy zewnętrznymi środkami, np. pożyczkami, kredytami czy zakupami ratalnymi - przypomina Jarosław Furmaniak, kierownik Departamentu Operacji i Rozwoju z ERIF Biura Informacji Gospodarczej.

Kumulacja długów

Jak się okazuje, wielu dłużników ma jednak więcej zobowiązań lub ma je wobec kilku podmiotów.

- Zwykle to mężczyźni są bardziej zadłużeni. Tak jest również na Pomorzu, gdzie średnio panowie winni są 10 800 zł, podczas gdy kobiety o pół tysiąca mniej - niecałe 10 300 zł. Na spłatę takich zobowiązań należałoby przeznaczyć 1,5 średniej pensji, która według GUS w grudniu 2022 r. w województwie pomorskim wynosiła 7324 zł - tłumaczy Jarosław Furmaniak z ERIF BIG.

Warto dodać, że mieszkańcy województwa pomorskiego zalegają również z płatnościami z tytułu zasądzonych alimentów. Według danych ERIF Biura Informacji Gospodarczej w tym regionie dług alimentacyjny, który za nierzetelnych rodziców musiały przejąć gminy, wynosi blisko 1,1 mld zł.

W zadłużeniach alimentacyjnych przoduje niechlubny 44-letni dłużnik, zalegający z 21 milionami złotych.

Kto nie reguluje zobowiązań?

Według Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań w 2021 r. w województwie pomorskim mieszkało 2 357 320 osób. Wśród blisko 75 tys. dłużników z tego regionu (z wyłączeniem dłużników alimentacyjnych) znajduje się blisko 60% mężczyzn oraz 40% kobiet - wskazuje ERIF BIG. Najliczniejszą grupą zadłużonych mieszkańców Pomorza są mężczyźni w wieku 35-44, za to najmniejszy odsetek dłużników stanowią kobiety do 24. roku życia.

Najwyższa średnia wartość długu przypada na seniorów - przeciętna wysokość zobowiązań na osobę w tej grupie wiekowej przekracza 12 tys. zł. W grupie najmniej zadłużonych - tzn. młodych dorosłych, między 18 a 24 rokiem życia - średnia wartość długu wynosi blisko trzy razy mniej, czyli nieco ponad 4 100 zł.

- Z naszych danych wynika, że wśród dorosłych Polaków nie ma grupy, która - jako całość - w terminie spłacałaby wszystkie swoje zobowiązania. W długi wpadają osoby zarówno dopiero wkraczające w dorosłość, jak i seniorzy. Wśród Pomorzan najliczniejsi wśród zadłużonych są reprezentanci grupy między 25. a 44. rokiem życia - stanowią aż 52 proc. wszystkich dłużników z regionu. Trzeba pamiętać, że wszystkie te osoby, na skutek wpisania do rejestru dłużników BIG, mogą mieć problemy np. z uzyskaniem kredytów gotówkowych, ratalnych czy hipotecznych, zawarciem umów leasingowych, pożyczkowych czy nawet podpisaniem umów abonamentowych. Wciąż jednak niewielka część dłużników zdaje sobie z tego sprawę - wyjaśnia ekspert ERIF BIG.

Coś optymistycznego

Zgodnie z danymi ERIF BIG w województwie pomorskim mieszka blisko 258 tys. osób z pozytywną informacją na temat wiarygodności i rzetelności finansowej. Ponad 127 tys. pozytywnych wpisów dotyczy kobiet, blisko 131 tys. odnosi się zaś do mężczyzn.

- W czasach, w których wiarygodność finansowa jest jednym z najważniejszych kryteriów oceny dla poważnych podmiotów rynkowych - zwłaszcza z sektora finansowego - pozytywny wpis w BIG może być pewnego rodzaju gwarantem bezpieczeństwa. Klienci posiadający taki wpis są dla firm i instytucji bardziej godni zaufania. Dużo bardziej niż podmioty, co do których wiarygodności kredytowej zewnętrzne źródła nie mają żadnych danych, nie mówiąc już o tych, które mają zarejestrowaną informację negatywną - podkreśla Jarosław Furmaniak z ERIF BIG.

Decyzje podejmowane pod wpływem impulsu

Niestety, z roku na rok przybywa dłużników, nie tylko na Pomorzu. To problem w całej Polsce.

- Bardzo często decyzje są podejmowane pod wpływem chwili, impulsu - podkreślają specjaliści. - Licząc to, czy będziemy w stanie spłacać kolejne zobowiązanie, nie wolno liczyć „na styk”, co do złotówki dochodów i wydatków. Musimy zawsze zostawić jakąś rezerwę na wypadek, gdyby pojawiła się długa choroba (zarobki zmniejszają się o 20 proc.), czy utrata pracy, bądź inne, ważne a niespodziewane wydatki, które sprawią, że na raty zacznie brakować pieniędzy.

Zdarza się, że w spiralę zadłużenia wpadają też seniorzy. W tym przypadku, częstym powodem zadłużania jest chęć pomocy bliskim. Dziadkowie zaciągają pożyczki na prośbę młodszych członków rodziny, zwłaszcza kiedy ci nie mają wystarczającej zdolności kredytowej.

To zjawisko obserwowane jest od kilku lat. Banki i firmy pożyczkowe chętnie udzielają pożyczek i kredytów, bo emeryci uchodzą za solidnych klientów. Ich dochody nie są wprawdzie wysokie, ale za to regularne i pewne.

Starsi ludzie często nie mają serca, by odmówić swoim wnukom, kiedy ci proszą o wzięcie dla nich pożyczki. Nie byłoby w tym problemu, dopóki krewni spłacaliby zobowiązania, tak jak obiecali. Rzeczywistość często jest jednak zupełnie inna. Z biegiem czasu okazuje się, że wnuki nie płacą rat. O tym niemiłym fakcie seniorzy często dowiadują się dopiero od negocjatora z firmy windykacyjnej.

Paweł Szrot ostro o "Zielonej Granicy"."To porównanie jest uprawnione"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordzista z Pomorza ma do oddania 75 milionów złotych. Największą grupę dłużników stanowią osoby w wieku 36-45 lat - Dziennik Bałtycki

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie