Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Remont Zamku Wysokiego w Malborku coraz bliżej. Sprawdź, jaki będzie zakres prac

Jacek Skrobisz
Coraz bliżej rozpoczęcia pierwszych prac remontowo-konserwatorskich w zespole kościoła Najświętszej Marii Panny na Zamku Wysokim w Malborku. W środę (8 października) w świątyni odbyła się konferencja zapowiadająca kolejną wielką inwestycję muzeum.

Inwestycja będzie realizowana z udziałem środków pozyskanych z tzw. funduszy norweskich i pieniędzy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem projektu jest odtworzenie historycznej przestrzeni architektonicznej w kształcie, jaki miała ona przed zniszczeniem, udostępnienie turystom wnętrza kościoła w kształcie pierwotnym, stworzenie nowej przestrzeni ekspozycyjnej, odtworzenie wnętrza z możliwością bogactwa detali architektonicznych związanych z tą przestrzenią.

Jak informuje Muzeum Zamkowe w Malborku, do najważniejszych zadań należą:

1. Odbudowa wnętrza kościoła zamkowego, z przywróceniem mu sklepienia w kształcie sprzed wojennego zniszczenia. Partie zabytkowe mają otrzymać wystrój tynkarski i malarski, natomiast elementy odtworzone pozostaną w surowej cegle. Przywrócona zostanie ceramiczna posadzka, ponadto kościół otrzyma oświetlenie i ogrzewanie, instalacje niskoprądowe oraz nowe szklenie witrażowe ze szkła barwnego.

Na wschodnim zamknięciu, we wnęce elewacji zewnętrznej, zrekonstruowana zostanie figura Madonny z Dzieciątkiem. Badania i prace konserwatorskie obejmować będą portal Złotej Bramy, zachowane in situ fragmenty posadzki z okresu regotycyzacji Steinbrechta, historyczne tynki, wyprawy kolorystyczne i polichromie oraz zachowaną stolarkę drzwiową. Zostanie zrekonstruowana empora zachodnia wraz z cyborium (z wykorzystaniem zachowanych elementów oryginalnych), na swoje miejsce wróci cały sklepienny detal architektoniczny – w części zachowanej w miejsce pierwotnie dla niego przeznaczone, zaś w części odbudowanej po zniszczeniach wojennych w formie wystawki w bezpośrednim sąsiedztwie ich oryginalnej lokalizacji.

2. Prace w kaplicy św. Anny obejmą rekonstrukcję wypraw tynkarskich i malarskich, konserwację istniejącej posadzki (wraz z uzupełnieniem jej brakujących fragmentów) i odtworzenie mensy ołtarzowej. Po przeprowadzonych pracach konserwatorskich i badawczych zostanie wyeksponowana krypta grzebalna (wprowadzenie iluminacji), a dla celów komunikacyjnych planuje się wykonanie nowego, stalowo-szklanego pomostu. Prace konserwatorskie obu portali poprzedzone zostaną badaniami technologicznymi ceramiki, sztucznego kamienia, wypraw tynkarskich i polichromii oraz badaniami architektonicznymi.

Całe wyposażenie ruchome, stolarka drzwiowa, witraże i kraty zostaną zakonserwowane, a na ścianie zachodniej, na stelażu, zostanie umieszczona kopia rysunkowego projektu malowidła z okresu regotycyzacji Steinbrechta.

3. Konserwacja zachowawcza elewacji skrzydła północnego, na którą złożą się zabiegi konserwatorskie cegły i elementów kamiennych oraz pozostałości średniowiecznych wypraw tynkarskich na elewacji, a także kompleksowe prace remontowe i konserwatorskie elewacji Wieży Głównej. Remont obejmie także lica zewnętrzne XX-wiecznych ścian skrzydła północnego i wieży, w ramach którego zostanie wykonane spoinowanie ścian z okresu powojennej odbudowy oraz zabezpieczenie lica ścian przed wpływami atmosferycznymi. W obrębie Wieży pracom remontowym poddane zostaną schody i „kiosk” wyjściowy na najwyższej kondygnacji oraz odwodnienie tarasu górnego. Wieża otrzyma także nowe instalacje elektryczne, multimedialne i dozoru.

4. Wszystkie pozostałe wnętrza w obrębie skrzydła północnego, od piwnic po II piętro, także zostaną poddane zabiegom adaptacyjno-konserwatorskim. W ramach tego zadania planuje się przeprowadzenie prac konserwatorskich ceglanych ścian, tynków, polichromii i monochromii, historycznych posadzek oraz stolarki okiennej i drzwiowej, a także badań archeologiczno-architektonicznych piwnic pod pierwszym dormitorium oraz pomieszczeń zespołu piekarni. W piwnicach zostaną wykonane posadzki ceramiczne oraz nowe instalacje elektryczne i teletechniczne, a przestrzeń strychowa nad kościołem zostanie zaadaptowana na potrzeby magazynowe.

5. Remont i odbudowa wnętrz Wieży Kleszej i Domku Dzwonnika polegać będzie przede wszystkim na rekonstrukcji sklepień nad II i IV kondygnacją, wyremontowaniu historycznych i realizacji nowych posadzek oraz poddaniu zabiegom konserwatorskim średniowiecznych piwnic. Wszystkie wnętrza zostaną poddane pracom remontowym, a na IV kondygnacji powstaną nowe szklenia witrażowe wraz ze szkleniem ocieplającym. Zakres prac obejmuje także konserwację stolarki okiennej i drzwiowej, wykonanie instalacji kanalizacji sanitarnej i wodnej w Wieży Kleszej oraz nowych instalacji elektrycznych i niskoprądowych. Kompleksowym pracom remontowym zostanie poddany Domek Dzwonnika, w ramach którego planuje się m.in. zrekonstruowanie zadaszenia nad wejściem.

W piątkowym (10 października), papierowym wydaniu "Dziennika Malborskiego" przeczytasz m.in. o koszcie prac po rozstrzygnięciu trzech przetargów na wykonawstwo, terminie rozpoczęcia robót i wpływie prac na ruch turystyczny.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto