Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica wyzwolenia Malborka. Uroczystość na cmentarzu i "kawiarenka"

Redakcja
Wiesław Jedliński "Malbork. Dzieje miasta"
W sobotę, 17 marca, na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, odbędzie się uroczystość z okazji wyzwolenia Malborka. Z kolei wieczorem w tzw. Kawiarence Obywatelskiej będzie można posłuchać o "tajemnicy daty 17 marca".

W sobotę odbędzie się uroczystość z okazji 67 rocznicy wyzwolenia Malborka. Środowiska kombatanckie, przedstawiciele mundurowych, delegacje instytucji i władze miasta o godz. 11 złożą kwiaty pod pomnikiem na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich. Na nekropolię można dojechać autobusem, który odjedzie o godz. 10.55 sprzed Urzędu Miasta przy pl. Słowiańskim 5.

Dzień 17 marca, przyjęty jako data wyzwolenia Malborka przez wojska radzieckie, jest od dawna datą sporną. Ze wspomnień niemieckich, m.in. żołnierza Richarda Weisera wynika, że wojska rzeszy opuściły miasto wieczorem 9 marca i po przejściu rzeki wysadziły mosty. Pozostała tylko Armia Czerwona.



W zbiorach Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku znajduje się pismo Komitetu Obchodu pierwszej rocznicy oswobodzenia Malborka z dnia 13 marca 1946 r. Podano w nim informację, że rocznica ta przypada na niedzielę, 17 marca.

W piśmie znajduje się też program obchodów 17 marca 1946 r. O udział poproszono wszystkie organizacje. Zbiórka o 8.30 przed dworcem kolejowym; komendant garnizonu wygłasza raport. Pochód z orkiestrą przez miasto, przerwa na uroczyste nabożeństwo z kazaniem. Godz. 17 - akademia w gimnazjum.



Między innymi o "dniu wyzwolenia - tajemnicy daty 17 marca" będzie mowa podczas spotkania w sobotę o godz. 17 w Galerii Cafe - w Klubie 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przy ulicy Sikorskiego. Pasjonaci historii naszego regionu oraz ci, którzy tę historię współtworzyli, podzielą się ciekawostkami dotyczącymi m.in. ostatnich dni obrony miasta w 1945 roku czy informacjami o Archiwum Malborka w Hamburgu.

Na pamiątkę wyzwolenia miasta nadano nazwę ulicy 17 Marca. Do lat dwudziestych XX w. nosiła nazwę Schulstrasse. Następnie została przemianowana na Deutsch Ordensstrasse. W 1933 r. otrzymała nazwę Adolf-Hitlerstrasse.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto