Trwa Rok Mikołaja Kopernika. Patrona 2023 roku ogłosił Senat RP. Co ciekawe, oznakowanie Szlaku Kopernikowskiego, którzy przebiega przez trzy województwa: pomorskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie, rozpoczęło się w 2022 r.
Szlak Kopernikowski łączy trzy województwa
Szlak, któremu patronuje Mikołaj Kopernik to blisko 300-kilometrowa trasa turystyczna, która prowadzi przez miejscowości związane z życiem i działalnością wielkiego uczonego.
Na szlaku można zwiedzać zabytkowe budowle pamiętające czasy słynnego astronoma, poświęcone mu ekspozycje muzealne, poznawać sekrety wszechświata w planetariach, a nawet prowadzić obserwacje astronomiczne.
Szlak Kopernikowski w województwie pomorskim wiedzie przez: Malbork, Sztum, Kwidzyn, natomiast w województwie kujawsko-pomorskim przez: Grudziądz, Toruń, Golub-Dobrzyń oraz Brodnicę. Najwięcej miejscowości wartych odwiedzenia jest na Warmii i Mazurach. Warto zapamiętać: Nowe Miasto Lubawskie, Lubawę, Olsztynek, Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Ornetę, Pieniężno, Braniewo, Frombork, Tolkmicko oraz Elbląg.
Zapadła decyzja, że trasa będzie rozwijana. W środę (1 marca) samorządowi partnerzy zobowiązali się do tego podczas oficjalnej inauguracji Roku Mikołaja Kopernika w województwie pomorskim.
Podpisy pod porozumieniem złożyli Mieczysław Struk i Wiesław Byczkowski, marszałkowie województwa pomorskiego, Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Aneta Jędrzejewska członkini Zarządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Nie zabrakło również przedstawicieli miast: Gdańska, Sztumu, Kwidzyna i Malborka, który reprezentowany był przez burmistrza Marka Charzewskiego. Sygnatariuszami byli też szefowie instytucji kultury i nauki: Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Experyment w Gdyni oraz Muzeum Zamkowego w Malborku, w imieniu którego podpis złożyła wicedyrektor Agnieszka Kowalska.
Zadowolenia z tej wspólnej decyzji nie krył Mieczysław Struk.
Cieszę się, że Pomorskie dołączyło do regionów, w których imię Mikołaja Kopernika tak silnie wspiera markę kulturową i turystyczną. Mikołaj Kopernik, posiadający wiedzę w różnych dyscyplinach nauki, był wyjątkową osobowością i można śmiało mówić o nim jako o człowieku renesansu. Chciałbym, aby stał się on, przede wszystkim dla młodzieży, ambasadorem nauki, nowoczesnego myślenia, nieszablonowości i wizjonerstwa – mówił marszałek.
Wystawa w Hevelianum. Selfie z Kopernikiem i Heweliuszem
Inauguracji towarzyszyło otwarcie wystawy plenerowej „Mikołaj Kopernik. Ponad Czasem”, która przybliża fakty i ciekawostki z życia wybitnego astronoma.
– Jest to podróż po województwie pomorskim, w którym astronom bywał z racji swoich licznych obowiązków. Poznamy Mikołaja Kopernika jako lekarza, kartografa, stratega, tłumacza, dyplomatę, administratora, prawnika, ekonomistę i kanonika – informuje Marta Chełkowska, dyrektorka Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Wystawa, ulokowana na majdanie Hevelianum, nawiązuje do postów z mediów społecznościowych. Dedykowana jest zarówno dużym, jak i małym odbiorcom.
Obecnie prawie każdy korzysta z Internetu i większość z nas zna media społecznościowe. Mam więc nadzieję, że nasza wystawa, inspirowana postami, zainteresuje wszystkich, właśnie ze względu na swoją formę – dodaje Marta Chełkowska.
Pamiątką po wizycie na wystawie może być zdjęcie w ustawionej tam fotościance z Mikołajem Kopernikiem i Janem Heweliuszem.
ZOBACZ TEŻ: Rok Kopernika w Malborku. Szkoła Podstawowa nr 8 świętowała urodziny swojego wybitnego patrona
Strefa Biznesu - Boże Ciało 2023. Gdzie i za ile wyjadą Polacy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?