Ruszamy dalej! Dobrą Drużynę PZU motywuje do działania jej kapitanka Iga Świątek

Materiał informacyjny PZU S.A
Udostępnij:
To było szczególne wydarzenie. W Lublinie w jednym miejscu, na boisku Centrum Sportowego Politechniki Lubelskiej, spotkali się zawodowi sportowcy oraz dzieci, które dzięki realizowanemu przez PZU programowi mają szansę na rozwijanie swoich sportowych pasji. Wszystko po to, by jeszcze mocniej promować trwający wciąż nabór wniosków do programu prewencyjnego Dobra Drużyna PZU. Organizacje sportowe mogą otrzymać wsparcie w wysokości do 15 tys. zł.

Środki można przeznaczyć między innymi na dofinansowanie do zakupu sprzętu, wynajem obiektów treningowych lub organizację zawodów. Program Dobra Drużyna PZU wspiera kluby, drużyny, akademie oraz inne stowarzyszenia i związki sportowe, które propagują aktywność fizyczną wśród najmłodszych. Dziś zrzesza on już ponad 25 000 dzieci i nastolatków z ok. 30 drużyn i klubów sportowych ze wszystkich zakątków Polski. Za ideą programu idą nie tylko słowa, lecz także czyny. Największy polski ubezpieczyciel zachęca dzieci do uprawiania sportu poprzez m.in. organizowanie turniejów sportowych, jak ten dzisiejszy z turniejem o puchar Dobrej Drużyny PZU. Pokazuje także, że prowadzenie zdrowego stylu życia pomaga ochronić młodzież przed problemami zdrowotnymi w przyszłości.

7 czerwca na boisku Centrum Sportowego Politechniki Lubelskiej odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu. W wydarzeniu udział wzięła prezes PZU dr hab. Beata Kozłowska-Chyła oraz zwyciężczyni niedawnego turnieju Roland Garros, najlepsza na świecie tenisistka i kapitanka Dobrej Drużyny PZU Iga Świątek. Nie zabrakło też pozostałych ambasadorów programu i dzieci z różnych klubów i drużyn sportowych, które podczas spotkania w Lublinie rywalizowały o Puchar Dobrej Drużyny PZU.

Pierwsza rakieta świata gra z Dobrą Drużyną PZU

Najlepsza na świecie tenisistka Iga Świątek do Lublina przybyła niemal wprost z Paryża, gdzie w sobotę 4 czerwca br. po raz drugi wygrała wielkoszlemowy French Open.

– Chcę być osobą, która motywuje dzieci do aktywności fizycznej. To nie musi być od razu sport na wysokim poziomie. W tym wieku istotne jest, by ruch był przede wszystkim zabawą dla najmłodszych, by sportowa pasja ich wciągnęła. Najważniejsze są korzyści zdrowotne, jakie z tego wyniosą. Dlatego Dobra Drużyna PZU to świetna inicjatywa, tym bardziej, że wyrównuje szanse dzieci z różnych miejsc i w różnej kondycji. Bardzo zależy mi też na tym, by za moją sprawą tenis stał się bardziej popularny – powiedziała Iga Świątek.

Prezes PZU dr hab. Beata Kozłowska-Chyła pogratulowała Idze niesamowitego w tym sezonie pasma sukcesów. Odniosła się także do jej roli głównej ambasadorki i kapitanki Dobrej Drużyny PZU:

– Iga jest inspiracją dla wszystkich, zwłaszcza młodych ludzi i przykładem osoby, która pokazuje, jak można i należy realizować marzenia i ambitne cele. Współpracę z nią jako główny sponsor podejmowaliśmy, gdy była siedemnastą rakietą świata. Już wtedy byliśmy przekonani, że ma wielki potencjał, a wspierając ją finansowo możemy pomóc jej stać się najlepszą zawodniczką na świecie – mówiła dr hab. Beata Kozłowska-Chyła.

Prezes PZU przypomniała również, że ubezpieczyciel uruchomił niedawno nowy program prewencyjny w ramach Dobrej Drużyny PZU. Od 10 maja do 30 czerwca wszystkie stowarzyszenia i fundacje, kluby i związki sportowe, uczniowskie kluby sportowe, ludowe zespoły sportowe i kluby sportowe działające jako spółki akcyjne lub spółki z o.o. mogą składać wnioski o dofinansowanie zajęć sportowych.

To wspaniała okazja, żeby zdobyć wsparcie w wysokości 5 tys., 10 tys. lub 15 tys. złotych na zakup sprzętu i strojów sportowych, wynajem obiektów na treningi, organizację zawodów, udział w turniejach (np. transport, wpisowe), organizację zawodów (np. nagrody, obsługa sędziowska, obsługa medyczna, zakup napojów dla uczestników), a także pokrycie innych kosztów związanych z organizacją zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży.

Możliwość spotkania z Igą Świątek w Lublinie to ogromne przeżycie dla dzieci z różnych klubów i drużyn sportowych uczestniczących w programie Dobra Drużyna PZU. Mali zawodnicy mieli okazję przywitać się z nią i wręczyć rakiecie nr 1 bukiet urodzinowych kwiatów.

Podczas wydarzenia młodzi zawodnicy rywalizowali także o puchar Dobrej Drużyny PZU. – Jest większy od tego, który wywalczyłam na kortach Rolanda Garrosa – zażartowała Iga Świątek.

Warto być w Dobrej Drużynie

Przedsięwzięcie – Dobra Drużyna PZU drugi rok z rzędu odgrywa ogromną rolę w aktywizacji dzieci i młodzieży. PZU dzięki temu programowi wyrównuje również szanse, zapewniając możliwość uprawiania sportu małym sportowcom z niepełnosprawnościami i dzieciom z mniejszych miejscowości, które mają utrudniony dostęp do nowoczesnej infrastruktury sportowej lub ograniczoną możliwość wyjazdów na zawody.

W gronie ambasadorów programu Dobra Drużyna PZU są także inni sportowcy. Paweł Karpiński to wirtuoz tańca, który rywalizując w różnych kategoriach, zdobył w sumie aż 14 tytułów Mistrza Polski w tańcu na wózkach.

Marcin Pietryka to były bramkarz Resovii, nazywany przez dziennikarzy polskim Francesco Tottim. Obecnie jest trenerem bramkarzy i wychowawcą młodzieży w Szkole Mistrzostwa Sportowego Resovia.

Kolejni ambasadorzy to lekkoatleci z Katolickiego Klubu Lekkoatletycznego Stal. Jakub Bembenek jest rekordzistą klubu w biegu na 200m i 300m, a Patryk Tylus oszczepnikiem, członkiem kadry narodowej PZLA. Życiowe losy i kariera Ambasadorów najlepiej obrazują potrzebę programów, takich jak Dobra Drużyna PZU, wspierających finansowo młodych zawodników i uwzględniających potrzeby osób niepełnosprawnych.

– Gdy zaczynałem grać było ciężko. Brakowało sprzętu: butów, rękawic. Były tylko korkotrampki, na które rodzice niekoniecznie mieli wtedy pieniądze. Gdy się rozdarły, zszyłem je i grałem dalej w takich połatanych – wspomina Marcin Pietryka.

Minęły lata, ale młodzi zawodnicy wciąż borykają się z podobnymi problemami, w rozwiązaniu których może pomóc dofinansowanie z programu prewencyjnego Dobrej Drużyny PZU.

– Wsparcie młodych zawodników jest bardzo ważne. Oni powinni czuć, że mogą skupić się tylko na swojej pasji. Dlatego taka pomoc ludzi czy organizacji jest na wagę złota – podkreśla Marcin Pietryka.

– Bardzo istotne jest i wręcz niezbędne, aby pomagać młodym ludziom, którzy nagle stają się niepełnosprawni. Dla nich sport jest nadzieją na przyszłość, na wyjście z załamania i pomaga znaleźć sens życia oraz wiarę we własne możliwości pomimo niepełnosprawności. Młodzi niepełnosprawni ludzie oczekują uznania własnych wysiłków, jak również towarzystwa innych ludzi. Największą nagrodą jest usłyszeć Mazurek Dąbrowskiego grany po wygranych mistrzostwach. Niezbędne jest wsparcie finansowe, ponieważ uprawianie sportów przez osoby niepełnosprawne zawsze wiąże się z ogromnymi kosztami – mówi Paweł Karpiński.

Dziś Dobra Drużyna zrzesza już 30 klubów i stowarzyszeń, które prowadzą zajęcia sportowe dla ponad 25 000 dzieci. Wsparcie z programu uzyskały np. stowarzyszenie Amp Futbol Polska realizujące projekty PZU Futbol Plus i Junior Amp Futbol, Akademicki Związek Sportowy z projektami „Od młodzika do olimpijczyka” i „Test Coopera dla wszystkich”, Polski Związek Zapaśniczy z programem „Mata w każdej szkole”, a także m.in. Szkoła Mistrzostwa Sportowego Resovia, Akademia Stali Mielec, ZKS Olimpia Elbląg, UKS Feniks Dębica, Ślęza Wrocław.

Dobra Drużyna PZU była też obecna i prowadziła zajęcia podczas tak znanych wydarzeń sportowych, jak „Bieg Piastów” czy „Zimowy PGE Narodowy”.

Teraz kolejne ok. 350 podmiotów może otrzymać środki finansowe na zakup sprzętu i strojów sportowych, wynajem obiektów na treningi i organizację zawodów, transport i wpisowe umożliwiające udział w turniejach czy zawodach sportowych, czy organizację własnych zawodów, w tym pokrycie np., kosztów opieki medycznej czy obsady sędziowskiej.

Warto więc zapoznać się z regulaminem programu i wypełnić formularz zgłoszeniowy za pośrednictwem strony internetowej www.pzu.pl/dobra-druzyna.

Ruszamy dalej z PZU

Profilaktyka zdrowotna, także poprzez promocję aktywnego stylu życia, jest dla PZU jednym z kluczowych obszarów działań. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do najmłodszych, którzy w czasie pandemii więcej czasu spędzali przed ekranami komputerów i smartfonów. Dziś potrzebują ruchu jak nigdy wcześniej, a to jak żyją, będzie miało znaczący wpływ na ich przyszłość i na przyszłe pokolenia. W ramach Dobrej Drużyny PZU największy polski ubezpieczyciel nie tylko edukuje i zachęca rodziców i ich dzieci do zdrowego i aktywnego trybu życia, lecz także dostarcza realną pomoc – wspiera finansowo kluby, stowarzyszpenia, związki sportowe i fundacje, które organizują zajęcia, szkolenia, turnieje oraz zawody.

Potrzebę zwiększenia aktywności fizycznej dzieci potwierdzają wyniki raportu „Ruszamy dalej z PZU”, który można pobrać ze strony www.pzu.pl/dobra-druzyna.

Pandemia wiele trendów istotnych dla zdrowia dzieci i młodzieży sprowadziła wręcz na ślepy tor. Tylko co drugi badany rodzic przyznawał, że podczas pandemii ich dzieci spędzały czas na aktywności fizycznej lub rekreacji. W konsekwencji ich dzieci obecnie częściej kontaktują się ze znajomymi za pośrednictwem Internetu lub telefonu niż przed pandemią. 44 proc. rodziców uważa, że ich pociechy także częściej korzystają dla rozrywki z mediów społecznościowych lub grają w gry komputerowe. Korzystanie z mediów społecznościowych dla rozrywki jest najczęstszym sposobem spędzania wolnego czasu wśród nastolatków. Co istotne, w weekendy czas spędzany na rozrywce i kontaktach z przyjaciółmi w Internecie dodatkowo się wydłuża.


Pandemia w codziennym życiu dzieci i młodzieży:
 • Zwiększyła czas spędzany online na kontaktach z koleżankami i kolegami oraz na graniu.
 • Ograniczyła uczestnictwo w dodatkowych zajęciach sportowych.
 • Wpłynęła negatywnie na kondycję fizyczną dzieci.

To już epidemia braku ruchu. I widoczne są jej skutki. Lockdown pogłębił narastający problem nadmiernej wagi Polaków. Zgodnie z raportem Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego Państwowego Zakładu Higieny „Sytuacja zdrowotna ludności Polski i jej uwarunkowania – 2020” w 2020 roku nadwagę miało 54% Polaków. Na otyłość cierpiało zaś 10% badanych. Podczas pandemii 28% Polaków stwierdziło u siebie wzrost wagi. Ograniczona możliwość przemieszczania się zmniejszyła aktywność fizyczną Polaków. Aż 34% badanych deklaruje, że rusza się mniej.

Wydłużenie czasu spędzanego przed ekranami urządzeń cyfrowych zwiększyło też ryzyko rozwoju krótkowzroczności.

Jak wynika ze statystyk PZU Zdrowie, od 2019 roku o 80% wzrosła roczna liczba wizyt u specjalistów dziecięcych. Skrzywienia kręgosłupa, zaburzenia metabolizmu, wzrost wagi, zaburzenia wzroku, choroby oczu czy problemy z koncentracją – to obserwowane przez rodziców objawy. Występowanie ich zwiększyło się podczas pandemii i jest jej następstwem.

Badania pokazały, że ruch w dzieciństwie to kluczowy czynnik, który decyduje o rozwoju i sposobie funkcjonowania w wieku dorosłym. Aktywność fizyczna pozwala dzieciom odkrywać siebie i świat, co z kolei wpływa w pozytywny sposób na ich rozwój intelektualny i psychospołeczny. Zainteresowanie zajęciami WF spada wraz z wiekiem dzieci i w przypadku młodzieży wynosi już tylko 66%. Pozytywny jest fakt, że tylko 3% dzieci w wieku 7–18 lat w ogóle nie ćwiczy na lekcjach WF. W przypadku młodzieży w wieku 16–18 lat odsetek ten jednak wynosi już 12%. W większości sytuacji rodzice nie wiedzą o tym, że ich dzieci nie biorą udziału w lekcjach WF. Młodzież chętniej uprawia sport, niż uczestniczy w lekcjach WF.

W opinii rodziców najczęstszym powodem nielubienia lekcji WF jest po prostu niechęć dzieci do ćwiczeń. Młodzi w wieku 16–18 lat deklarują jednak, że głównym powodem nielubienia lekcji WF jest wstyd i brak komfortu, gdy patrzą na nich inne osoby, oraz nudny sposób prowadzenia zajęć. Sama niechęć do ćwiczeń pojawia się wśród młodzieży dopiero na 3. miejscu, razem z brakiem możliwości odświeżenia się po wysiłku. Istnieje korelacja między aktywnością fizyczną dzieci i ich rodziców. Im bardziej aktywni rodzice, tym dziecko chętniej uprawia sport. Spośród różnych aktywności sportowych ulubionymi przez dzieci – zdaniem ich rodziców – są jazda na rowerze i pływanie.

Rodzaj aktywności fizycznej należy dostosować do wieku dziecka. Wraz z wiekiem wzrasta zainteresowanie dzieci i młodzieży sportami zespołowymi. Piłka nożna jest niezmiennie jedną z 3 ulubionych aktywności sportowych bez względu na wiek. Im starsze dzieci, tym częściej ich rodzice wskazują również inne dyscypliny drużynowe, takie jak siatkówka, koszykówka lub piłka ręczna. Równolegle młodzież – co zauważają również rodzice – częściej wskazuje na indywidualną aktywność fizyczną, taką jak ćwiczenia na siłowni.


Warto pamiętać
 • Dzieci chcą być aktywne fizycznie, szczególnie młodzież.
 • Młodzi będą chętniej uczestniczyć w lekcjach WF, jeśli będą mogli się odświeżyć się po wysiłku.
 • Aby uatrakcyjnić zajęcia WF, należy je lepiej dopasować do potrzeb dzieci i młodzieży.
 • Znaczenie ma sposób prowadzenia zajęć – dzieci nie powinny się czuć oceniane podczas aktywności fizycznej.
 • Im bardziej rodzice są aktywni fizycznie, tym chętniej dzieci uprawiają sport.

Co istotne, uczestnictwo w dodatkowych zajęciach sportowych wiąże się również z oceną kondycji fizycznej oraz psychicznej dzieci i młodzieży.

Im dziecko częściej uprawia sport, tym lepiej oceniana jest przez rodziców jego kondycja. Tymczasem na zajęcia sportowe w tygodniu poza szkołą dzieci przeznaczają 3 godziny i 15 minut. Jest to najdłuższy czas spośród wszystkich zajęć dodatkowych. Na zajęcia artystyczne dzieci przeznaczają 2 godziny i 43 minuty, a na edukacyjne (język obcy, programowanie) – około 2 godzin i 17 minut.

Aktywne spędzanie wolnego czasu, zdrowe odżywianie się i regularne uprawianie sportu to zdaniem rodziców kluczowe czynniki wpływające na poprawę kondycji dzieci i młodzieży. Sami młodzi w wieku 16–18 lat widzą to w podobny sposób jak rodzice. W jeszcze większym jednak stopniu niż oni podkreślają znaczenie regularnego uprawiania sportu.

Młodzież znacznie częściej niż rodzice mówi o braku czasu na dodatkowe zajęcia sportowe. Młodzi podkreślają, że mają nieodpowiednią kondycję fizyczną. Obawy związane z wyglądem i oceną podczas uprawiania sportu zniechęcają, a w konsekwencji – jeszcze bardziej pogarszają kondycję fizyczną dzieci. Remedium na wyjście z tego błędnego koło mogą stanowić ciekawe zajęcia, prowadzone przez profesjonalistów. W ten sposób młodzież przełamie swoje obawy i zaangażuje się w pracę nad formą fizyczną. Piłka nożna oraz pływanie to najczęściej wskazywane przez rodziców dzieci i młodzieży dodatkowe zajęcia sportowe. Młodzież często deklaruje także udział w zajęciach z siatkówki, sportach lub sztukach walki oraz zajęciach na siłowni.


Warto pamiętać
 • Sport pozytywnie wpływa na codzienne życie, także na zdrowie psychiczne.
 • Osoby, które uczestniczą w zorganizowanych zajęciach sportowych, lepiej oceniają swoją kondycję fizyczną.
 • Zdaniem rodziców zajęcia dodatkowe wpływają pozytywnie na częstotliwość relacji ich dzieci z rówieśnikami.
 • Brakuje pozaszkolnych zajęć sportowych.

– Dobra Drużyna to odpowiedź na potrzebę aktywizacji dzieci i młodzieży po pandemii – wyraz dbałości o ich kondycję psychiczną i fizyczną w dorosłym życiu. Dobra Drużyna to wsparcie dla tych instytucji, które organizują zajęcia w ciekawych dla dzieci dyscyplinach sportu, angażując całe społeczności. Pamiętajmy, że aktywność ruchowa wprowadzona w życie dzieci w komfortowy dla nich sposób zostanie z nimi na zawsze – podkreśla Małgorzata Sadurska Członek Zarządu PZU SA

– Sport zawodowy a amatorski, ten dla zdrowia i przyjemności, to zupełnie inne historie. Nie każdy bieg czy trening muszą przynosić nam zwycięstwo czy medal. Myślę, że w dzieciństwie najważniejsza jest dobra zabawa, satysfakcja i spędzanie wartościowego czasu z rówieśnikami. Dzieciństwo jest idealnym momentem, by odkrywać sporty, które są dla nas najlepsze i w ten sposób wypracowywać nawyk ruchu dla przyjemności. Cieszę się, że jestem kapitanem Dobrej Drużyny i razem z PZU rozwijamy ten projekt, bo popularyzuje on aktywność fizyczną od najmłodszych lat. Sport dla frajdy uczy nas dyscypliny i wytrwałości, ale też komunikacji czy radzenia sobie z trudnościami – podkreśla Iga Świątek Ambasadorka akcji Dobra Drużyna PZU.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ruszamy dalej! Dobrą Drużynę PZU motywuje do działania jej kapitanka Iga Świątek - Lubelskie Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie