MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rybiki cukrowe, choć nie szkodzą, nie są mile widzianymi lokatorami. Lubią piekarnie i magazyny. Jak się ich pozbyć?

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Rybiki przedostają się przez odpływy lub szczeliny, warto więc dokładnie sprawdzić każdy kąt w mieszkaniu. Ubytki w podłogach i ścianach powinny być wypełnione, a tapety dokładnie doklejone. Warto też zadbać o optymalną temperaturę i regularne pozbywanie się wilgoci. O ile w kuchni w większości są okna, o tyle łazienki stanowią problem. Tam, gdzie dostęp powietrza jest utrudniony, można zainwestować w pochłaniacz wilgoci.
Rybiki przedostają się przez odpływy lub szczeliny, warto więc dokładnie sprawdzić każdy kąt w mieszkaniu. Ubytki w podłogach i ścianach powinny być wypełnione, a tapety dokładnie doklejone. Warto też zadbać o optymalną temperaturę i regularne pozbywanie się wilgoci. O ile w kuchni w większości są okna, o tyle łazienki stanowią problem. Tam, gdzie dostęp powietrza jest utrudniony, można zainwestować w pochłaniacz wilgoci. GettyImages/HHelene
Rybiki cukrowe zwane są srebrzykami ze względu na połyskujące łuski na powłoce. Prowadzą tryb nocny, rzadko da się je więc wyłapać w ciągu dnia. Uwielbiają miejsca ciepłe i wilgotne, żywią się m.in. cukrami. Jeśli jednak natkniemy się na nie, zazwyczaj nie jest to miłe dla nas spotkanie. Ich wygląd odstrasza, dodatkowo świadomość, że coś pełza po naszym mieszkaniu, nie należy do najprzyjemniejszych. Co jednak ważne, nie są niebezpieczne dla człowieka, ale ich obecność bywa uciążliwa, zwłaszcza jeśli w łazience lub kuchni. Jak się ich pozbyć?

Spis treści

Te miejsca rybiki cukrowe uwielbiają

Najczęściej rybiki cukrowe spotyka się w łazienkach. Panuje tam wysoka temperatura i wilgoć, dodatkowo rury prysznica lub umywalki ułatwiają im przemieszczanie się. To jednak niejedyne pomieszczenie, w którym lubią się zadomowić. Mogą być widziane w kuchni, a nawet w piekarniach, młynach lub sklepach. Tam, gdzie pojawiają się resztki żywności, są też niestety insekty. Menu srebrzyków jest różnorodne. Uwielbiają skrobię, cukry, okruszki chleba, ryż, mąkę, kaszę, nie pogardzą też celulozą. Co to oznacza? Z chęcią pożywią się papierem, pleśnią, brzegami obrusa lub tapetą wyłożoną w mieszkaniu.

Rybiki cukrowe nie szkodzą człowiekowi, ale mogą niszczyć produkty

Srebrzyki mogą przetrwać nawet rok bez pokarmu, dlatego widząc je w mieszkaniu, warto podjąć kroki, które je odstraszą. Ignorowanie nie sprawi, że zmienią lokalizację. Małe wijące się insekty nie wyrządzają szkody dla organizmu człowieka, ale często nie są mile widziane ze względu na żerowanie wśród żywności i przedmiotów codziennego użytku. Mogą podgryzać papierowe artykuły oraz przemieszczać się dalej w poszukiwaniu resztek jedzenia.

Jak pozbyć się rybików cukrowych?

Radykalne działanie skupia się na użyciu preparatów chemicznych. Zanim po nie sięgniemy, warto sprawdzić domowe sposoby na pozbycie się rybików. Punktem wyjścia do walki z nieproszonymi gośćmi jest czystość. Zadbane pomieszczenia, wentylacja, optymalna temperatura nie będą dla nich ciekawym lokum. Kiepskim pomysłem jest więc zostawianie okruszków w kuchni, zamykanie okien i zwlekanie z wytarciem mokrej podłogi. Skutecznym odstraszaczem mogą być domowe zwierzęta - psy i koty to zagrożenie dla małych pełzających stworzeń. Robaki nie lubią pewnych zapachów i pułapek. Ciekawą bronią okazuje się też... miód.

Zobacz, co zrobić, żeby rybiki nie pojawiały się w naszej kuchni i łazience:

Aktualne promocje w Lidlu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto