Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Są z Malborka, będą kandydowali do Sejmu RP. Dwoje radnych i pracownik MOPS na listach KO oraz Konfederacji

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
15 października odbędą się wybory do Sejmu i Senatu RP. Koalicja Obywatelska i Konfederacja już ogłosiły, jak będą wyglądały ich listy w okręgu gdańskim nr 25 do Sejmu. Można na nich znaleźć mieszkańców Malborka.

Wybory parlamentarne 2023. Kto z Malborka znajdzie się na listach?

Po tym, jak prezydent Andrzej Duda podał datę wyborów, ustalając na 15 października, nabrały rozpędu przygotowania partii do kompletowania list wyborczych. W środę (16 sierpnia) Koalicja Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do Sejmu w okręgu nr 25, obejmującym Sopot, Gdańsk oraz powiaty gdański, tczewski, starogardzki, nowodworski, malborski, sztumski i kwidzyński.

„Jedynką” na liście jest Agnieszka Pomaska, szefowa Platformy Obywatelskiej na Pomorzu. Wśród 24 osób, które będą kandydowały, jest również dwoje mieszkańców Malborka. Numer 9 otrzymała Monika Sobczyńska, na co dzień kierownik Sekcji Świadczeń Rodzinnych w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Malborku. Zasiada w Zarządzie Koła Miejskiego i Powiatowego Platformy Obywatelskiej w Malborku. Była członkiem społecznej komisji mieszkaniowej w Urzędzie Miasta Malborka. Wspiera i uczestniczy w akcjach społecznych. W przeszłości startowała w wyborach do Sejmiku Województwa Pomorskiego.

Na pozycji nr 17 znajduje się 56-letni Dariusz Rowiński – nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 5, długoletni dyrektor Gimnazjum nr 3 do czasu jego likwidacji. W roku 2018 po raz pierwszy i od razu z powodzeniem startował do Rady Miasta Malborka z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska. Radny Rowiński jest przewodniczącym Komisji Rewizyjnej, wiceprzewodniczącym Komisji Skarg, Wniosków i Petycji oraz członkiem Komisji Finansów i Rozwoju Miasta.

Na liście KO w tym okręgu razem z malborczykami znaleźli się m.in. prezydent Sopotu Jacek Karnowski, posłowie Piotr Adamowicz i Małgorzata Chmiel, wiceburmistrz Kwidzyna Piotr Widz czy Józef Sarnowski – członek Zarządu Województwa Pomorskiego, mieszkaniec powiatu sztumskiego.

CZYTAJ TEŻ: Wyniki kandydatów z powiatu malborskiego w wyborach do Sejmu w 2019 roku. Kto dostał najwięcej głosów oprócz Tadeusza Cymańskiego?

Radna powiatu malborskiego też spróbuje sił w wyborach do Sejmu

Jeszcze wcześniej Konfederacja, obecnie trzecia siła polityczna w kraju według różnych sondażowni, poinformowała, że w okręgu nr 25 jej „lokomotywami” - w takiej kolejności – będą poseł Michał Urbaniak, doktor Marcin Krzywkowski i Michał Welka.
Tutaj też nie zabraknie malborskiego akcentu. 44-letnia Agnieszka Grzegorzewska, radna powiatowa, poinformowała, że będzie startowała do Sejmu z numerem 5 na liście Konfederacji. Obecna kadencja samorządowa jest dla niej pierwszą w Radzie Powiatu Malborskiego, do której dostała się, startując z Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości. Działa w Komisji Gospodarki i Budżetu; Komisji Polityki Prorodzinnej, Społecznej i Ochrony Zdrowia oraz Komisji Statutowo-Regulaminowej. Wcześniej, w kadencji 2014-2018, Agnieszka Grzegorzewska była radną miasta Malborka.

To dopiero początek formalnej kampanii wyborczej. Jest wielce prawdopodobne, że kolejne malborskie nazwiska pojawią na listach innych ugrupowań. Jeszcze swoich kandydatów nie przedstawiło Prawo i Sprawiedliwość, ale chęć starania się o reelekcję zgłaszał poseł Tadeusz Cymański. Obecna kadencja jest jego szóstą w Sejmie RP.

Chciałbym być na liście do Sejmu w okręgu 25, tak jak zawsze bywało. W tej kampanii chcę wziąć aktywny udział, bo rozgrywka jest o ogromną stawkę. Nie chcę się przeceniać, ale mogę wykorzystać doświadczenie, to, że jestem już sędziwy i weteranem - mówił nam na początku lipca malborski parlamentarzysta.

Kandydatów jeszcze nie podały również Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL) oraz Lewica. Wiadomo natomiast, kogo na pewno zabraknie na listach. O ewentualny udział w wyborach do parlamentu pytaliśmy burmistrza Malborka. Marek Charzewski zapewnia, że nigdzie się wybiera.

Nie zamierzam startować. Nie będę startował w wyborach parlamentarnych, nawet się nad tym nie zastanawiałem. Jestem samorządowcem. Jak skończy się moja kadencja i już nie będę samorządowcem, to dopiero wówczas będę mógł takie kroki rozważać - usłyszeliśmy od Marka Charzewskiego.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto