Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Samorządowcy odsunęli w czasie uchwałę Sejmiku blokującą rozwój Malborka, Sztumu i okolic

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum/Anna Arent-Mendyk
W porządku obrad poniedziałkowej (27 lipca) sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego nie ma projektu uchwały o wprowadzeniu nowej strefy ograniczonego użytkowania wokół malborskiego lotniska. Wiele wskazuje na to, że protest samorządowców z powiatów malborskiego i sztumskiego przyniósł skutek.

Samorządy z powiatu malborskiego i sztumskiego wykonają nowy przegląd ekologiczny dla lotniska wojskowego pod Malborkiem. Szacuje się, że zapłacą za to około 70 tysięcy złotych, ale chcą mieć pewność, że proponowana strefa ograniczonego użytkowania wynikająca z pierwszego przeglądu została wyznaczona na podstawie rzetelnej metodologii.

To efekt spotkania samorządowców z obu powiatów, które odbyło się w połowie lipca. Starosta malborski Mirosław Czapla pojechał 17 lipca do marszałka województwa pomorskiego z pismem o wstępnym porozumieniu lokalnych samorządów w nadziei, że marszałek nie umieści w porządku obrad lipcowego posiedzenia Sejmiku Województwa Pomorskiego uchwały wprowadzającej niekorzystne zapisy dla obu powiatów.
- Marszałek poprosił, by do końca tygodnia przywieźć mu takie wstępne porozumienie, a wtedy projekt uchwały nie znajdzie się w porządku obrad - wyjaśniał 15 lipca starosta Mirosław Czapla.

Wiele wskazuje na to, że inicjatywa samorządów przyniosła pożądany skutek, bo w porządku obrad poniedziałkowej (27 lipca) sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego jest projekt dotyczący strefy ochronnej wokół lotniska w Rębiechowie, ale brakuje już zapowiadanego projektu odnoszącego się do lotniska pod Malborkiem (trzeba pamiętać, że projekt może być jeszcze wprowadzony do porządku obrad na początku posiedzenia).

Przypomnijmy, że samorządy od kilku miesięcy blokują podjęcie uchwały, która w dużym skrócie ma wprowadzić nowe normy środowiskowe wokół lotniska w Krasnołęce uniemożliwiające w znacznie powiększonej strefie ograniczonego użytkowania budowanie nowych szkół, przedszkoli, szpitali czy obiektów wykorzystywanych na cele medyczne i uzdrowiskowe. Projekt narzuca też stosowanie droższych technologii akustycznych w budownictwie mieszkaniowym.

- Nie dam sobie ręki uciąć, że nowe badania się nie powtórzą, ale będziemy mieli przynajmniej pewność, że są wykonane rzetelnie. A w międzyczasie wybudujemy jeszcze kilka przedszkoli i szkół - mówił na spotkaniu z przedstawicielami siedmiu samorządów i wojska Mirosław Czapla.

Za wykonanie nowych badań hałasu wokół lotniska Malbork, Sztum, gmina wiejska Malbork, Miłoradz, Stare Pole i dwa powiaty wyłożą po ok. 10 tys. zł. Być może do wykonania nowego przeglądu ekologicznego dołożą się też samorządy Starego Targu i Dzierzgonia, których przedstawiciele nie uczestniczyli w spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Malborku.

Poniżej treść pisma, jakie samorządy powiatów malborskiego i sztumskiego wystosowały 15 lipca do wicemarszałka Krzysztofa Trawickiego

Reprezentując Powiat Malborski, Powiat Sztumski oraz gminy objęte projektem obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska wojskowego w Królewie Malborskim – JW. 1128 Malbork/Krasnołęka tj. gminę Malbork, Miasto Malbork, gminę Miłoradz, Stare Pole, Miasto i Gminę Sztum, zwracamy o z prośbą o niepodejmowanie w najbliższym czasie uchwały w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół tego lotniska.
Biorąc pod uwagę rangę uchwały, która po uchwaleniu stanie się aktem prawa miejscowego oraz mając wątpliwości co do zapisów zawartych w dokumentacji sporządzonej przez firmę Akustix tj. „Przeglądu ekologicznego dla lotniska wojskowego na terenie JW. 1128 Malbork/Krasnołęka” podjęliśmy wspólną decyzję o przeprowadzeniu na własny koszt niezależnych badań hałasu.
Pisaliśmy o tym w piśmie adresowanym do Pana Marszalka znak OS 033.10.2015 z dnia 30 kwietnia 2015 r. Zwracaliśmy się wówczas o :
- umożliwienie uczestnictwa w ponownym procesie jej przygotowywania z możliwością wnoszenia uwag oraz wyjaśniania na bieżąco naszych wątpliwości i zastrzeżeń,
- dokonanie analizy co do zasadności wprowadzenia tak rygorystycznych ograniczeń dla terenów położonych w granicach proponowanego oou,
- przygotowanie analizy dotyczącej skutków finansowych związanych z jej przyjęciem,
- umożliwienie nam przeprowadzenia przed przyjęciem ostatecznej wersji uchwały wcześniejszych stosownych konsultacji z zainteresowanymi środowiskami, które odczują skutki wprowadzenia oou,
- uwzględnienie przeprowadzonych przez samorządy badań hałasu.
W załączeniu przekazujemy wstępne porozumienie w sprawie wspólnego finansowania niezależnych badań hałasu pozwalających na ewentualną weryfikację wielkości obszaru ograniczonego użytkowania dla lotniska. Zawarcie umowy o partycypacji w kosztach zadania wymaga podjęcia stosownych uchwał przez Rady Gmin i Powiatów.
Jednocześnie zwracamy się o udzielenie informacji czy możliwa jest zmiana zapisów w projekcie uchwały uwzględniająca nasze uwagi zawarte w piśmie z 30 kwietnia b.r.
Ponownie apelujemy o bieżące informowanie nas o prowadzonych pracach nad kolejną wersja uchwały w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska wojskowego w Królewie Malborskim – JW. 1128 Malbork/Krasnołęka, dla części leżącej na terenie województwa pomorskiego .

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto