Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sejmik Województwa Pomorskiego utworzył nową strefę wokół podmalborskiego lotniska wojskowego

Jacek Skrobisz
Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w sprawie wyznaczenia nowego obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska wojskowego w Królewie Malborskim. Jest ona korzystna dla lokalnych samorządów.

Samorządowcy z powiatów malborskiego i sztumskiego dopięli swego w sprawie strefy ochronnej wokół lotniska 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. W 2015 roku wymusili na władzach wojewódzkich wycofanie projektu uchwały w sprawie nowej strefy ograniczonego użytkowania zaproponowanej przez wojsko.

Protest był zrozumiały, bo większa niż dotychczas strefa ochronna, z większymi obostrzeniami, hamowałaby, ich zdaniem, rozwój samorządów. Wiązałoby się to z wprowadzeniem na bardzo dużym obszarze ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, wymaganiami technicznymi dotyczącymi budynków oraz ograniczeniami i zmianami w sposobach korzystania z terenów.

Nową strefą miały być objęte m.in. niemal cały Malbork, okoliczne gminy, a także gmina Sztum. Starosta malborski oraz burmistrz Malborka przekonali rządzących z pozostałych samorządów, by wykonać za własne pieniądze nowe badania hałasu wytwarzanego przez myśliwce startujące i lądujące pod Malborkiem. Zapłacono za to łącznie blisko 60 tysięcy złotych. Jak się okazało nowy przegląd ekologiczny okazał się korzystniejszy, a proponowana strefa ograniczonego użytkowania czterokrotnie mniejsza.

Sporządzony za samorządowe pieniądze dokument został przeanalizowany i zaakceptowany przez stronę wojskową, a Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni przekazał go do Urzędu Marszałkowskiego. W poniedziałek (27 lutego) Sejmik Województwa Pomorskiego podjął uchwałę w tej sprawie. Uprawomocni się ona po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego.

Poniżej przedstawiamy przygotowane przez Starostwo Powiatowe w Malborku kalendarium decyzji, które doprowadziły do ostatecznej uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego.

W związku z prowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku procedurą dotyczącą uchwalenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Wojskowego JW1128 Malbork/Krasnołęka wykonane zostało w 2016 r. opracowanie środowiskowe tj. przegląd ekologiczny w zakresie ograniczonym do oddziaływania akustycznego, na potrzeby weryfikacji dokumentu sporządzonego w 2012 r. przez firmę Akustix Sp. z o.o. pn. „Przegląd ekologiczny dla lotniska wojskowego na terenie JW 1128 Malbork/Krasnołęka”.
W wykonanym w 2012 r. na zlecenie Rejonowego Zarządu Infrastruktury w Gdyni dokumencie zaproponowano bardzo rozległy zasięg obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska wojskowego, który był niekorzystny dla mieszkańców powiatów malborskiego i sztumskiego znajdujących się w tym obszarze. Wiązałoby się to z wprowadzeniem na znacznym obszarze ograniczeń w zakresie przeznaczenia terenu, zapewnienia odpowiedniej izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych budynków oraz ograniczeń i zmian w sposobach korzystania z terenu.
Starosta Malborski już w trakcie prac nad utworzeniem obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska wojskowego na podstawie powyższego dokumentu sporządzonego przez firmę Akustix Sp. z o.o. z uwagi na zaproponowany w nim bardzo rozległy obszar ograniczonego użytkowania, uniemożliwiający m.in. realizację szeregu inwestycji i blokujący rozwój regionu zwrócił się do Marszałka Województwa Pomorskiego
o wstrzymanie prac.
Za pośrednictwem Starosty Malborskiego odbyło się wówczas wiele spotkań i konsultacji z lokalnymi i sąsiednimi samorządami, przekazano również do Marszałka wspólne stanowisko zawierające uwagi w tej sprawie.
Starosta Malborski w porozumieniu z władzami ościennych samorządów zlecił jeszcze w 2015 r. wykonanie przeglądu ekologicznego dla lotniska wojskowego w Królewie Malborskim w zakresie ograniczonym do oddziaływania akustycznego, na potrzeby weryfikacji dokumentu przygotowanego przez firmę Akustix Sp. z o.o. Dokument został sfinansowany przez powyższe samorządy.
Decyzja samorządów o zleceniu sporządzenia nowego przeglądu ekologicznego jak i sam dokument wykonany przez firmę Hydrogeotechnika Sp. z o.o. z Kielc pn. „Przegląd ekologiczny dla Lotniska Wojskowego w Królewie Malborskim – JW 1128 Malbork/Krasnołęka, dla części leżącej na terenie województwa pomorskiego
w zakresie ograniczonym do oddziaływania akustycznego” potwierdzają, że ciągłe wdrażanie rozwiązań mających na celu ograniczenie oddziaływania obiektu na klimat akustyczny widoczne jest na wyznaczonych zasięgach oddziaływania popartych pomiarami bezpośrednimi. Zaproponowany przez wykonawcę opracowania tj. Hydrogeotechnikę zasięg obszaru ograniczonego użytkowania jest cztery razy mniejszy niż ten zaproponowany
w dokumencie z 2012 r.
Przed ostatecznym odbiorem dokumentu zwrócono się o wniesienie ewentualnych uwag do: Starosty Sztumskiego, Burmistrza Miasta i Gminy Sztum, Burmistrza Miasta Malborka, Wójta Gminy Malbork, Wójta Gminy Stare Pole, Wójta Gminy Miłoradz.
Dokument został też uzgodniony z Rejonowym Zarządem Infrastruktury w Gdyni, Dowódcą Jednostki Wojskowej nr 1128 Malbork i Szefem Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku.
Starostwo Powiatowe w Malborku udostępniło gotowy dokument Rejonowemu Zarządowi Infrastruktury w Gdyni na mocy zawartego porozumienia. Został on przedłożony w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego w Gdańsku celem wykorzystania w  postępowaniu związanym z utworzeniem przez sejmik województwa obszaru ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Wojskowego w Królewie Malborskim.
Z uwagi na fakt, że niewielki fragment zaproponowanego w opracowaniu obszaru znajduje się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego przekazał do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w/w przegląd ekologiczny stanowiący podstawę do zmiany utworzonego Uchwałą Nr IV/112/15 Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego z dnia 16 lutego 2015 r. obszaru ograniczonego użytkowania wokół lotniska wojskowego w Królewie Malborskim.
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego w Gdańsku przekazał projekt Uchwały Sejmiku Województwa Pomorskiego w sprawie utworzenia obszaru ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Wojskowego w Królewie Malborskim – JW1128 Malbork/Krasnołęka, dla części leżącej na terenie województwa pomorskiego do konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, których działalności statutowej dotyczy konsultowany akt. Uwagi i wnioski można było składać w terminie 02.02. – 10.02.2017 r.
Zasięg obszaru ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Wojskowego w Królewie Malborskim – JW1128 Malbork/Krasnołęka, jak też wynikające z niego ograniczenia i wymagania techniczne, określony został na podstawie wykonanego na zlecenie Starosty Malborskiego w porozumieniu z władzami zainteresowanych samorządów przeglądu ekologicznego wykonanego przez firmę Hydrogeotechnika Sp. z o.o. z Kielc.
W dniu 27 lutego 2017 r. Sejmik Województwa Pomorskiego podjął decyzje o utworzeniu obszaru ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Wojskowego w Królewie Malborskim – JW1128 Malbork/Krasnołęka, dla części leżącej na terenie województwa pomorskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto