Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sesja Rady Miasta Malborka już w czwartek. W programie dyskusja o pieniądzach, środowisku i dokończeniu budowy ul. Kwiatkowskiego

Anna Szade
Anna Szade
Wkrótce sesja Rady Miasta Malborka
Wkrótce sesja Rady Miasta Malborka Radosław Konczyński
W czwartek (24 listopada 2022 r.) o godz. 10 w sali posiedzeń Urzędu Miasta zbiera się Rada Miasta Malborka. Sesję będzie można śledzić bez wychodzenia z domu. Najważniejsze punkty dotyczą programu ochrony środowiska naturalnego i wpisania do planu inwestycji dokończenia budowy ul. Kwiatkowskiego.

Sesja Rady Miasta Malborka, która została zwołana przez przewodniczącego Pawła Dziwosza, będzie 53 posiedzeniem od początku kadencji. Odbędzie się w czwartek (24 listopada) w magistracie. Początek o godz. 10.
Oto pełny porządek obrad:

  1. Otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
  2. Przyjęcie porządku obrad.
  3. Sprawozdanie z międzysesyjnej pracy Burmistrza.
  4. Zapytania i interpelacje radnych.
  5. Podjęcie uchwał:
    a) w sprawie zmian budżetu Miasta na 2022 rok – XII zmiana, referuje Małgorzata Pilarska – Downar, skarbnik miasta;
    b) w sprawie przyjęcia raportu z wykonania „Programu ochrony środowiska dla Miasta Malborka po roku 2016” za lata 2020 – 2021, referuje Mariusz Cybułka z firmy Optino;
    c) w sprawie przyjęcia „Programu ochrony środowiska dla Miasta Malborka z perspektywą do roku 2030”, referuje Mariusz Cybułka z firmy Optino;
    d) w sprawie przystąpienia Miasta Malborka do realizacji Programu „Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” - edycja 2023, referuje Jacek Wojtuszkiewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej;
    e) w sprawie określenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu, uwzględnianej przy obliczaniu zwrotu rodzicom kosztu przewozu dzieci, młodzieży i uczniów niepełnosprawnych oraz rodziców, referuje Małgorzata Krysik, naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu w Urzędzie Miasta;
    f) w sprawie uchylenia uchwały w sprawie dofinansowania zadań z zakresu usuwania i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest z terenu Miasta Malborka, referuje Robert Klejnowski, p.o. naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska w Urzędzie Miasta;
    g) w sprawie ustalenia dotacji przedmiotowej dla samorządowego zakładu budżetowego - Ośrodka Sportu i Rekreacji w Malborku oraz określenia szczegółowych zasad i trybu udzielania oraz rozliczania tych dotacji, referuje Piotr Sadowska, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Malborku;
    h) w sprawie rozpatrzenia wniosku o dokończenie budowy ulicy Kwiatkowskiego w Malborku, referuje Adam Ilarz, przewodniczący Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta.
  6. Odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych.
  7. Komunikaty i wolne wnioski.
  8. Zakończenie sesji.

Warto śledzić obrady radnych, choćby dlatego, by być na bieżąco, jeśli chodzi o finanse miasta, ale także działania i plany dotyczące ochrony środowiska.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rada Powiatu Malborskiego po ponad dwóch latach spotkała się na sesji stacjonarnej. Samorządowcy odrzucili petycję w sprawie trybu zdalnego

Ciekawym tematem może okazać się również rozpatrzenie wniosku o dokończenie budowy ul. Kwiatkowskiego. Został on uznany za zasadny w projekcie uchwały Rady Miasta.
Jak czytamy w uzasadnieniu, około 2002 r. wykonano częściowo ul. Kwiatkowskiego wraz z chodnikiem, ale tylko do granicy jednej z działek.

Od 20 lat nie są podejmowane żadne działania w celu dokończenia budowy drogi. Od 1999 r. wzdłuż ulicy Kwiatkowskiego w Malborku powstają domy jednorodzinne. Obecnie prawie wszystkie działki są już zabudowane budynkami, a właściciele nieruchomości płacą regularnie podatki do budżetu miasta Malborka – uzasadniają radni z Komisji Skarg, Wniosków i Petycji po rozpatrzeniu wniosku.

I przypominają, za wnioskiem mieszkańców, że droga dojazdowa do budynków jest drogą gruntową, na której nie ma żadnego utwardzenia, a także chodnika, od ponad dwóch dekad korzystają z błotnistej drogi. Jej ciągłe „ulepszanie" poprzez nawożenie kamieni nie przynosi żądnego skutku, a jedynie powoduje rosnącą frustrację właścicieli nieruchomości.

Opady deszczu oraz topniejący śnieg sukcesywnie wypłukują kamienie nawożone przez zarządcę drogi. W okresie opadów nie jest możliwe wyjście z domów bez ugrzęźnięcia w błocie. Natomiast w okresie letnim pojazdy poruszające się po ulicy wzniecają ogromne ilości pyłu. Dziury w jezdni powodują ciągłe uszkodzenia w pojazdach mieszkańców, co naraża ich na ponoszenie wydatków związanych z naprawą. Stan drogi uniemożliwia także szybkie i bezpieczne dotarcie służb ratunkowych do mieszkańców – argumentują radni w projekcie uchwały.

Jak przypuszczają, koszty „napraw" gruntowej drogi wyniosły do tej pory z pewnością kilkanaście tysięcy złotych, co w żaden sposób nie poprawiło warunków życia mieszkańców.
- Władze miasta od ponad 20 lat nie podjęły żadnych działań, w celu wykonania utwardzonej nawierzchni drogi oraz budowy chodnika. Sytuacja taka jest niezrozumiała, skoro w innych dzielnicach miasta wykonuje się utwardzenie dróg, jak choćby na osiedlu Czwartaki. Mieszkańcy ulicy Kwiatkowskiego są traktowani jako mieszkańcy gorszej kategorii, pomimo płacenia takich samych podatków do budżetu miasta, jak mieszkańcy innych dzielnic – można przeczytać w uzasadnieniu.

Czy większość Rady Miasta przychyli się do takiego stanowiska, które skutkować będzie zobowiązaniem burmistrza do wykonania tej inwestycji? O tym można się przekonać uczestnicząc w czwartkowym posiedzeniu. Można je obserwować w sali magistratu albo oglądać transmisję online, która dostępna będzie TUTAJ.

Malbork. Oświadczenia majątkowe radnych i burmistrza za 2021...

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto