Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon na Nogacie rozpoczęty. Śluzy otwarte krócej, radny prosi burmistrza o wspólną interwencję w Wodach Polskich

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Śluzy na Nogacie, ale też na innych odcinkach szlaku wodnego Pętli Żuławskiej będą obsługiwane krócej w dni powszednie, a dodatkowo w weekendy będą działały w ograniczonym zakresie. Malborski radny Paweł Dziwosz apeluje do burmistrza, by interweniował w Wodach Polskich, a one tłumaczą nam, że nowy harmonogram związany jest z epidemią.

Zaczął się sezon dla wodniaków. Inny niż wszystkie do tej pory, bo w cieniu panującej epidemii koronawirusa. Niemniej, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (który jest częścią Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie) poinformował, że od 1 maja dla żeglugi otwarte zostały m.in. śluzy na Nogacie: Biała Góra, Szonowo, Rakowiec i Michałowo.

Obowiązują jednak nowe, skrócone godziny otwarcia – w dni powszednie od 9 do 17. W weekendy i święta są takie same, ale uwaga! Śluzowanie możliwe po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym, minimum 12 godzin wcześniej, pod nr. 516 060 249. Z kolei „możliwość śluzowania jednostek towarowych poza ww. godzinami istnieje po uzgodnieniu z kierownikiem obiektu" (także minimum 12 godzin wcześniej).

SPRAWDŹ: Komunikat RZGW w Gdańsku ws. żeglugi od 1.05.2020 r.

- Czas otwarcia śluz, podany w komunikacie nawigacyjnym, został określony przez Wody Polskie na podstawie prognoz ruchu na drogach wodnych, wynikających z obecnej sytuacji prawnej związanej ze stanem epidemii: ograniczenia działalności gospodarczej i przemieszczania się, jak i społecznej: dobrowolne pozostanie obywateli w domach – wyjaśnia nam Bogusław Pinkiewicz z RZGW w Gdańsku.

Czyli według Wód Polskich ruch żeglugowy będzie mniejszy jako skutek trwającej pandemii koronawirusa. Paweł Dziwosz, przewodniczący Rady Miasta Malborka, argumentuje natomiast, że ograniczenia będą miały negatywny skutek dla Pętli Żuławskiej, której elementem są przystanie na Nogacie.

- Żegluga turystyczna staje się coraz bardziej popularna. Tym bardziej te decyzje są niezrozumiałe. Ograniczenie turystyki wodnej na szlakach wodnych będzie odbywało się kosztem zbudowanych przystani wodnych, ostatnio przystani kajakowych i  infrastruktury wodnej, która jest i będzie w rozbudowie w ramach projektu "Pętla Żuławska i Zatoka Gdańska" czy "Pomorskie Szlaki Kajakowe". Stracą na tym turyści, mieszkańcy i samorządy – podkreśla Paweł Dziwosz w interpelacji do burmistrza Malborka.

Radny liczy na to, że burmistrz wspólnie ze starostą malborskim zainterweniuje w RZGW.

Jako samorząd musimy zdecydowanie zareagować w tej sprawie i zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby śluzy funkcjonowały w sezonie tak, jak miało to miejsce do tej pory – uważa Paweł Dziwosz.

Malborski radny zwraca też uwagę na nierówne traktowanie różnych szlaków wodnych. W sprawie weekendowego i świątecznego śluzowania na Nogacie trzeba zadzwonić do nadzoru wodnego w Malborku co najmniej pół doby wcześniej. Takie obostrzenia nie mają miejsca na Kanale Elbląskim i Pojezierzu Iławskim.

Burmistrz Marek Charzewski wyjaśnił nam we wtorek (5 maja), że nie zna sprawy, bo jeszcze nie zdążył zapoznać się z interpelacją wysłaną dzień wcześniej. RZGW odpowiada, że "pracownicy Wód Polskich na bieżąco monitorują ruch na śluzach i pochylniach."

- Jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, godziny otwarcia zostaną dopasowane do natężenia żeglugi – odpowiada nam Bogusław Pinkiewicz. - Jak dotąd, od początku miesiąca, na obiektach hydrotechnicznych obserwujemy znikomy ruch jednostek pływających. Dziennie śluzowane są pojedyncze jednostki. Zachęcam do systematycznego śledzenia komunikatów żeglugowych podawanych na stronie internetowej Wód Polskich.

Gmina Stare Pole. Kolejna przystań kajakowa oddana do użytku...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto