Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skąd kasa na fundusze?

Ewa Budnik
fot. Central Audiovisual Library of European Comission
Ciągły i zrównoważony wzrost i rozwój gospodarczy, rosnąca stabilizacja, podnoszenie poziomu życia i zacieśnianie związków między państwami członkowskimi są celami uzasadniającymi istnienie Unii Europejskiej.

Cele te są sukcesywnie realizowane, a państwa znajdujące się na niższym poziomie rozwoju mogą liczyć na finansowe wsparcie. Korzysta z niego także Polska. Podstawowymi instrumentami polityki Unii mającej na celu wspieranie restrukturyzacji i modernizacji gospodarek krajów UE są fundusze stukturalne oraz fundusz spójności. To sposób wpływania na zwiększenie spójności ekonomicznej i społecznej Unii. Fundusze kierowane są do tych sektorów gospodarki i regionów, które bez pomocy finansowej nie są w stanie dorównać do średniego poziomu ekonomicznego w UE. W skład Unii wchodzą regiony dobrze rozwinięte, takie jak południowa Anglia, okolice Paryża, czy Holandia oraz te, których poziom rozwoju znacznie odbiega od średniej europejskiej. Są nimi, m.in. Grecja, Irlandia, Portugalia czy nowe kraje członkowskie UE.

Obecnie w Unii funkcjonują:
• Europejski Fundusz Społeczny (EFS)
• Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego (EFRR)
• Fundusz Spójności (istnieje on w celu ułatwienia integracji słabiej rozwiniętych krajów poprzez budowę sieci transportowych oraz obiektów ochrony środowiska o znaczeniu ponadregionalnym).

Pieniądze na programy realizowane obecnie w Polsce w ramach Narodowej Strategii Spójności na lata 2007 - 2013 pochodzą właśnie z tych funduszy.
Oczywiście inicjatywy i inwestycje wspomagane są także pieniędzmi z innych części unijnego budżetu, np. Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich funkcjonującego w obszarze Wspólnej Polityki Rolnej czy inicjatyw wspólnotowych takich jak np. Europejska Współpraca Terytorialna (EWT).

Skąd w budżecie Unii biorą się pieniądze do rozdysponowania w ramach tych licznych mechanizmów? Przede wszystkim z:
• wpływów z tytułu części podatku VAT
• ceł pobieranych na podstawie wspólnej taryfy celnej,
• opłat rolnych pobieranych w związku z importem produktów rolnych z krajów Trzeciego Świata,
• bezpośrednich wpłat krajów członkowskich ( 1,27 proc. PKB każdego kraju członkowskiego).

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto