Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skwer "z czołgiem" w Malborku prawie po metamorfozie. Jeszcze chwila i koniec, ale już widać, że wyładniał

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Na ukończeniu są prace na terenie parkowym z „czołgiem” w Malborku. Już powinno być po wszystkim, a trochę się przeciągnęły ze względu na kolizję z inną inwestycją trwającą obok. Obie wiążą się z łącznym kosztem ok. 4,8 mln zł. W połowie października skwer ma już być po metamorfozie, a nieco później, jeszcze w tym miesiącu, powinny być gotowe po remoncie pobliskie ulice.

Skwer w centrum Malborka w odtworzonym przedwojennym układzie

Każdy, kto ostatnio był w pobliżu, zauważył zmiany na skwerze z działem samobieżnym przy ul. Grunwaldzkiej, przez część mieszkańców nazywanym czołgiem. Zostały odtworzone alejki z czasów przedwojennych, pojawiły się nowe nasadzenia zieleni, niewielki plac zabaw, ławki, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, latarnie ledowe. Plac przed działem został wyłożony betonowymi płytami, a fragment z ciemniejszej kostki (bliżej ul. 17 Marca) przypomina, że w czasach Marienburga stał tam obelisk dedykowany żołnierzom niemieckim, którzy zginęli podczas I wojny światowej. Z kolei tablica informacyjna, które stanie u zbiegu ul. Grunwaldzkiej i 17 Marca, będzie przypominała, że tam znajdował się cmentarz z bramą i pomnikiem żołnierzy radzieckich poległych w czasie II wojny.

CZYTAJ TEŻ: Skwer z "czołgiem" w Malborku zmienia się na oczach mieszkańców

Zagospodarowanie skweru „z czołgiem” kosztuje blisko 2,2 mln zł. Umowa na to zadanie została podpisana 17 marca br. z terminem wykonalności w ciągu sześciu miesięcy. W Urzędzie Miasta Malborka wyjaśniono nam, że doszło do lekkiej zmiany daty, ale nie z winy wykonawcy. Jak wiadomo, obok trwa druga inwestycja. Firma Strabag na zlecenie samorządu wykonuje remont ulicy Grunwaldzkiej i placu 3 Maja, a także chodników wzdłuż ul. Jagiellońskiej i 17 Marca. W pewnym momencie oba przedsięwzięcia trochę z sobą kolidowały i - jak usłyszeliśmy w magistracie - prace na skwerze trzeba było przerwać na okres około dwóch tygodni.

„Rewaloryzacja obszaru placu 3 Maja w Malborku” (to oficjalna nazwa metamorfozy terenu parkowego) powinna zakończyć się w połowie października. Natomiast ulice remontowane przez Strabag za nieco ponad 2,6 mln zł mają być gotowe do 24 października.

Obie inwestycje są częścią projektu "Malbork na + - rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka w ramach RPO WP 2014-2020".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto