Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sławojki, brak kas i poczekalni, czyli w oczekiwaniu na pociąg w Szczecinku [zdjęcia]

Rajmund Wełnic
Rajmund Wełnic
Tymczasowe toalety na peronie dworca w Szczecinku
Tymczasowe toalety na peronie dworca w Szczecinku Rajmund Wełnic
Przenośne toalety w opłakanym stanie, do których nikt się nie przyznaje. Do tego brak kas biletowych i marznący bez poczekalni pasażerowie – oto codzienność dworca kolejowego w Szczecinku.

Budynek dworca kolejowego w Szczecinku – po latach staraniach – w lipcu 2023 roku przejęło od PKP miasto. I od razu rozpoczęło kosztujący ponad 23 miliony zł remont. Prace postępują, widać już pierwsze efekty, ale niestety na czas remontu dostęp do infrastruktury służącej pasażerom jest wielce problematyczny. Jeszcze w lecie koleje zamknęły kasy biletowe. Pasażerowie zaś na pociągi czekają na peronie.

Mają także kłopoty ze skorzystaniem z toalet. Za sanitariaty służą dwie przenośne toalety wciśnięte w kąt peronu. -

Odprowadzałem córkę na pociąg i chciałem skorzystać z tego przybytku, ale nie nie dało się –

mówi pan Adam, mieszkaniec Szczecinka. -

Z jednej z toalet dosłownie wylewała się zwartość, druga była cała ufajdana fekaliami. W środku walały się butelki i jakieś śmieci. Nie dało się tam wejść bez obrzydzenia, nie mówiąc o skorzystaniu.

Co ciekawe, do prowizorycznego WC nikt się nie przyznaje. - Polskie Koleje Państwowe nie ustawiły w Szczecinku żadnych toalet przenośnych - informuje nas Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP. - Z naszych ustaleń wynika, że może chodzić o teren zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Za toalety na stacji w Szczecinku odpowiada PKP S.A. - odpowiada nam z kolei Bartosz Pietrzykowski z biura prasowego PKP PLK.

Na pewno nie są to także toalety miasta. - Mamy porządną, stacjonarną ubikację przed dworcem zbudowaną przy okazji przebudowy układu komunikacyjnego koło dworca – mówi wiceburmistrz Szczecinka Dorota Rusin-Hardenbricker. - Pasażerowie mogą z niej korzystać, choć znajduje się poza obrębem dworca. Miasto także ma swój w czasie festiwalu Poland Rock ustawiło w pobliżu dworca większą ilość toalet przenośnych dla przesiadających się na naszej stacji.

BEZ KAS I POCZEKALNI

To jednak tylko część problemów. Jak już wspomnieliśmy, nie można na miejscu kupić biletów na pociąg – pozostaje nabycie go u konduktorów (bez dodatkowej opłaty) lub przez internet. Nie każdy jednak – szczególnie osoby starsze - jest w stanie takiej transakcji dokonać.

Uciążliwe jest także oczekiwanie na pociąg na zewnątrz. - Jeszcze w ciepłym październiku było to do wytrzymania, ale obecnie mamy minusowe temperatury i ludzie po prostu marzną, bo nie ma się gdzie schronić.

Przypomnijmy, że przy przejmowaniu dworca od PKP miasto zagwarantowało kolei miejsce na kasy i infrastrukturę niezbędną do obsługi pasażerów. To jednak nastąpi dopiero w roku 2025, po zakończeniu remontu. - Obecnie zwyczajnie nie jest możliwe wpuszczenie ludzi na teren dworca, bo jest to plac budowy i stwarzałoby to zagrożenie dla ich zdrowia i życia – mówi pani wiceburmistrz Szczecinka. - Informowaliśmy o tym kolej.

- Od początku stoimy na stanowisku, że miasto Szczecinek nie jest odpowiedzialne za postawienie i zorganizowanie dworca tymczasowego w Szczecinku –

mówi Mateusz Ludewicz, rzecznik prasowy ratusza. - Fakt przejęcia zrujnowanego budynku nie oznacza, że miasto jest zobowiązane do zapewnienia dworca tymczasowego w trakcie trwania remontu zabytkowego budynku dworca PKP. Już sam fakt podjęcia znacznego wysiłku finansowego związanego z remontem i modernizacją do tej pory zrujnowanego dworca jest naszym ukłonem w stronę podróżnych i mieszkańców Szczecinka, którzy w przyszłości będą korzystali z tego obiektu.

I dalej: - Miasto Szczecinek nie jest i nigdy nie było organizatorem przewozów kolejowych – dodaje. - W związku z tym, stoimy na stanowisku, że to przewoźnicy kolejowi powinni zapewnić swoim pasażerom i klientom godne warunki oczekiwania na przejazd pociągu. Podobnie było w przypadku modernizacji dworca PKS w Szczecinku. W tym przypadku Miasto także nie zapewniało dworca tymczasowego.Podkreślam, że w przypadku dworców modernizowanych przez PKP, choćby w Koszalinie czy Kołobrzegu, to właśnie PKP zapewnia dworce tymczasowe w postaci kontenerów, czy innych urządzeń. W naszej opinii analogiczna sytuacja powinna mieć miejsce w Szczecinku. Fakt, że w przypadku naszego miasta PKP nie jest inwestorem remontującym dworzec, nie oznacza, że to miasto ma organizować dworzec tymczasowy.

PKP SWOJE

- W związku z trybem, w jakim dworzec został przejęty przez samorząd, za obsługę podróżnych w budynku dworca odpowiada nowy zarządca –

twierdzi z kolei rzecznik PKP. - Przejmując dworzec, samorząd zobowiązał się m.in. do zapewnienia w budynku dworca pomieszczeń do obsługi pasażerów, w tym ogólnodostępnej poczekalni.

Michał Stilger wyjaśnia także, że PKP Państwowe S.A. nie odpowiadają za utrzymanie kas biletowych. - Tego rodzaju punkty obsługi klienta prowadzone są przez przewoźników kolejowych bądź ajentów świadczących usługi na ich rzecz – dodaje. - PKP zarządzają nieruchomościami, w tym dworcami i wynajmują przewoźnikom pomieszczenia przeznaczone na kasy biletowe i centra obsługi klientów. Dotyczy to jednak wyłącznie dworców PKP S.A. Te stanowią około 90 procent czynnych budynków dworów w kraju. Pozostałymi zarządzają samorządy. To zarządcy dworców wynajmują operatorom kas przestrzenie w swoich obiektach. Utrzymanie takich miejsc jak poczekalnie, toalety, hole itp. to zadanie zarządcy dworca kolejowego.

- Rzeczywiście, w ramach własnych inwestycji związanych z modernizacją dworców i budową nowych obiektów do obsługi pasażerów np. w Koszalinie i Kołobrzegu) PKP zapewniają dworce tymczasowe – kontenerowe lub urządzone w innych obiektach czy pomieszczeniach – tłumaczy rzecznik. - Dotyczy to jednak przebudowy dworców, które są zarządzane przez PKP S.A. i inwestycji, w przypadków których PKP w przypadku których PKP S.A. jest inwestorem. Analogicznie, w przypadku prowadzenia gruntownej modernizacji budynków dworców, takie rozwiązania mogą zapewniać także inni zarządcy, czyli np. samorządy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecinek.naszemiasto.pl Nasze Miasto