Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śmiertelne zatrucie tlenkiem węgla w Lichnowach. Zmarła 78-letnia kobieta

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Niestety, wszystko wskazuje na to, że zatrucie tlenkiem węgla było przyczyną śmierci mieszkanki Lichnowy. Ciało kobiety znaleziono w jej mieszkaniu w niedzielne popołudnie (20 listopada).

W niedzielę po godz. 15 straż pożarna została poproszona o otwarcie mieszkania w Lichnowach. Jak się dowiedzieliśmy w Komendzie Powiatowej PSP w Malborku, do środka nie mógł się dostać zaniepokojony członek rodziny.

Po dojeździe do miejsca zdarzenia strażacy z JRG Malbork oraz OSP Lichnowy zastali przed budynkiem jednorodzinnym członka rodziny, który podejrzewał zaczadzenie się osoby starszej w mieszkaniu - informuje KP PSP Malbork.

Niestety, potwierdziło się najgorsze. Policjanci i strażacy znaleźli w mieszkaniu ciało 78-letniej kobiety. Duże stężenie tlenku węgla, stwierdzone przy użyciu detektora wielogazowego przez straż pożarną, daje służbom podstawy do przyjęcia hipotezy, że 78-latka się zaczadziła. Gaz mógł się ulatniać z nieszczelnego pieca kaflowego.

Na miejscu tragedii pracowali policjanci i prokurator. Śledczy będą dokładnie wyjaśniali przyczynę śmierci kobiety. Więcej będzie wiadomo po sekcji zwłok.

Czujka czadu może uratować życie

Straż pożarna, jak co roku, w ramach kampanii "Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!" radzi, jak uniknąć tragicznych zdarzeń w sezonie grzewczym. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że tlenek węgla (czad) to bardzo trujący gaz, który jest niewyczuwalny przez ludzkie zmysły: nie czuć go, nie widać i nie słychać! Blokuje dostęp tlenu do organizmu poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie (czerwonych krwinkach), co może doprowadzić nawet do śmierci.

Takle objawy, jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie i wezwać służby ratownicze.

PSP przypomina, że czad powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza i dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowych, co może wynikać z: nieszczelności, braku konserwacji (w tym czyszczenia), wad konstrukcyjnych, niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.

Aby uniknąć zaczadzenia tlenkiem węgla:

  • systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych;
  • użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta;
  • nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych;
  • nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych;
  • w przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

Państwowa Straż Pożarna rekomenduje również instalowanie czujek dymu i tlenku węgla, a także utrzymanie ich we właściwym stanie technicznym (m.in. wymiana baterii). Osobom starszym strażacy gotowi są pomóc w zamontowaniu danej czujki lub wymianie w nich baterii. Trzeba też podkreślić, że czujka nie zastępuje obowiązkowych okresowych przeglądów technicznych przewodów wentylacyjnych i kominowych.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto