Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Spektakl "Nie igraj z diabłem" w Malborku już po prapremierze. Publiczność była zachwycona

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Owacyjnie został przyjęty spektakl muzyczno-teatralny "Nie igraj z diabłem", wystawiony w sobotnie popołudnie (12 listopada) w Malborku przez młodzież pod kierunkiem Marii Seibert i Grzegorza Pacanowskiego.

W widowisku pt. „Nie igraj z diabłem”, które jest połączeniem śpiewu, tańca i gry aktorskiej, wystąpili młodzi wokaliści z powiatu malborskiego, w tym ze studia Balbiny w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku.

Spektakl wyreżyserowała Maria Seibert we współpracy z Grzegorzem Pacanowskim, a wsparcia artystycznego udzielili: Agata Kujawa, Tadeusz Seibert, Angelika Lenczewska, Aleksandra Granecka i Adam Lemańczyk.

"Nie igraj z diabłem" powstało na kanwie sztuki Jana Drdy pt. „Igraszki z diabłem”, która przyniosła sławę temu czeskiemu prozaikowi i dramaturgowi. Napisał ją w czasie okupacji niemieckiej, a wydana została w 1946 r. Bohaterem historii jest Marcin Kabat, żołnierz powracający po wojnie w rodzinne strony. Musi – jak można przeczytać w jednej z recenzji - „wykorzystać cały swój chłopski spryt i odwagę” w konfrontacji z diabłami czyhającymi na ludzkie dusze. Malborska wersja została, oczywiście, uwspółcześniona, żeby trafić do młodych ludzi. Ale nie tylko. Ponadczasowe przesłanie dotyczy każdego. Życie jest tylko jedno i trzeba je przeżyć jak najlepiej. Nie roztrwonić na "szatańskie pokusy", jak np. hazard czy złudna sława.

W sobotę (12 listopada) w sali widowiskowej Klubu 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego przy ul. Sikorskiego odbyła się prapremiera widowiska. Publiczność przyjęła przedstawienie owacyjnie i bez bisu się nie obyło. Wzruszenia nie mogła też ukryć Maria Seibert, ale to tym bardziej potwierdza, że młodzież dokonała nie lada sztuki.

- To wielkie widowisko. Byliście fantastyczni, włożyliście bardzo dużo pracy, żeby to tak wyszło, jak widzieliśmy. Jestem po prostu bardzo wzruszona i kocham was. Mam nadzieję, że to przesłanie, które państwu przekazaliśmy w tak pięknym wykonaniu weźmiecie ze sobą do domu, do serca i zapamiętacie, że życie jest tylko jedno i to od nas zależy, jak będziemy je kreować i jak na co dzień będziemy się zachowywać. Dziękuję bardzo rodzicom za pomoc i wszystkim przyjaciołom, którzy pomagali nam przez długi czas, ale efekt jest tak bardzo wzruszający - mówiła Maria Seibert.

Głównym organizatorem spektaklu jest Stowarzyszenie Wspierania Przedsiębiorczości w Malborku, współorganizatorami: Malborskie Centrum Kultury i Edukacji i 22 Baza Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Partnerzy to Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku i I Liceum Ogólnokształcące w Malborku.

Malbork. "Królewna Śnieżka i Siedmiu Krasnoludków" w wykonan...

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto