Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Srebrnik z cegłą

(becz)
Roussanka Nowakowska, projektantka monety, z mężem Andrzejem przyglądają się projektowi, który prezentuje Janusz Parchimowicz z Mennicy Państwowej SA.
Zdjęcia: Aleksander Winter
Roussanka Nowakowska, projektantka monety, z mężem Andrzejem przyglądają się projektowi, który prezentuje Janusz Parchimowicz z Mennicy Państwowej SA. Zdjęcia: Aleksander Winter
Kolekcjonerzy mogą już nabywać unikatowe monety z malborskim zamkiem. Srebrna dwudziestozłotówka oraz dwuzłotówka wykonana z tzw. złota północy, ukazały się w serii "Zabytki kultury materialnej w Polsce".

Kolekcjonerzy mogą już nabywać unikatowe monety z malborskim zamkiem. Srebrna dwudziestozłotówka oraz dwuzłotówka wykonana z tzw. złota północy, ukazały się w serii "Zabytki kultury materialnej w Polsce".

- Składając zlecenie postawiliśmy projektantce jeden warunek: oprócz metalu moneta musi zawierać inny materiał - mówi Alicja Szymkiewicz, dyrektor Departamentu Emisyjno-Skarbcowego Narodowego Banku Polskiego w Warszawie.

- W związku z tym, że zamek zbudowany jest z gliny, użyty został element ceramiczny. Sądzę, że końcowy efekt wizualny uzyskany z połączenia srebra i ceramiki jest niezwykle interesujący.

Prace nad przygotowaniem monety rozpoczęły się na przełomie lat 1999/2000. Emisja ponad 50 tys. sztuk trwała niecały miesiąc. Jak podkreślają pracownicy Mennicy Państwowej SA, najwięcej kłopotów sprawiło połączenie ceramicznej wstawki ze srebrem. By uzyskać trwały efekt konieczne było zastosowanie specjalistycznej technologii.

- Zamek malborski po raz pierwszy w swojej historii został utrwalony na monecie - mówi Mariusz Mierzwiński, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku. - Jednak czterokrotnie uruchamiana była w nim ich produkcja. Dwa razy wybijano je w Malborku za czasów krzyżackich oraz dwukrotnie za panowanie polskiego.

Pracownicy malborskiego muzeum zaznaczają, że umieszczenie wizerunku warowni na monecie stanowiącej oficjalny środek płatniczy w Polsce, świadczy o randze i znaczeniu zamku.
- Z pewnością jest to doskonała promocja - mówi Jacek Spychała z Muzeum Zamkowego w Malborku. - Poza tym trzeba przyznać, że moneta jest wyjątkowo udana. Myślę więc, że wielu kolekcjonerów oraz zwykłych mieszkańców Pomorza będzie chciało ją kupić.

O wielkim zainteresowaniu kolekcjonerów świadczy to, że w pierwszym dniu sprzedaży monety w Gdańsku rozeszła się ona w nakładzie blisko 4,5 tys. egzemplarzy. Pracownicy instytucji zajmujących się jej dystrybucją zmuszeni byli wprowadzić reglamentację, gdyż obawiali się, iż stojący w kolejkach od godz. 4 chętni będą niezadowoleni, jeśli jej nie kupią.

O monetach
Monety z wizerunkiem malborskiego zamku wyemitowane zostały w dwóch nominałach. Pierwsza 20-zł wykonana jest z oksydowanego srebra o próbie 925. Jest to moneta wielomateriałowa, gdyż na rewersie umieszczona została ceramiczna wkładka z wizerunkiem tympanonu ze sceną koronacji Matki Boskiej.

Oprócz tego elementu na rewersie umieszczony został widok na zamek malborski od strony Nogatu. Na awersie znajduje się godło RP oraz zamek widziany z lotu ptaka od strony południowo-wschodniej. 20-złotówka waży 28,28 gr. Jej średnica wynosi 38,61 mm.

Druga z malborskich monet wykonana jest ze stopu miedzi, aluminium. cyny i cynku. Ma nominał 2 zł. Na awersie znajduje się ustawowe godło RP, zaś na rewersie umieszczony został widok na Baszty Zamkowe. Drugą z monet wybito w nakładzie ok. 700 tys. egzemplarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto