Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stan wojenny w Malborku - napisz, co się wtedy działo

(RK)
Fot. Maciej Kostun/archiwum
Co działo się w Malborku 13 grudnia 1981 roku, pierwszego dnia stanu wojennego? Z książki śp. Wiesława Jedlińskiego, kronikarza miasta, wynika, że próby strajku zostały podjęte cztery dni później - 17 grudnia.

W książce śp. kronikarza miasta Wiesława Jedlińskiego - pt „Kronika Malborka XX wieku 1901-2000” można znaleźć dwie notki nawiązujące do stanu wojennego.

"17 grudnia
W cztery dni po ogłoszeniu stanu wojennego przez Radę Państwa na jednym z oddziałów ZPL Makop przeprowadzono strajk. W jego tłumienie zaangażowanych było 40 ludzi z ZOMO i 30 milicjantów. Po wyjaśnieniach załoga przystąpiła do pracy. Zatrzymano 4 pracowników, w tym jedną kobietę, którą po przesłuchaniu zwolniono do domu."

Od jednego z byłych pracowników Makopu wiemy, że wśród funkcjonariuszy MO była osoba, która kiedyś pracowała w zakładzie i dobrze znała różne wejścia, dzięki temu znaleziono więc sposób, by dostać się do środka,

W Malborku w tamtym okresie próby strajku zostały podjęte także w Pemalu i POM-ie.

Kolejna notka z „Kroniki Malborka XX wieku” śp. Wiesława Jedlińskiego, nawiązująca do stanu wojennego, ale już okresu późniejszego:
"28 października 1982
Od ogłoszenia stanu wojennego, czyli w ciągu 9 miesięcy, organy MO i SB zatrzymały 12 członków „Solidarności” i przeprowadziły 48 rozmów, przyjmując zobowiązania do lojalności i przestrzegania dekretu o stanie wojennym. Zlikwidowano 4-osobową grupę zajmującą się rozprowadzaniem ulotek i zatrzymano w areszcie 1308 osób."

Co ciekawe, wcale nie tak długo po zakończeniu stanu wojennego (22 lipca 1983 – zniesienie stanu wojennego, rozwiązanie WRON) Malbork odwiedził - 25 sierpnia 1985 – Wojciech Jaruzelski, jego twórca.
„W Malborku przebywał z wizytą gen. Wojciech Jaruzelski, I sekretarz KC PZPR, prezes Rady Ministrów. Premier zwiedził Fabrykę Maszyn Rolniczych Agromet, bazę Agromy zaopatrującą rolników w ciągniki i inne maszyny oraz w części zamienne. Poza tym, odwiedził również inne zakłady w terenie."

We wtorek w Malborku nie będzie uroczystości upamiętniającej 30 rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Związkowy z „S” jadą w piątek do Gdańska na pomorskie obchody (msza w kościele św. Brygidy, uroczystość pod pomnikiem Trzech Krzyży).

Zachęcamy mieszkańców Malborka (powiatu malborskiego) do podzielenia się w opiniach pod tekstem swoimi wspomnieniami z 13 grudnia 1981 roku w Malborku i okolicach. Jak dokładnie tego dnia wyglądała sytuacje w mieście? Co działo się w kolejnych dniach? Jakie panowały nastroje wśród mieszkańców?
Można też wysyłać krótkie wspomnienia na adres [email protected], zadzwonić na numer 55 270 23 12 lub przyjść do redakcji, Malbork, ulica Kościuszki 5A.
Jeżeli dysponują Państwo zdjęciami z okresu stanu wojennego w Malborku – również prosimy o ich nadsyłanie na adres [email protected] lub przynoszenie do redakcji. Jeśli trafią do nas takie – dziś unikatowe – fotografie, zamieścimy je w papierowym wydaniu „Dziennika Malborskiego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto