Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zamek w Malborku i Stare Miasto na starych pocztówkach. Na takich kartkach ludzie słali sobie pozdrowienia w pierwszych dekadach XX wieku

Anna Szade
Źródło: Polona.pl/Biblioteka Narodowa/domena publiczna
Pasjonaci historii Malborka mają "przekopane" wszerz i wzdłuż wszelkie możliwe zasoby zdjęciowe i pocztówkowe. Jednak na pewno jest jeszcze wiele osób, które nie widziały tych pocztówek, po które sięgnęliśmy do Polony.pl, czyli internetowych zbiorów Biblioteki Narodowej.

Zdecydowana większość prezentowanych powyżej pocztówek pochodzi z okresu od początku XX w. do 1914 roku, ale są też nieco starsze. Głównym motywem jest oczywiście zamek ukazany z różnych stron. Kartki wydane zostały w Malborku, Berlinie, Lipsku, Magdeburgu, Dreźnie, Cassel.

Wszystkie pocztówki zamieszczone w galerii pochodzą z zasobów Biblioteki Narodowej, a dokładnie jej internetowej wersji - Polona.pl. Jest wśród nich wiele ciekawych okazów, ale uwagę przykuwa pocztówka z widokiem zamku od strony Kałdowa. Na pierwszym planie znajduje się parostatek, dalej most łodziowy, a na drugim brzegu stoją jeszcze domy na obecnym Międzymurzu Zachodnim. Jednak nie o to wszystko chodzi, tylko o treść na widokówce.

Malborg 9/8 1901. A więc widziałem to gniazdo… wewnątrz i zewnątrz. Śliczności po odnowieniu, ale za to jakie uczucia budzi!… aż dreszcz przejmuje. Widziałem podobiznę Konrada Wallenroda i tego tam Jagiełłowego Jungingena. Czołem"

- napisał... niestety trudno stwierdzić, kto. Odczytanie imienia nadawcy jest niemożliwe ze względu na niewyraźny charakter pisma.

Oprócz pocztówek w galerii powyżej można też znaleźć przewodnik turystyczny o Malborku wydany w Gdańsku w 1927 r., okładkę książki z 1941 r., akwarelę przedstawiającą Ratusz w XIX w. oraz grafikę Nogatu i zamku sprzed 1900 r.

Przypomnijmy, Polona.pl to jedna z najnowocześniejszych bibliotek cyfrowych na świecie i jednocześnie największa tego typu biblioteka w Polsce. Jej administratorem jest Biblioteka Narodowa - podległa Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego centralna biblioteka państwa, jedna z najważniejszych narodowych instytucji kultury wypełniająca zadania dużej biblioteki naukowej o profilu humanistycznym, głównego archiwum piśmiennictwa narodowego, krajowego ośrodka informacji bibliograficznej o książce, placówki naukowego.

W Polonie Biblioteka Narodowa udostępnia nie tylko swoje zbiory, ale też obiekty innych instytucji – zdigitalizowane przy użyciu najnowocześniejszych technologii, pozwalających uzyskać najwyższą jakość. Są tam książki, stare druki, rękopisy, grafiki, mapy, nuty, fotografie, ulotki, afisze i pocztówki.

Malbork w latach 30. ubiegłego wieku. Takie miasto i okolicę...

Zamek w Malborku w drugiej dekadzie XX wieku. Na tych niezwy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedźwiedź szuka pożywienia w koszu na odpadki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto