Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare Pole. Dożynki powiatu malborskiego 2022. Korowód przeszedł z kościoła w Krzyżanowie na stadion

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W tym roku to gmina Stare Pole została gospodarzem dożynek powiatu malborskiego. Mieszkańcy spotkali się w sobotę (3 września) na stadionie gminnym. Wcześniej odbyła się tradycyjna msza święta.

Dożynki powiatowe 2022 rozpoczęły się mszą pod przewodnictwem ks. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego, w kościele św. Barbary w Krzyżanowie. Stamtąd korowód dożynkowy, z wieńcami niesionymi przez przedstawicieli gmin powiatu malborskiego, przeszedł na stadion w Starym Polu. Na czele maszerowały mażoretki i Orkiestra Dęta Helikon z Kwidzyna.

Podczas części oficjalnej na stadionie mieszkańców powitali wójt Starego Pola Marek Szczypior i starosta malborski Mirosław Czapla.

- Dożynkowy wieniec i bochen chleba symbolizują wspólnotę oraz solidarność międzyludzką. Wyrażają również wdzięczność wobec Boga, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi. W imieniu samorządu powiatu życzymy wszystkim rolnikom, a by wasza ciężka praca zapewniała godne życie waszym rodzinom, dawała poczucie bezpieczeństwa i nadzieję na lepsza przyszłość. Dziękujemy rolnikom za codzienny trud i wysiłek, za miniony rok pracy podejmowanej w odwiecznym rytmie odmierzanym porami roku, za codzienny chleba – starosta Czapla odczytał list w imieniu władz powiatu.

Wśród gości znalazł się m.in. Karol Rabenda, jeden z wiceministrów aktywów państwowych.

Stare Pole to jest część mojego dzieciństwa. W tej gminie po wojnie osiedlili się moi dziadkowie, dlatego zawsze, jak przejeżdżam, serce bije mocnej - podzielił się osobistą refleksją.

Ale oczywiście nawiązał tez do święta plonów.

- Dożynki to specyficzny czas, kiedy dziękujemy rolnikom, ale musimy pamiętać, że to nie jest tylko święto jednej grupy zawodowej. Rolnictwo to jest bezpieczeństwo żywnościowe, to wiele branż z nim powiązanych. Musimy pamiętać o tym, że dzięki polskiemu rolnictwu jako kraj jesteśmy bezpieczni. Widzimy to szczególnie w ostatnich miesiącach, gdy za naszą wschodnią granicą jest wojna, gdzie tego chleba może czasami brakować. Dlatego nie tylko w święto plonów powinniśmy pamiętać o rolnikach i że to bezpieczeństwo żywnościowe jest czymś ważnym. Pamiętajmy o tym codziennie – apelował Karol Rabenda.

O wojnie w Ukrainie mówił też starosta malborski. W tym kontekście poinformował, że w powiecie przebywa obecnie ok. 1500 uchodźców.

- W gminie Stare Pole też są. Mieszkają w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego i w mieszkaniach prywatnych. Przywitajmy ich serdecznie na naszej ziemi. Oni też zawsze przepięknie obchodzili święto plonów; mam nadzieję, że w jakiś sposób stworzymy im również takie warunki, że będą sięgać pamięcią do tych lepszych czasów. Mam nadzieję, że dla nich również wrócą te lepsze czasy – dodał Mirosław Czapla.

"Honory domu" jako starostowie dożynkowi pełnili Anna i Marek Iwaniukowie. Razem z nimi starosta Mirosław Czapla częstował mieszkańców chlebem dożynkowym. Dla uczestników obchodów na stadionie wystąpili kwidzyńska orkiestra dęta z mażoretkami, zespoły pieśni i tańca prowadzone przez Anettę Ciok (ZPiT „Małe Żuławy” ze Starego Pola i ZPiT 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”), zespoły Trzy Gitary i Red Queen, Tadeusz Seibert, grupa Horpyna wykonująca muzykę ukraińską.

Dożynki powiatowe w Lichnowach. Piękne wieńce i stoiska, a n...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto