Nasza Loteria

Stare Pole. Dożynki powiatu malborskiego 2022. Korowód przeszedł z kościoła w Krzyżanowie na stadion

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W tym roku to gmina Stare Pole została gospodarzem dożynek powiatu malborskiego. Mieszkańcy spotkali się w sobotę (3 września) na stadionie gminnym. Wcześniej odbyła się tradycyjna msza święta.

Dożynki powiatowe 2022 rozpoczęły się mszą pod przewodnictwem ks. Jacka Jezierskiego, biskupa elbląskiego, w kościele św. Barbary w Krzyżanowie. Stamtąd korowód dożynkowy, z wieńcami niesionymi przez przedstawicieli gmin powiatu malborskiego, przeszedł na stadion w Starym Polu. Na czele maszerowały mażoretki i Orkiestra Dęta Helikon z Kwidzyna.

Podczas części oficjalnej na stadionie mieszkańców powitali wójt Starego Pola Marek Szczypior i starosta malborski Mirosław Czapla.

- Dożynkowy wieniec i bochen chleba symbolizują wspólnotę oraz solidarność międzyludzką. Wyrażają również wdzięczność wobec Boga, który błogosławi ludzkiemu wysiłkowi. W imieniu samorządu powiatu życzymy wszystkim rolnikom, a by wasza ciężka praca zapewniała godne życie waszym rodzinom, dawała poczucie bezpieczeństwa i nadzieję na lepsza przyszłość. Dziękujemy rolnikom za codzienny trud i wysiłek, za miniony rok pracy podejmowanej w odwiecznym rytmie odmierzanym porami roku, za codzienny chleba – starosta Czapla odczytał list w imieniu władz powiatu.

Wśród gości znalazł się m.in. Karol Rabenda, jeden z wiceministrów aktywów państwowych.

Stare Pole to jest część mojego dzieciństwa. W tej gminie po wojnie osiedlili się moi dziadkowie, dlatego zawsze, jak przejeżdżam, serce bije mocnej - podzielił się osobistą refleksją.

Ale oczywiście nawiązał tez do święta plonów.

- Dożynki to specyficzny czas, kiedy dziękujemy rolnikom, ale musimy pamiętać, że to nie jest tylko święto jednej grupy zawodowej. Rolnictwo to jest bezpieczeństwo żywnościowe, to wiele branż z nim powiązanych. Musimy pamiętać o tym, że dzięki polskiemu rolnictwu jako kraj jesteśmy bezpieczni. Widzimy to szczególnie w ostatnich miesiącach, gdy za naszą wschodnią granicą jest wojna, gdzie tego chleba może czasami brakować. Dlatego nie tylko w święto plonów powinniśmy pamiętać o rolnikach i że to bezpieczeństwo żywnościowe jest czymś ważnym. Pamiętajmy o tym codziennie – apelował Karol Rabenda.

O wojnie w Ukrainie mówił też starosta malborski. W tym kontekście poinformował, że w powiecie przebywa obecnie ok. 1500 uchodźców.

- W gminie Stare Pole też są. Mieszkają w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego i w mieszkaniach prywatnych. Przywitajmy ich serdecznie na naszej ziemi. Oni też zawsze przepięknie obchodzili święto plonów; mam nadzieję, że w jakiś sposób stworzymy im również takie warunki, że będą sięgać pamięcią do tych lepszych czasów. Mam nadzieję, że dla nich również wrócą te lepsze czasy – dodał Mirosław Czapla.

"Honory domu" jako starostowie dożynkowi pełnili Anna i Marek Iwaniukowie. Razem z nimi starosta Mirosław Czapla częstował mieszkańców chlebem dożynkowym. Dla uczestników obchodów na stadionie wystąpili kwidzyńska orkiestra dęta z mażoretkami, zespoły pieśni i tańca prowadzone przez Anettę Ciok (ZPiT „Małe Żuławy” ze Starego Pola i ZPiT 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork”), zespoły Trzy Gitary i Red Queen, Tadeusz Seibert, grupa Horpyna wykonująca muzykę ukraińską.

Dożynki powiatowe w Lichnowach. Piękne wieńce i stoiska, a n...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

NaM - Podlaskie ligawki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto