Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare Pole. Obchody Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej. Rajd do pomnika, gra terenowa i przegląd wokalny

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
W przedszkolach i szkołach atmosfera przed Narodowym Świętem Niepodległości była patriotyczna. Przykładem Szkoła Podstawowa im. Gen. Józefa Bema w Starym Polu, gdzie odbyły się dwudniowe obchody z okazji 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Podstawówka w Starym Polu od 50 lat nosi imię gen. Józefa Bema, bohatera powstania listopadowego. A to zobowiązuje, zwłaszcza że w niedalekim Fiszewie (woj. warmińsko-mazurskie) znajduje się miejsce poświęcone żołnierzom polskim, weteranom powstania listopadowego, którzy zostali zamordowani przez wojska pruskie.

Masakra w Fiszewie, w której zginęło 8 polskich żołnierzy, a ciężko rannych zostało 12, miała miejsce 22 stycznia 1832 r. Tradycją Szkoły Podstawowej w Starym Polu jest więc rajd pieszy „Śladami żołnierzy powstania listopadowego” do pomnika znajdującego się w Fiszewie – przypomina Monika Kosianowska, nauczycielka SP w Starym Polu.

W tym roku do Fiszewa wybrali się czwartoklasiści pod opieką wychowawców: Izabeli Miśkiewicz, Anny Błaszczyk i Justyny Nieradki.  Po dotarciu na miejsce uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze. Do pomnika dotarła też sztafeta uczniów starszych klas z płonącą pochodnią. W sztafecie wzięli udział: Kacper Olejnik, Grzegorz Gwiazda, Szymon Przybyła, Kacper Wojtal. Sportowców przygotował do biegu Sylwester Wiedeński, nauczyciel wychowania fizycznego.

Z kolei młodsi, czyli dzieci z „zerówki” oraz uczniowie klas I-III wzięli udział w grze terenowej pod hasłem "Biało-czerwonym szlakiem", przygotowaną przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej, Katarzynę Wiedeńską i Dagmarę Radecką.

- Uczniowie wraz z wychowawcami pokonali trasę do czterech punktów, wiodącą przez teren szkoły i znajdujący się w pobliżu „Przystanek leśny – Żuławy”. Na poszczególnych stacjach czekali uczniowie klas ósmych przebrani za żołnierzy. Uczestnicy mieli za zadanie rozwiązać m.in. łamigłówki, zakodowane wyrazy, udzielić odpowiedzi na pytania i wykonać ćwiczenie gimnastyczne. Wszyscy spisali się na medal i otrzymali z rąk pana dyrektora pamiątkowe dyplomy, słodkości oraz książki z legendami Polski – informuje Monika Kosianowska.

W szkole odbył się też Przegląd Pieśni i Poezji Patriotycznej i Żołnierskiej, przygotowany przez nauczycieli Wiolettę Pokorę i Łukasza Radeckiego. Uczestnicy zaśpiewali: „Co to jest niepodległość ?”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Rozkwitały paki białych róż”, „My, pierwsza brygada”, „Rota”, „Szara piechota”, „Flaga”, „Taki kraj”, „Miejcie nadzieję ”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto