Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Staż w Londynie. Uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 uczą się w Anglii

Jacek Skrobisz
Fot. Archiwum ZSP 3 w Malborku
Trzydzieścioro uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku znajduje się na półmetku stażu zawodowego w Londynie. Zapraszamy do zapoznania się z projektem unijnym, w ramach którego odbywa się staż, a także z pierwszymi wrażeniami uczniów i opiekunów. Informację nadesłał Jan Stawicki, dyrektor ZSP 3.

"Uczniowie z Malborka wybierają zawody z przyszłością" to drugi z projektów w jakim uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku. Projekt realizowany wspólnie z angielskim partnerem ADC College z Londynu umożliwia 30 uczniom klas: technik informatyk, technik hotelarstwa oraz technik żywienia i usług gastronomicznych odbycie 4-tygodniowych staży zawodowych w londyńskich firmach.
Troszcząc się o przyszłość naszych uczniów, chcielibyśmy zapewnić im możliwość odbywania praktyk w nowoczesnych firmach, stosujących technologie i rozwiązania gwarantujące prawdziwie europejski poziom produktom i usługom. Gastronomia, hotelarstwo i informatyka to sektory usług, na które w naszym regionie stale rośnie zapotrzebowanie, ale postęp wymusza również modernizację i zmiany, dlatego trudno o obiekty odpowiadające takim kryteriom. Chcielibyśmy, aby młodzież kształcąca się w tak kluczowych zawodach, miała okazję poszerzenia swoich umiejętności zawodowych. Zdajemy sobie sprawę, że umiejętności jakich nabędą uczestnicy staży, to ogromna szansa dla nich samych, ale także dla lokalnego rynku pracy na zyskanie w przyszłości świetnie przygotowanych pracowników.
Przebieg staży odpowiada programom praktyk oraz podstawie kształcenia w każdym z zawodów. Ich realizacja odbywa się w obiektach hotelarskich, restauracjach i obiektach gastronomicznych oraz firmach zajmujących się technikami informatycznymi (IT) w Londynie. Przed wyjazdem uczniowie odbyli zajęcia, które przygotowały ich na spotkanie z nową kulturą oraz wyzwaniami zawodowymi, jakie czekają na nich w Londynie. Chcieliśmy, aby byli dobrze przygotowani także emocjonalnie na to, co czeka ich podczas pobytu w Londynie. Dla większości to przecież pierwsza lekcja samodzielnego życia z dala od rodziny. Chcielibyśmy, aby samodzielne funkcjonowanie podczas stażu nauczyło ich zdecydowania w działaniu, otwartości na to co nieznane, odpowiedzialności, aby rozwinęło w nich zdolności interpersonalne.
Realizacja staży zawodowych poza granicami kraju odpowiada potrzebom zmieniającego się rynku pracy, zapewnia najzdolniejszym uczniom możliwości kreatywnego rozwoju zawodowego i zdobycie prócz wiedzy, także konkretnych umiejętności. Uczestnicy projektu będą mieli okazję zobaczyć i poznać nowe standardy usług oraz produktów. Realizując staż poprawią swoje umiejętności językowe, dzięki temu staną się bardziej konkurencyjni i mobilni zawodowo oraz zmotywowani do dalszej nauki, także po zakończeniu projektu.
Jesteśmy przekonani, że staże lepiej przygotują młodzież do świadomego pojmowania przyszłości wybranych przez siebie zawodów. Po powrocie uczniowie przygotują stronę internetową prezentującą ich wyjazd, podzielą się swoją wiedzą także na konferencji. Zaprezentują szerszej publiczności to czego się nauczyli, przedstawią standardy odbywania staży i miejsca swoich praktyk, poczęstują wyrobami kulinarnymi poznanej kuchni angielskiej przygotowanymi na warsztatach.
Mamy nadzieję, że lokalni przedsiębiorcy zechcą skorzystać z prezentowanych rozwiązań w swoich firmach, a nauczyciele i dyrektorzy pozostałych placówek zainteresują się innowacyjnymi formami kształcenia zawodowego. Sami także będziemy czerpać z tego, czego uczniowie nauczyli się podczas praktyk, aby nauczanie zawodów w naszej placówce wzbogaciło się o nowe standardy, także w zakresie przekazywanej wiedzy, podnosząc tym samym jakość całego kształcenia.
Wyjazd to nie tylko praca, ale także i przyjemności, ponieważ w projekcie one także zostały zaplanowane. W czasie wolnym uczniowie zwiedzą Londyn, poznają jego atrakcje, zwiedzą muzea, a kto wie, przy odrobinie szczęścia może zobaczą nawet królową.
Bardzo istotnym elementem projektu jest także aspekt finansowy, całkowity koszt stażu i pobyt uczniów, wliczając w to kieszonkowe na wyjazd oraz środki umożliwiające zwiedzenie Londynu, jest dla nich bezpłatny, dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (Priorytet III Wysoka jakość systemu oświaty, Działanie 3.4 Otwartość systemu edukacji w kontekście uczenia się przez całe życie – projekty systemowe). Wartość  projektu to 90 tys. euro tj. ok. 482 tys. zł. Opiekunami projektu są panie Joanna Szymańska-Cybulska, nauczyciel przedmiotów  turystyczno-hotelarskich i Agnieszka Jeromin, nauczyciel języka  angielskiego.


Na następnej stronie przeczytasz o pierwszych wrażeniach uczniów z Londynu...

... Let's get it started!
Zwarci, gotowi i zmotywowani. Dobrze przygotowani i zdyscyplinowani. Tak w skrócie można określić trzydziestkę uczniów, którzy w niedzielę, 14 września 2014 r. wylecieli z gdańskiego lotniska im. Lecha Wałęsy do Londynu, aby przez cztery najbliższe tygodnie zdobywać doświadczenie zawodowe jako pracownicy hoteli, restauracji oraz firm związanych z branżą informatyczną. 
Pożegnani przez polskie słońce, a przywitani przez równie ciepłą, acz typowo dla Anglii deszczową i wilgotną aurę, praktykanci z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 wraz z opiekunami zostali odebrani z lotniska Luton przez przedstawicieli zagranicznego partnera projektu ADC College oraz zakwaterowani u brytyjskich rodzin.
Tam, do 11 października, będą mogli obserwować codzienne życie i zwyczaje swoich gospodarzy, poznawać ich upodobania kulinarne oraz kulturę, a także rozwijać swoje pierwsze, ważne w dorosłym życiu nawyki związane z codzienną pracą i obowiązkami.
Podobnie jak w roku ubiegłym, również tym razem ADC College nie zawiódł i zaserwował prawdziwą 
multikulturową mieszankę brytyjskich rodzin różnego pochodzenia - od Anglików, po Hindusów, Jamajczyków czy Szkotów.
Pierwszy dzień po przylocie tradycyjnie rozpoczął się od szkolenia w siedzibie ADC, gdzie uczniowie punktualnie o godz. 9 stawili się w na spotkanie. Pod opieką instruktora Tomasso Pallancha zapoznawali się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa oraz przypominali sobie zasady pracy obowiązujące w wyznaczonych obiektach oraz reguły w relacjach z przyjmującymi rodzinami.
Najważniejszym elementem szkolenia było jednak zapoznanie z komunikacją Londynu. Każdy z uczestników otrzymał szczegółowy plan metra, linii autobusowych oraz instrukcję, jak dojechać na miejsce praktyk, a także kartę Oyster, która upoważnia do poruszania się środkami transportu publicznego w Londynie. Sprawdzianem były zajęcia "terenowe" - każdy, zaopatrzony w telefon kontaktowy oraz mapki londyńskiej komunikacji, musiał dotrzeć do swojego miejsca praktyk i zapoznać się z nim, a następnie wrócić do siedziby ADC.
Mimo strachu i obaw, jakie towarzyszyły wszystkim przed pierwszą samodzielną podróżą, po powrocie do siedziby ADC na twarzach gościł uśmiech - Uff... metro i autobusy w Londynie nie są takie straszne, a na mapach podróż wyglądała na znacznie bardziej skomplikowaną. Większość obaw zastąpiła ciekawość i wrażenia, bo Londyn to przecież coś więcej niż Malbork. Ciepłe popołudnie uczniowie wykorzystali na pierwsze zakupy, spacery i odpoczynek, a jutro pierwszy dzień pracy, więc na pewno będzie jeszcze więcej emocji i wrażeń.
Pozdrawiamy serdecznie z Londynu, trzymajcie za nas kciuki! Uczestnicy projektu z klas: 3 Ga, 3 Gb, 3 H oraz 3 K wraz z opiekunkami - Joanną Szymańską-Cybulską i Agnieszką Jeromin.


Na następnej stronie relacja po pierwszym tygodniu stażu w Londynie i ze zwiedzania stolicy Anglii...

London calling - bo nie samą pracą człowiek żyje...
Za nami pierwszy, najtrudniejszy tydzień pobytu w Londynie. Dla wielu uczestników projektu był to pierwszy wyjazd poza granice kraju, pierwsza podróż samolotem, mieszkanie u obcych ludzi, zapoznawanie się z nowymi zwyczajami i potrawami, komunikowanie się w obcym języku, podróżowanie po mieście o wiele większym od Malborka, czy wreszcie pójście do nowej pracy.
Jeśli weźmiemy pod uwagę, że wszystkie te nowości czekały na nas przez pierwsze 48 godzin pobytu w Londynie, łatwo domyśleć się, że odczuciami dominującymi na początku były: lęk, niepewność, stres i zdenerwowanie.     
... Ale na szczęście mamy to już za sobą. Poranne dojazdy i popołudniowe powroty stały się rutyną, twarze w domu i w pracy znajome i sympatyczne, a szlaki do Primarka przetarte. W czwartek spotkaliśmy się wszyscy w siedzibie ADC i podczas indywidualnych rozmów z pracownikami college'u mogliśmy opowiedzieć o tym, co nam się podoba, a z czego jesteśmy nie do końca zadowoleni. Świetną okazją do wymiany pierwszych wrażeń było również wspólne weekendowe zwiedzanie.
W sobotę, 20 września, ruszyliśmy z Harrow & Wealdstone, aby poznać serce Londynu. Już na starcie rozbudowany system transportu dał nam się we znaki - z powodu odbywającej się w tym czasie parady pozamykane zostały drogi dojazdowe do stacji metra, stąd nasza podróż rozpoczęła się z opóźnieniem. Szczęśliwie dotarliśmy jednak do Muzeum Brytyjskiego (British Museum) - miejsca, w którym zgromadzone zostały eksponaty z całego świata. Poruszając się po salach muzeum mieliśmy okazję odbyć niezwykłą podróż przez starożytny Egipt, Chiny, Indie, Cesarstwo Rzymskie czy Japonię. Każdy mógł znaleźć coś interesującego dla siebie, a niewątpliwym "numerem jeden" okazały się być... egipskie mumie. 
Po tej ciekawej lekcji historii przyszedł czas na małe zakupy przy Oxford Street oraz na lunch, aby mieć siłę na dalsze zwiedzanie miasta. Będąc w centrum szybko przekonaliśmy się, jak różnorodny jest Londyn. Spacerując uliczkami w ciągu godziny przeszliśmy z zatłoczonej i gwarnej Oxford Street, przez kontrowersyjną kolebkę artystów w Soho i leżącą tuż obok chińską dzielnicę Chinatown, aby dotrzeć do teatralnego serca Londynu - Leicester Square ze słynnym kinem Odeon. Chwila natchnienia i odpoczynku pod okiem Shakespeara, pozwoliły nam na zebranie sił do dalszej wędrówki. A tuż za rogiem czekało na nas absolutne szaleństwo w świecie M&M’s… w iście brytyjskich cenach, ale nie potrafiliśmy odmówić sobie przyjemności zwiedzenia tego niezwykłego sklepu. Intensywny dzień zakończyliśmy na Trafalgar Square, podziwiając występy licznie zgromadzonych tu ulicznych artystów.
Niedziela była równie intensywna. Rozpoczęliśmy od zwiedzania Galerii Narodowej (National Gallery), aby na własne oczy zobaczyć dzieła sztuki takich artystów jak Vincent Van Gogh, Claude Monet, Leonardo da Vinci, Canaletto czy Caravaggio. Następnie, korzystając z ładnej pogody przespacerowaliśmy się ulicą The Mall, prowadzącą wprost pod Pałac Buckingham. Ulica ta w niedziele jest zamknięta dla ruchu drogowego, więc mogliśmy poczuć królewską atmosferę idąc po czerwonej nawierzchni. Po drodze spotkaliśmy żołnierzy Gwardii Królewskiej i osobiście testowaliśmy ich cierpliwość - mimo pozowania do zdjęć pozostali niewzruszeni. Przerwę na lunch spędziliśmy jak prawdziwi Brytyjczycy w St. James' Park, gdzie odpoczywaliśmy obserwując biegające wokół wiewiórki, liczne ptaki i przepiękne kwiaty.
Aby nie było żadnych wątpliwości, że jesteśmy w Londynie, kolejna część naszej trasy prowadziła przez Plac Parad Konnych (Horse Guards Parade), wzdłuż ulicy Whitehall - politycznej arterii kraju, przy której znajduje się słynny adres 10 Downing Street, a także gabinety wojenne Winstona Churchilla, aż do Opactwa Westminster i znanego Big Bena.
A i to jeszcze nie koniec. Po przejściu przez Westminster Bridge na południową stronę Tamizy, poszliśmy wzdłuż jej brzegu, aby z bliska przypatrzeć się imponującemu London Eye, obejrzeć występy ulicznych artystów oraz wpaść z wizytą do Muzeum Sztuki Nowoczesnej Tate Modern. Intensywnie i różnorodnie - ale taki właśnie jest Londyn. I póki co, ma u nas piątkę z plusem!
Pozdrawiamy! Uczestnicy projektu z klas: 3 Ga, 3 Gb, 3 H i 3 K, wraz z opiekunami: Joanną Szymańską-Cybulską i Agnieszką Jeromin

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto