Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego podsumowało 2011 rok

Redakcja
Dr Klaus Hemprich podczas spotkania w Szpitalu Jerozolimskim
Dr Klaus Hemprich podczas spotkania w Szpitalu Jerozolimskim Fot. Jacek Skrobisz
Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego w Malborku podsumowało 2011 rok. Do naszej redakcji dotarł list podpisany przez członków zarządu dr. Klausa Hempricha, dr. Hansa Kalteneckera oraz Edwina Eggerta.

Drodzy członkowie, drodzy darczyńcy, drodzy przyjaciele Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego w Malborku. 
Po trzymiesięcznej pracochłonnej restauracji spoin, cegieł, tynków i drewnianych belek północny szczyt i zachodnia fasada dostojnego budynku szpitala odzyskały swój dawny blask.**Fachowcy z Przedsiębiorstwa Ogólnobudowlanego i Konserwacji Zabytków Osuchowski/Babik z Malborka, przy wsparciu pana Kubickiego jako kierownika budowy oraz pana Jesionowskiego** pełniącego nadzór budowlany, wykonali dobrą pracę.

Wszystko to możliwe było dzięki dotacji przyznanej przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów w wysokości ponad 50 tys. euro, jak również dzięki wkładowi finansowemu ze strony naszego stowarzyszenia w wysokości 2770 euro, bez którego nie otrzymalibyśmy dotacji. Dlatego dziękujemy serdecznie członkom i darczyńcom za wsparcie i prosimy państwa o zachowanie wiary w nas, ponieważ restauracja budynku jeszcze nie jest zakończona.



Bilans finansowania dotąd wykonanych prac budowlanych wygląda następująco: Unia Europejska 138,4 tys. euro, rząd niemiecki 130 tys. euro, Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego w Malborku 52,2 tys. euro, miasto Malbork 130 tys. euro, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 54 tys. euro. Suma - 504,6 tys. euro.



Jeszcze ważniejsze było dla nas uroczyste otwarcie Szpitala Jerozolimskiego 11 marca 2011 zainaugurowane wernisażem wystawy o dawnym Malborku. Przybyło ponad 100 osób. Muzyczną oprawę wydarzenia zapewnił chór. Słowa wstępne wygłosili między innymi burmistrz Malborka Andrzej Rychłowski, konsul Niemiec w Gdańsku oraz przewodniczący stowarzyszenia dr Hemprich.

Ostatnio udało się nawiązać kontakt z dwoma stowarzyszeniami składającymi się w głównej mierze z młodych ludzi. Obie organizacje chciałyby aktywnie uczestniczyć w wydarzeniach w Szpitalu Jerozolimskim i tam współtworzyć działania kulturalne. Stowarzyszenie Miłośników Malborka FORUM przygotowało ponad połowę eksponatów tej wystawy. Ze stowarzyszenia Inicjatywa Aktywny Malbork swoją pomoc w badaniach nad dziejami szpitalnictwa dawnych Prus Zachodnich i Wschodnich zaoferowali historyk sztuki Karolina Manikowska oraz informatyk Tomasz Wąsik. 

Treść kolejnej wystawy zorganizowanej przez Kwidzyńskie Centrum Kultury przy wsparciu Miejskiego Domu Kultury oraz Archiwum Państwowego w Elblągu z siedzibą w Malborku, dotyczyła plebiscytu w 1920 r.



Trzecia z kolei wystawa prezentowała prace malborskiej malarki. Po przerwie spowodowanej pracami renowacyjnymi elewacji miała miejsce wystawa miasta Malbork traktująca o miastach partnerskich w Niemczech, Francji i na Litwie. 

Czwarta wystawa w galerii Szpitala Jerozolimskiego dotyczyła dziejów malborskiej dzielnicy Piaski, dzięki materiałom przygotowanym przez Archiwum Państwowe w Elblągu z siedzibą w Malborku oraz Stowarzyszenie Miłośników Malborka FORUM.



Po siedmiu latach pracochłonne prace restauratorskie przywróciły znów życie budynkowi, któremu groziło zawalenie.
 Szczęśliwego nowego roku życzą Państwu członkowie zarządu dr Klaus Hemprich, dr Hans Kaltenecker oraz Edwin Eggert.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto