Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Straż Miejska w Malborku podsumowała 2013 rok

Jacek Skrobisz
Straż Miejska w Malborku podsumowała swoją działalność w 2013 roku. Okazją była odprawa roczna z udziałem burmistrza Andrzeja Rychłowskiego i sekretarza Piotra Szwedowskiego. Poniżej informacja prasowa z Urzędu Miasta Malborka.

W czwartek 6 lutego br. odbyła się odprawa roczna funkcjonariuszy Straży Miejskiej z udziałem burmistrza Andrzeja Rychłowskiego i sekretarza miasta Piotra Szwedowskiego. Komendant Straży Miejskiej w Malborku Tomasz Farysej przedstawił szczegółowe sprawozdanie z działalności i wyników, jakie udało się osiągnąć malborskiej straży w ubiegłym roku.
W ramach odprawy burmistrz miasta Andrzej Rychłowski wręczył również nagrody pieniężne dla wyróżniających się pracowników. Nagrody otrzymali: inspektor Dariusz Stępień za wzorowe wykonywanie obowiązków służbowych i szczególne osobiste zaangażowanie w pracy oraz dyżurny Straży Miejskiej Wojciech Modzelewski za działanie, które skutkowało niedopuszczeniem do popełnienia czynu samobójczego przez starszego mężczyznę.

- Stereotyp o strażach mówi, że strażnicy tylko "czyhają" aby ukarać mieszkańców. Jednak nasza straż zdaje się odbiega od tego wizerunku, bowiem wykonuje bardzo wiele różnego rodzaju czynności, niosących pomoc mieszkańcom, które nie są może zawsze tak widoczne, jednak liczby mówią same za siebie - podkreśla Tomasz Farysej, komendant Straży Miejskiej w Malborku.

Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych statystyk zaprezentowanych podczas spotkania:
W 2013 r. utworzono 511 patroli mieszanych (strażnik-policjant),  które odbywały się codziennie w godz. 20-4 oraz dodatkowo od soboty do wtorku w godz. 6-14. W minionym roku patrole Straży Miejskiej zatrzymały sześć osób, które umieszczały graffiti na elewacjach i znakach drogowych. W jednym przypadku informacje przekazano administratorowi budynku (MSM), a w pozostałych, osoby zatrzymane na własny koszt malowały ściany oraz czyściły znaki drogowe.

Po kilku niebezpiecznych wypadkach na ul. Konopnickiej (w tym dwóch z ofiarami śmiertelnymi) podjęte zostały działania zmierzające do wydłużenia odcinka, na którym mogą być przeprowadzane kontrole radarowe. Należy zauważyć, że po znacznym wydłużeniu tej strefy, na omawianym odcinku drogi nie odnotowano już niebezpiecznych zdarzeń drogowych. Ponadto, chcemy być transparentni i grafik pracy fotoradaru jest podawany z wyprzedzeniem do publicznej wiadomości poprzez lokalne środki masowego przekazu.

W styczniu zakończyliśmy rozpoczęte w 2012 roku prelekcje dla osób starszych pt. "Bezpieczny senior" z pokazem multimedialnym i warsztatami praktycznymi. Przeprowadziliśmy też cykl spotkań w przedszkolach z najmłodszymi mieszkańcami Malborka, gdzie były omawiane ogólne zasady bezpiecznego zachowania na drodze i poza nią. Przy tej okazji przedszkolaki otrzymały odblaskowe zawieszki, które maja poprawić ich bezpieczeństwo. Na potrzeby miasta codziennie wykonujemy konwoje ze środkami płatniczymi. Ponadto przeprowadziliśmy 46 wywiadów i ustaleń środowiskowych na potrzeby biura dowodów osobistych i ewidencji ludności.

W omawianym roku ujawniono 4059 wykroczeń, to jest o 7,80 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2012 (3765). Na uwagę zasługuje fakt, że większość ujawnianych wykroczeń stanowią wykroczenia z gatunków najbardziej uciążliwych dla mieszkańców: przeciwko porządkowi i spokojowi publicznemu, przeciwko obyczajności publicznej, przeciwko urządzeniom użytku publicznego, ustawa o wychowaniu w trzeźwości, ustawa o ochronie przyrody itp. Tych wykroczeń ujawniono 2188. W tym samym czasie ujawniono 1871 wykroczeń z zakresu ruchu drogowego.

W roku 2013 ujęto i przekazano policji 61 sprawców przestępstw i wykroczeń. W porównaniu do roku 2012 (14) jest to wzrost o 435,71 proc. Ponadto wykonano wiele innych czynności, m.in.: podjęto 1795 interwencji zgłoszonych przez obywateli (2027 w roku 2012); odnotowano 556 wpływów pism z innych instytucji i jednostek, na podstawie których wykonano szereg takich czynności jak: sprawdzenia, przesłuchania, doręczenie wezwań, asysty i inne pomoce prawne (697 w roku 2012); podjęto 454 interwencje własne z monitoringu, a w kilku przypadkach ujęto sprawców przestępstw i wykroczeń (334 w roku 2012); zabezpieczono 161 materiałów dowodowych - nagrań z monitoringu miejskiego na potrzeby organów ścigania (126 w roku 2012); zabezpieczono 99 miejsc przestępstw, katastrof lub innych podobnych zdarzeń (83 w roku 2012); odłowiono 32 psy (21 w roku 2012); chroniono 367 obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (365 w roku 2012); wykonano 389 konwojów dokumentów lub wartości pieniężnych na potrzeby miasta Malborka (339 w roku 2012); 617 razy współdziałano z innymi podmiotami - policja, MOPS, MDK, UM, ZGKiM i inne (635 w roku 2012); zabezpieczano 74 imprezy okolicznościowe i koncerty (70 w roku 2012); zabezpieczono 3 miejsca znalezienia niewybuchów (9 w roku 2012); doprowadzono do wytrzeźwienia lub miejsca zamieszkania 46 osób nietrzeźwych (1 w roku 2012).

informacja: na podstawie materiałów zgromadzonych przez Straż Miejską w Malborku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto