18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku wrócili z karnawału w Monheim nad Renem

Redakcja
Fot. Archiwum Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Malborku
Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku wrócili z Monheim nad Renem, miasta partnerskiego Malborka. Uczestniczyli tam w karnawale.

Karnawał w Niemczech świętowany jest niezwykle hucznie i kolorowo. Centrum obchodów jest Nadrenia Północna i chociaż największe imprezy odbywają się w Kolonii, Düsseldorfie czy Mainz, inne mniejsze miejscowości, jak na przykład nasze partnerskie miasto Monheim nad Renem, przyciągają w tym czasie również dziesiątki tysięcy turystów. Organizujące karnawał w Monheim stowarzyszenie Gromoka obchodziło w tym roku jubileusz 111 lat istnienia, co pokazuje jak długa jest tradycja tego święta.
Karnawał rozpoczyna się praktycznie już 11 listopada o godz. 11.11. Jest to tzw. piąta pora roku, przez kolejne miesiące odbywają się posiedzenia, podczas których w atmosferze dobrej zabawy poszczególne stowarzyszenia karnawałowe przygotowują się do uroczystej parady wieńczącej tą imprezę.
W tym roku grupa studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku na zaproszenie Freundenkreis Malbork (Koło Przyjaciół Malborka) miała okazję aktywnie uczestniczyć w najważniejszych karnawałowych wydarzeniach w Monheim. Trwające pięć dni święto rozpoczęło się w czwartek, 7 lutego br. szturmem na ratusz. Wybrane spośród przedstawicieli wszystkich stowarzyszeń para książęca oraz dziecięca para książęca wraz z trzema gwardiami wtargnęły do siedziby urzędu i „siłą” przejęły władzę. Burmistrz Daniel Zimmermann musiał oddać im klucze do miasta oraz zapewnić nowym władzom rozrywkę. Po przemowie wygłoszonej wierszem, on i jego współpracownicy w strojach kowbojskich wykonali układ taneczny do utworu „Gangnam Style”, co wzbudziło ogólny aplauz. Potem wszyscy zgromadzeni udali się na tzw. „Doll Eck”, czyli "Szalony Zakątek", gdzie zaprezentowały się poszczególne grupy.
Następnego dnia uczestnicy z Malborka wzięli udział w jednym z kilkudziesięciu (a może i więcej) posiedzeń karnawałowych. Z tej okazji osobiście przybyła para książęca wraz ze swoją świtą oraz kilka innych stowarzyszeń, które przedstawiły krótkie występy artystyczne. Jest to kolejny zwyczaj karnawałowy, kiedy to poszczególne grupy odwiedzają się wzajemnie i wspólnie bawią.
W sobotę seniorzy z Malborka oraz przedstawiciele austriackiego miasta partnerskiego Wiener Neustadt po oficjalnym spotkaniu z burmistrzem zwiedzili Monheim i jego zabytki, poznając historię miasta sięgającą XII wieku. Najbardziej interesujący był wybudowany w 1880 r. zameczek Marienburg, którego architektura, jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do zamku w Malborku.
Niedziela rozpoczęła się od udziału w uroczystej mszy karnawałowej, na którą przybyły obie pary książęce wraz ze swoimi gwardiami. Nabożeństwo odprawione zostało w dialekcie i uczestnicy, pomimo całkiem niezłej znajomości języka, niestety niewiele zrozumieli. A szkoda, bo podczas kazania raz po raz padały salwy śmiechu, co tylko potwierdza, że jest to okres prawdziwej radości.
Po południu przez centrum miasta przeszedł pierwszy pochód - pochód dziecięcy, w którym udział wzięło około 30 grup - dzieci i ich rodziców przebranych głównie za postacie z bajek i filmów.
Punktem kulminacyjnym był Rosenmontag, czyli Różany Poniedziałek, kiedy to odbyła się główna parada karnawałowa. Wzięło w niej udział 111 poprzebieranych grup, większość z nich miała własne pomysłowe kolorowe platformy, z których w otaczający tłum rzucane były słodycze i gadżety, tzw. Kamelle.
Jeden z wozów należał do grupy z Malborka i członków Freundenkreis Malbork. Hasło naszej ekipy brzmiało „Marianek spotyka gęsiareczkę Elżbietkę”. Gęsiareczka to symbol Monheim, Marianek symbol Malborka. Maskotka malborskiego Marianka zrobiła furorę, wszyscy prosili go o wspólne zdjęcie i uścisk dłoni. Była to najlepsza forma promocji, teraz większość mieszkańców Monheim wie, że Malbork jest ich miastem partnerskim, otwartym na wspólne inicjatywy. Po korowodzie uliczna zabawa przeniosła się do pobliskich pubów, restauracji i knajpek.
Ostatniego dnia pobytu uczestnicy wymiany zwiedzili Kolonię, a w szczególności rzymskie symbole miasta oraz katedrę - najwyższą katolicką świątynię na świecie, a jednocześnie najważniejszy kościół Niemiec.
Karnawałowa wymiana pomiędzy seniorami U3W a seniorami z Monheim była efektem wizyty naszych partnerów w maju ubiegłego roku w Malborku. Wtedy to nawiązano pierwsze kontakty, które, jak zapewniają obie strony, już przerodziły się w prawdziwą przyjaźń. W Monheim goście z Polski spotkali się z ogromną serdecznością i gościnnością. Kolejne spotkanie planowane jest w przyszłym roku, tym razem w naszym mieście.


Informacja nadesłana przez Urząd Miasta Malborka

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto