Studniówka na stałe wpisała się w kalendarz szkolny od 1812 r. Źródła historyczne podają, że wtedy w programie edukacji pojawiła się matura, wprowadzona przez reformatora pruskiego szkolnictwa, Wilhelma von Humboldta. Egzamin poprzedziła zabawa taneczna. Z biegiem lat, aż do dziś, wytworzyła się tradycja, bez której trudno sobie wyobrazić kalendarz szkolny.
Dużo trudniej jest wytłumaczyć, dlaczego jest mowa o symbolicznych stu dniach. Niektórzy uważają, że to wystarczająca ilość czasu na powtórkę materiału. Według innych, okrągła liczba 100 po prostu ładnie wygląda… W tym roku takie rozważania, niestety, są zupełnie pozbawione sensu.
Kiedyś - nie tylko w czasach PRL, ale też na początku lat 90. ubiegłego wieku - studniówki wyglądały dużo inaczej niż w dzisiejszych czasach. Przede wszystkim organizowane były w szkolnych salach gimnastycznych albo aulach. W latach 90. modne stały się restauracje.
W galerii zdjęć powyżej możecie obejrzeć zdjęcia ze studniówek dawnego "Ekonomika" z lat 80. i 90. XX w. oraz pierwszych lat już nowego wieku. Dołączyliśmy też trochę fotografii z połowinek, które kiedyś też były powszechnym zwyczajem. W tym okresie szkoła zmieniała nazwę na Zespół Szkół oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.
Kronika dawnego "Ekonomika", czyli obecnego Technikum nr 3 (...
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?