Studniówki w Malborku. Tak kiedyś przed maturą bawiła się młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego [ZDJĘCIA]

Anna Szade
Anna Szade
archiwum I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku/repr. Radosław Konczyński
Maturzyści z I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku w najbliższą sobotę (11 lutego) będą bawili się na studniówce. A póki co, przypominamy, jak bale studniówkowe w "ogólniaku" wyglądały w latach 70., 80. i 90. ubiegłego wieku.

Studniówka na stałe wpisała się w kalendarz szkolny od 1812 r. Źródła historyczne podają, że wtedy w programie edukacji pojawiła się matura, wprowadzona przez reformatora pruskiego szkolnictwa, Wilhelma von Humboldta. Egzamin poprzedziła zabawa taneczna. Z biegiem lat, aż do dziś, wytworzyła się tradycja, bez której trudno sobie wyobrazić kalendarz szkolny.

Dużo trudniej jest wytłumaczyć, dlaczego jest mowa o symbolicznych stu dniach. Niektórzy uważają, że to wystarczająca ilość czasu na powtórkę materiału. Według innych, okrągła liczba 100 po prostu ładnie wygląda… W tym roku takie rozważania, niestety, są zupełnie pozbawione sensu.

Kiedyś - nie tylko w czasach PRL, ale też na początku lat 90. ubiegłego wieku - studniówki wyglądały dużo inaczej niż w dzisiejszych czasach. Przede wszystkim organizowane były w szkolnych salach gimnastycznych albo aulach, czego dowodem zdjęcia w galerii powyżej pochodzące z archiwum I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Malborku.

Na przykład 25 stycznia 1986 r. "wszyscy odświętnie ubrani stawili się w szkole na godzinę 18". Zabawa w auli trwała aż do 6 rano. Trzeba przyznać, że bardzo długo w porównaniu nawet ze współczesnymi standardami.
Już po polonezie na salę wjeżdżał tort. Ten z 1991 r. "bardzo smakował zarówno młodzieży, jak i profesorom". Podczas studniówek odbywały się konkursy z nagrodami i - tak jak dziś - muzykę zapewniały zespoły grające na żywo. Przykładowo w 1980 r. w liceum im. Henryka Sienkiewicza przygrywał zespół wojskowy.

W galerii zdjęć powyżej możecie obejrzeć zdjęcia ze studniówek I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku z lat 70., 80. i 90. ubiegłego wieku. Czyli z okresu, gdy - aż do roku szkolnego 1991/1992 - szkoła była jedynym "ogólniakiem" w mieście.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie