Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Niepodległości w szkołach w Malborku. Akademia patriotyczna w I LO i podróż do XX-lecia międzywojennego w II LO

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Młodzież z malborskich szkół średnich dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości uczciła 104 rocznicę powrotu Polski na mapę Europy. W I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się akademia patriotyczna, a w II LO uczniowie i nauczyciele przebrali się w stroje z epoki.

Młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Malborku spotkała się w auli im. Leopolda Cieplaka na lekcji patriotyzmu. Pierwszoklasistka Maja Mettel wyrecytowała wiersz Kazimierza Surzyna pt. „Narodowe barwy”, a oprawę muzyczną uroczystości zapewnił szkolny zespół Parafraza w składzie: Julia Jasińska, Weronika Krupa,  Marcelina Lenczewska, Zofia Lubowiecka, Weronika Żelazko, Jan Gostumski i Robert Puczka.

Malbork po I wojnie światowej mógł być polski?

Gościem uroczystości był Arkadiusz Dzikowski z Działu Edukacji Muzeum Zamkowego, który w bardzo ciekawy sposób przedstawił młodzieży proces kształtowania się granic II Rzeczpospolitej po I wojnie światowej. Z naciskiem na front pomorski i działalność Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera, która powstała we Francji.

Uczniowie mogli się dowiedzieć m.in., że przez wielką politykę – sprzeciw Wlk. Brytanii i Niemiec – nie doszedł do skutku tranzyt armii drogą morską i wylądowanie w Gdańsku. Gdyby to się udało, Polska mogłaby, stosując metodę „faktów dokonanych”, przejąć Prusy wbrew planom utworzenia Wolnego Miasta Gdańska. Być może wtedy m.in. Malbork znalazłby się w granicach Rzeczpospolitej i nie doszłoby do plebiscytu w lipcu 1920 r., który przesądził o przyłączeniu ziemi malborskiej do Niemiec?

Błękitna Armia ostatecznie została przetransportowana drogą kolejową. Transportów było kilka i dotarły do Leszna. Z kolei przejmowanie powiatów pomorskich odbywało się według ściśle określonego harmonogramu godzinowego. Kiedy nadszedł czas plebiscytu, obecność Błękitnej Armii na pewno się przydała, ale już jej nie było na Pomorzu, bo potrzebna była na froncie wschodnim podczas wojny polsko-bolszewickiej.

Akademia była też okazją do ogłoszenia wyników w szkolnych konkursach.

- Dyrekcja szkoły i wszyscy nauczyciele gratulują pomysłowości i kreatywności tym uczniom, którzy przygotowali do konkursu plakaty o tematyce związanej z Narodowym Świętem Niepodległości. W wyniku przeprowadzonego głosowania pierwsze miejsce zajęła praca uczniów z klasy 1E: Mai Rygielskiej, Pauli Zwolińskiej i Macieja Frąckowiaka. Uczennica klasy 2C – Pola Woźnica otrzymała II nagrodę. Praca Weroniki Wieliczko z klasy 4A zajęła w konkursie trzecie miejsce – informuje Dorota Klofczyńska, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza.

XX-lecie międzywojenne w II LO w Malborku

W II Liceum Ogólnokształcącym tradycją jest, że z okazji Narodowego Święta Niepodległości uczniowie i nauczyciele przebierają się w stroje nawiązujące do dwudziestolecia międzywojennego. Ta podróż w czasie nastąpiła również tym razem, 10 listopada.

Na szkolnych korytarzach rozbrzmiewała stylowa muzyka, a przechadzali się nimi piękne panie i szykowni młodzieńcy. Spotkać można było także postawnego wojaka czy wesołego żydowskiego chłopca. Dopełnieniem tego wyjątkowego dnia było wspólne odśpiewanie hymnu narodowego o symbolicznej godzinie 11.11 – informuje II LO.

W innych szkołach również odbyły się akademie i uroczyste apele.

CZYTAJ TEŻ: Nagrody starosty malborskiego z okazji Dnia Edukacji Narodowej 2022

Studniówki II LO w Malborku. Tak maturzyści tej szkoły bawil...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto