Szachista z Malborka tuż za podium mistrzostw województwa pomorskiego

Malbork był gospodarzem indywidualnych mistrzostw Pomorza seniorów w szachach szybkich, zorganizowanych przez Sekcję Szachową Malborskiego Centrum Kultury i Edukacji. 42 zawodników rywalizowało w sobotę (22 czerwca) w Szkole Łacińskiej.

Rywalizacja składała się z 9 rund, szachiści byli kojarzeni w pary systemem szwajcarskim i dostawali po 10 minut do namysłu na partię oraz dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch. Turniej miał bardzo silną obsadę.

- Wśród 42 uczestników najwyżej rozstawiony był legitymujący się tytułem mistrza międzynarodowego Paweł Teclaf, sześciokrotny mistrz Polski juniorów. Na liście startowej znalazło się także pięcioro graczy posiadających tytuł mistrza nadany przez międzynarodową federację szachową - informuje Marek Dackiewicz, sędzia zawodów.

Rozgrywki zdominowali młodzi zawodnicy - wspomniany Paweł Teclaf reprezentujący klub Ormuzd Kartuzy i 17-letni gdańszczanin Iwo Godzwon. Wygrali wszystkie partie z pozostałymi uczestnikami, a ich bezpośredni pojedynek zakończył się remisem.

- Punktacja pomocnicza zadecydowała, że mistrzem województwa został Iwo, którego rodzina wywodzi się z Malborka, natomiast wicemistrzostwo przypadło o rok młodszemu Pawłowi Teclafowi. Ci dwaj zawodnicy zgromadzili po 8,5 punktu na 9 możliwych - relacjonuje Marek Dackiewicz.

Najlepsi aż o 2 punkty wyprzedzili trzeciego w klasyfikacji końcowej gdynianina Aleksandra Kumalę, mistrza województwa sprzed dwóch lat. Bardzo wysokie, 4.miejsce zajął mieszkaniec Malborka, Tadeusz Okruciński, który zdobył 6 punków.

Mistrzynią województwa wśród kobiet została Liwia Jarocka z Gdyni. W klasyfikacji dodatkowej dla zawodników legitymujących się II kategorią szachową najlepszy był członek klubu MCKiE Malbork - Piotr Wojtacha.