Szkoła Łacińska stała się niebieska. Malborczycy solidarni z osobami autystycznymi [ZDJĘCIA]

Jacek Skrobisz
W czwartek (2 kwietnia) Szkoła Łacińska w Malborku przez kilkadziesiąt minut była podświetlona na niebiesko w ramach światowej akcji "Zaświeć się na niebiesko" ("Light it up blue"). To tylko jedna z inicjatyw przygotowanych przez Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku.

Szkoła Łacińska zmieniła kolor po godzinie 20. Malbork tym samym dołączył do wielu polskich i światowych miast, które 2 kwietnia solidaryzowały się z osobami autystycznymi, a symbolem tego jest właśnie podświetlanie znanych budynków.

Na podświetleniu Szkoły Łacińskiej się nie skończy. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem przygotował jeszcze wiele innych akcji. Zorganizowano konkurs fotograficzny, 17 kwietnia odbędzie się koncert "Niebieskie Duety", w którym na scenie pojawią się m.in. samorządowcy i dyrektorzy szkół. Z kolei 22 kwietnia odbędzie się marsz ulicami Malborka, w którym może wziąć udział każdy chętny.

- Na wszystkie inicjatywy udało się nam pozyskać pieniądze ze źródeł zewnętrznych w ramach stowarzyszenia (Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się, dop. red.). Dzisiejsze podświetlenie Szkoły Łacińskiej zawdzięczamy panu Sebastianowi Braneckiemu - mówi Joanna Skwira, nauczycielka SORW.

- Pozyskane pieniądze są ważne, ale ogromną pracę w przygotowanie wszystkich akcji włożyli nauczyciele ośrodka. To zasługa ich chęci i zaangażowania - dodaje Małgorzata Korna, dyrektor SORW. - Bardzo dobrze układa się nam współpraca z Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, za co jesteśmy wdzięczni pani dyrektor Aleksandrze Kapejewskiej.

Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się można pomóc przekazując 1 procent swojego podatku. Numer KRS: 0000005905

***
Wcześniej pisaliśmy też:

Wizytą w Starostwie Powiatowym i Urzędzie Miasta Malborka wychowankowie Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno–Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku rozpoczęli obchody Światowych Dni Wiedzy na temat Autyzmu.

Jak informuje Urząd Miasta Malborka, po wizycie w starostwie dzieci i pracownicy ośrodka ubrani na niebiesko spotkali się z burmistrzem Markiem Charzewskim oraz zastępcą burmistrza Janem Tadeuszem Wilkiem. Burmistrzowie przyjęli gości niebieskimi cukierkami, a każde chętne dziecko mogło usiąść w fotelu burmistrza.

Więcej o Światowym Dniu Wiedzy o Autyzmie przygotowała Aleksandra Ciachorowska z SORW.

„Nadzieja przychodzi do człowieka wraz z drugim człowiekiem” (A. Dante).
Nadzieja na godne życie wśród ludzi, którzy akceptują, rozumieją, mogą, chcą i potrafią pomóc. Nadzieja ma kolor niebieski dla osób cierpiących na autyzm. Nadzieja na to, że zostaną zauważone i zrozumiane. Osoby autystyczne można spotkać na każdym kroku. Żyją one i funkcjonują wśród nas. Obecnie autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i eksperci spodziewają się, że dzieci dotkniętych autyzmem każdego roku będzie przybywać. Jednak poziom świadomości społeczeństwa na ten temat jest wciąż niewielki. Brak wiedzy oraz pokutujące wciąż nieprawdziwe przekonania, że autyzm jest rzadkością i można z niego wyrosnąć, powodują, że często rodzice chorych dzieci zbyt późno zaczynają szukać pomocy. Zwlekanie z diagnozą i terapią powoduje nasilanie objawów autyzmu, a w skrajnych przypadkach może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności.
Dlatego powstają inicjatywy, które mają propagować wiedzę w kwestii autyzmu. Jedną z nich jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu, który na całym świecie przypada na 2 kwietnia. Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Malborku i Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu Się będą obchodziły to święto włączając się w globalną akcję "Zaświeć się na niebiesko".
W tym dniu symbolem solidarności z osobami z autyzmem będzie kolor niebieski. Inicjatywa "Zaświeć się na niebiesko" (Light it up blue) została wymyślona przez amerykańską organizację Autism Speaks, aby wzbudzić ciekawość i sprowokować odbiorców na całym świecie do rozmowy na temat autyzmu.
Tego dnia wśród błękitnych obiektów znajdą się między innymi: Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, Most na Wiśle w Krakowie, Złota Brama w Gdańsku, Empire State Building w Nowym Jorku, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Opera w Sydney, Universal Studio w Hollywood i Orlando, CN Tower w Kanadzie i wiele innych.
2 kwietnia w Malborku podświetlony na niebiesko zostanie budynek Szkoły Łacińskiej.
Zorganizowany w ubiegłym roku przez ośrodek i stowarzyszenie "niebieski marsz" spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony instytucji, placówek oświatowych, mieszkańców Malborka i okolic. Udekorowana na niebiesko ulica Tadeusza Kościuszki wzbudzała powszechne zdziwienie i zainteresowanie. Jeszcze bardziej zdumiewające były maszerujące ulicami Malborka na niebiesko ubrane dzieci z malborskich przeszkoli i szkół. Na czele pochodu szli przedstawiciele władz samorządowych. Wśród nich dumnie kroczyły dzieci i osoby dorosłe z autyzmem oraz ich rodziny, które w tym dniu czuły wielkie wsparcie i jedność. Marsz zakończył uroczysty happening, na którym świetnie bawiły się osoby autystyczne, dzieci z malborskich placówek oświatowych oraz mieszkańcy miasta.
W tym roku, przy okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, pragniemy zorganizować szereg przedsięwzięć o charakterze kulturalnym. Oprócz oświetlenia Szkoły Łacińskiej, podobnie jak w ubiegłym roku, 22 kwietnia przemaszerujemy ulicami miasta w kierunku Placu Jagiellończyka, gdzie odbędzie się finałowa zabawa. Główna ulica w mieście (Tadeusza Kościuszki) zostanie udekorowana niebieskimi flagami. Ponadto Ośrodek ogłosił konkurs fotograficzny skierowany do gimnazjalistów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod tytułem "Niebieskie Inspiracje", który zostanie rozstrzygnięty w miesiącu kwietniu. Wręczenie głównych nagród oraz wystawa prac odbędzie się podczas koncertu "Niebieskie Duety" 17 kwietnia. Szykujemy wspaniałą niespodziankę z udziałem przedstawicieli władz naszego miasta oraz osób znanych i lubianych.
Zapraszamy serdecznie wszystkich do uczestnictwa w obchodach Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. Nie zabraknie wielu wzruszających przeżyć i dobrej zabawy. Każdy może wyrazić swoją solidarność z osobami ze spektrum autyzmu - wystarczy 2 kwietnia zapalić w oknie niebieską lampkę, założyć coś niebieskiego, propagować logo akcji w internecie lub wesprzeć organizacje działające na rzecz osób z autyzmem (na przykład przekazując 1% swojego podatku).
Współorganizatorem wszystkich przedsięwzięć jest Malborskie Centrum Kultury i Edukacji.
Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym i Osobom z Trudnościami w Komunikowaniu się jest pierwszą i jedyną dotąd organizacją na terenie miasta Malborka zajmującą się osobami z autyzmem. Propaguje problematykę autyzmu i pomaga osobom dotkniętym tym schorzeniem już od ponad 18 lat. Z inicjatywy Stowarzyszenia 1 września 1997 r. powstał w Malborku Specjalny Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Jest to jedna z nielicznych placówek w Polsce pomagająca osobom z autyzmem i prowadząca specjalistyczną i wieloprofilową terapię osób dotkniętych tych zaburzeniem. Niektórzy z naszych wychowanków uczęszczają w ramach integracji do przedszkoli. Kilkoro naszych absolwentów uczy się w masowych szkołach na terenie Malborka i okolic. Obecnie w ośrodku stałą opieką objętych jest 28 uczniów w różnym wieku. Dwanaścioro dzieci korzysta z zajęć wczesnego wspomagania rozwoju. Prowadzimy również punkt konsultacyjny gdzie diagnozujemy dzieci i udzielamy pomocy ich rodzinom w poszukiwaniu odpowiednich form terapii i edukacji.
SORW dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem.

Informacja przygotowana przez Aleksandrę Ciachorowską

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie