Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Malborku ma najlepszą porodówkę na Pomorzu. Tak wynika z rankingu Fundacji Rodzić po Ludzku

rk
Fot. Radosław Konczyński
Starostwo Powiatowe w Malborku informuje o sukcesie miejscowego szpitala. Porodówka zajęła pierwsze miejsce w województwie pomorskim w rankingu sporządzonym przez Fundację Rodzić po Ludzku. Powstał on na podstawie ankiet wypełnionych przez pacjentki.

Starostwo informuje, że Powiatowe Centrum Zdrowia, spółka należąca do powiatu malborskiego i zarządzająca szpitalami w Malborku i Nowym Dworze Gdańskim, uzyskała łączną ocenę 74,60 na 100 możliwych punktów. Drugi w rankingu jest gdański Copernicus, który otrzymał 70,79 pkt., a trzeci - Szpital Powiatu Bytowskiego - 65,82 pkt.

- Jest nam niezmiernie miło, bo ranking powstał na podstawie ocen samych pacjentek. Mam nadzieję, że przełoży się to na jeszcze większe zainteresowanie mieszkanek powiatu malborskiego i nowodworskiego korzystaniem z naszego Oddziału Położniczo-Ginekologicznego. Chcę też podziękować pielęgniarkom i lekarzom za stworzenie warunków, które zostały tak wysoko ocenione przez rodzące panie - mówi Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. w Malborku.

- To efekt pracy całej załogi, efekt dobrego zarządzania szpitalem, a także wynik ciągłej troski organu założycielskiego o nasz szpital - dodaje Piotr Szwedowski, etatowy członek Zarządu Powiatu Malborskiego. - Cieszę się, że lata ciężkiej pracy władz powiatu są doceniane przez pacjentów i panie, które decydują się rodzić dzieci właśnie w Malborku.

Do oceny porodówek Fundacja Rodzić po Ludzku przyjęła 10 kryteriów: realizacja planu porodu, swoboda rodzenia, kontakt z dzieckiem po narodzinach, opieka podczas cesarskiego cięcia, pomoc w opiece nad dzieckiem, wsparcie w karmieniu piersią, realizacja praw pacjenta, warunki w szpitalu, ocena postawy personelu i ocena zadowolenia z opieki.

Oddział Położniczo-Ginekologiczny i Oddział Noworodkowy malborskiego szpitala realizuje usługi w ramach pierwszego stopnia referencyjności, co oznacza udzielanie świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem, a także krótkotrwałą opiekę nad niespodziewanie występującą patologią ciąży.

Oddział Położniczo-Ginekologiczny dysponuje stałą obsadą lekarzy, którzy świadczą również usługi w przyszpitalnych poradniach ginekologiczno-położniczych w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim

Oferta przed porodem
1. Bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia – telefon kontaktowy 692 742 666
2. Bezpłatne zajęcia z ćwiczeń dla ciężarnych – telefon kontaktowy 602 639 226
3. Możliwość obejrzenia oddziału – telefon kontaktowy 512 916 090

Pobyt w szpitalu
Trakt porodowy to dwie sale jednołóżkowe z łazienkami gwarantujące intymność podczas porodu. Podczas porodu - kameralne warunki, woda do picia, materace, drabinki, piłki, worki i pufy sako, muzykoterapia i aromaterapia (możliwość odtwarzania prywatnej muzyki oraz przyniesienia ulubionego olejku zapachowego), immersja wodna, nowoczesne łóżka porodowe umożliwiające przyjmowanie pozycji dogodnych dla pacjentki.

Istnieje możliwość porodu z osobą wspierającą, wybraną przez pacjentkę (odzież ochronna bezpłatna). Brak możliwości odpłatnego wyboru położnej.

Łagodzenie bólu porodowego: ELLE-TENS, gaz Entonox (podtlenek azotu) „rozweselający”, techniki oddechowe, relaksacyjne, ćwiczenia rozluźniające i rozciągające, a także swoboda poruszania się, wybór i stosowanie udogodnień w dowolnie wybranej pozycji.

Zgodnie ze standardem opieki okołoporodowej priorytetem szpitala jest nieprzerwany kontakt matki z dzieckiem od chwili narodzin, z zasady pierwsze przystawienie noworodka do piersi odbywa się na sali porodowej. W przypadku zakończenia porodu cięciem cesarskim – na życzenie pacjentki przytulenie i przywitanie z dzieckiem na sali operacyjnej, również ojciec dziecka ma możliwość kangurowania, czyli przytulenia dziecka do gołej klatki piersiowej, aż do momentu przewiezienia pacjentki na salę pooperacyjną, gdzie kontakt „skóra do skóry” jest kontynuowany przez mamę i możliwe jest wówczas przystawienie dziecka do piersi.
Zasadniczo noworodki przebywają ciągle z matkami, ale w niektórych przypadkach jest możliwość, aby personel zajął się dzieckiem.

Sale poporodowe: 10 miejsc dla matek z dziećmi oraz 2 miejsca dla noworodków wymagających nadzoru. Jedna sala trzyłóżkowa, pozostałe dwułóżkowe. Dostępne trzy toalety i dwa prysznice oraz jedna sala z łazienką.

Każda z pań po porodzie ma do dyspozycji: bieliznę dla mamy i dziecka, fotel, aby wygodnie karmić piersią, poduszkę rogal, podnóżek, łóżeczko-przewijak, a w zależności od potrzeb maść na okolicę brodawek, nakładki silikonowe lub laktatory, herbatki wspomagające laktację, mleko dla dzieci pań, które zdecydowały się na inną formę karmienia.

Dzieci kąpane są w tummy tube (specjalne wiaderka), mama samodzielnie pod nadzorem personelu wykonuje poszczególne czynności, m.in. pielęgnuje oczy, kikut pępowiny, uszy, podaje witaminę doustną, na życzenie rodziców w porannej pielęgnacji może uczestniczyć tata dziecka.

Poza pielęgnacją personel uczy masażu, zasad i techniki karmienia piersią, dostępny jest również doradca laktacyjny i edukator laktacyjny w zależności od potrzeb.

Oferta po porodzie
Poradnia laktacyjna świadcząca bezpłatne usługi również dla pań, które nie rodziły w PCZ Malbork. Oddział ściśle współpracuje z położnymi środowiskowymi, zapewniając kontakt pacjentce. Poradnie ginekologiczno-położnicze: w Malborku, Nowym Stawie i Nowym Dworze Gdańskim.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto