Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Reklama w latach 90. i na początku XXI wieku. Historia Malborka na starych ogłoszeniach

Anna Szade
Materiały Urzędu Miasta Malborka/zasoby redakcji
Część tych firm już nie ma, część działa pod inną nazwą, a niektóre funkcjonują do dziś i radzą sobie świetnie. Większość publikowanych zdjęć reklam pochodzi z dwóch urzędowych folderów wydanych przez malborski magistrat w pierwszej połowie lat 90., a które mamy w swoich zasobach. Część jest z wydawnictwa "Dziennika Bałtyckiego" z 2002 roku. To również okazja, żeby zobaczyć, jak na przestrzeni lat zmieniła się stylistyka reklamowa.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w galerii powyżej, ale warto też zagłębić się w treść folderu wydanego w 1995 roku przez Urząd Miasta Malborka. Znalazło się tam również miejsce dla gospodarki. Autorzy wyjaśniali, że "Malbork jest miastem średnio uprzemysłowionym i żaden z licznych zakładów różnych branż nie zdołał podporządkować organizmu miejskiego swoim wąskobranżowym interesom".

Sytuacja ta sprzyja, w przeciwieństwie do innych polskich miast zbliżonej wielkości, wszechstronnemu rozwojowi miasta. Szybki rozwój gospodarczy stał się możliwy między innymi dzięki przyśpieszonej prywatyzacji. Większość zakładów produkcyjnych została sprzedana prywatnym inwestorom, pozostałe przekształciły się w przedsiębiorstwa użyteczności publicznej lub zakłady budżetowe - informowały ówczesne władze miasta.

Dalej można przeczytać, że nowe formy własności przemysłu, głównie spółki prawa handlowego lub cywilnego, przyniosły widoczną poprawę efektywności gospodarowania i zaowocowały wyższą jakością wyrobów. Niestety, jak wiadomo, ciemną stroną przekształceń gospodarczych czy też jak to nazwano w miejskim folderze - "racjonalizacji gospodarki" - było galopujące bezrobocie. Na koniec 1994 roku bez pracy pozostawało 3640 mieszkańców Malborka! 1969 z nich pobierało zasiłki dla bezrobotnych. Dla porównania, na koniec czerwca 2020 r. w PUP zarejestrowanych było 1126 malborczyków (w tym 698 kobiet).

Skutki bezrobocia zmniejszyły liczne, nowo powstałe przedsiębiorstwa handlowe i usługowe, które najszybciej wykorzystały walory gospodarki rynkowej - można przeczytać w folderze.

Sporo miejsca w wydawnictwie z 1995 roku magistrat poświęcił turystyce jako gałęzi przemysłu.

- Rada Miasta uznała, że dalszy rozwój Malborka powinien być oparty głównie na wykorzystywaniu jego walorów turystycznych. Szacuje się, że Malbork zwiedza rocznie ok. 900 tys. turystów, w tym ok. 80 tys. byłych mieszkańców tych ziem, przeważnie z Niemiec. Sezon turystyczny, głównie z powodu niedostatku bazy turystycznej, jest ograniczony do miesięcy letnich i trwa od maja do września. Ruch turystyczny, jak dotychczas, z powodu braku przedsięwzięć promocyjnych miał charakter samoistny. Turyści zwiedzali zabytki Malborka z własnego wyboru, przez nikogo specjalnie nie zapraszani, przejazdem, bez możliwości zatrzymania się, przenocowania i atrakcyjnego spędzania czasu - pisali autorzy miejskiego folderu.

A skoro naturalną szansą rozwoju miasta jest zamek, zaliczany do najświetniejszych warowni średniowiecznej Europy, "Rada Miasta postanowiła w porozumieniu z dyrekcją Muzeum Zamkowe wydłużyć sezon turystyczny na miesiące zimowe (zwiedzanie zamku jest możliwe bez względu na pogodę)".

Ponadto wśród planów pod kątem turystyki wyliczono:

  • tworzenie korzystnych warunków do budowy hoteli i restauracji, do powstania sieci tanich noclegów (schroniska, pola campingowe i namiotowe);
  • rozwiązanie problemu parkowania w mieście;
  • tworzenie warunków do uruchomienia żeglugi turystycznej po rzece Nogat;
  • odtworzenie ciągów spacerowo-rowerowych nad Nogatem;
  • wybudowanie odkrytego basenu kąpielowego;
  • wyznaczenia miejsca pod tarasy widokowe.
  • aktywna promocja walorów turystycznych Malborka przez utworzenie centrum promocji;
  • poprawy oznakowania miasta i stała dbałość o jego estetykę i czystość.

Jak widać, niektóre postulaty mieszkańców są wciąż aktualne.

W folderze można też wyczytać, że "w sferze produkcji przemysłowej preferowane będą przetwórstwo rolno-spożywcze oraz przedsiębiorstwa tworzące nowe miejsca pracy. Planuje się również powiększenie obszaru miasta i wyznaczenie terenów pod nowe inwestycje przemysłowe, w tym pod produkcję nieuciążliwą dla środowiska."

W zakresie budownictwa mieszkaniowego za najważniejsze zadanie uznano opracowanie planu przestrzennego zagospodarowania miasta najpóźniej do końca I kwartału 1996 r. oraz programu taniego budownictwa mieszkaniowego.

Poważne są również zamierzenia inwestycyjne Rady Miasta. Najważniejsze to przystosowanie układu komunikacyjnego miasta do planów budowy autostrad północ-południe oraz wschód-zachód. Dostawami gazu i kanalizacją objęte zostaną dalsze dzielnice miasta, poprawiony zostanie układ komunikacyjny wokół dworca PKP - wyliczają autorzy folderu

W wydawnictwie Urzędu Miasta z 1995 roku podano też ówczesne największe zakłady przemysłowe Malborka:

  • Cukrownia Malbork: najstarsze przedsiębiorstwo przemysłowe Malborka, istnieje od 1880 roku. Cukrownia zatrudnia 340 pracowników stałych i 450 sezonowych. Wytwarza: cukier biały kryształ, wysłodki suszone i paletowane, melasę i wapno nawozowe.
  • PEMAL: Malborskie Zakłady Przemysłu Maszynowe Leśnictwa, przedsiębiorstwo miejskie przeznaczone do prywatyzacji. Zatrudnia 120 pracowników i produkuje maszyny i urządzenia dla przemysłu drzewnego: szlifierki-ostrzałki, wiertarko-frezarki, walcarki, przekrawarki, spojarki forniru, pilarki tarczowe i ostrzałki do pił łańcuchowych.
  • MALBUD S.A.: przedsiębiorstwo budowlano-produkcyjne. Zatrudnia 83 pracowników i produkuje bloczki betonowe fundamentowe. W planach produkcja trylinki.
  • MAWENT S.A.: Malborska Fabryka Wentylatorów. Zatrudnia 250 pracowników i produkuje wentylatory osiowe i promieniowe dla wszystkich gałęzi przemysłu i okrętownictwa, w tym wykonania specjalne.
  • MAKOP S.A.: Komers Holding Zakłady Przemysłu Lniarskiego. Zatrudniają 552 pracowników i wytwarzają: przędzę lnianą makroprzędzioną, przędze lniane i konopne suchoprzędzone, szpagaty, sznurki snopowiązałkowe, opakunowe i nici wędliniarskie, włókno do celów hydraulicznych oraz płyty surowe i meblowe.
  • KOMERS ORGANIKA: Malborskie Zakłady Chemiczne sp. z o.o. Zatrudniają 204 pracowników i wytwarzają elastyczne pianki poliureatnowe, wiaderka na produkty spożywcze i wyroby chemiczne, skrzynki do rozdzielnic elektrycznych oraz artykuły gospodarstwa domowego.
  • Spółka Danuta: fabryka makaronu MALMA. Zatrudnia 360 osób, produkuje wszelkiego rodzaju makarony.
  • M.Leier – przedsiębiorstwo zagraniczne, zatrudnia 72 osoby i wytwarza ścienne materiały budowlane, stropy i dachówkę.
  • Delta – spółdzielnia odzieżowa. Zatrudnia 360 osób i produkuje szeroki asortyment lekkiej odzieży damskiej.

Najbardziej znana malborska reklama bez wątpienia dotyczy makaronów Malma. To było wielkie wydarzenie z udziałem Sophii Loren. Poświęcimy mu uwagę w odrębnym artykule.

Zamek w Malborku w drugiej dekadzie XX wieku. Na tych niezwy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto