Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Technikum nr 3 w Malborku razem z Fundacją DKMS przeprowadziło akcję w szkole. Uczniowie i rodzicami zostali potencjalnymi dawcami szpiku

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Technikum nr 3 w Malborku
Fundacja DKMS Polska dzięki akcji przeprowadzonej w Technikum nr 3 w Malborku pozyskała kolejnych potencjalnych dawców szpiku kostnego. Do bazy trafiły dane zarówno uczniów, jak i ich rodziców, którzy w przyszłości - być może - pomogą osobom walczącym z nowotworami krwi.

Akcja w Technikum nr 3 z myślą o chorych na nowotwory krwi

Takie akcje, jak przeprowadzona w środę (29 marca) w Technikum nr 3 w Malborku, są bardzo ważne.

Co 40 minut ktoś w Polsce otrzymuje diagnozę: nowotwór krwi. Tylko 25 procent pacjentów znajduje zgodnego dawcę w rodzinie. Pozostali liczą na naszą pomoc! - informuje Fundacja DKMS.

Technikum nr 3 kolejny raz odpowiedziało na apel, organizując w szkole akcję rejestracji potencjalnych dawców. Potencjalnych, bo na tym etapie nie wiemy, czy kiedyś otrzymamy telefon z wiadomością, że jesteśmy genetycznym bliźniakiem i możemy konkretnej osobie uratować życie.

- We współpracy z Fundacją DKMS przez kilka ostatnich dni koordynatorki szkolne, panie Anna Bartczak i Ilona Rażewska, przeszkoliły wolontariuszy oraz przeprowadziły zajęcia, które przybliżyły uczniom cel akcji. Na korytarzach szkolnych zawisły plakaty informacyjne, a w środę nasi wolontariusze: Weronika Bronk, Weronika Marek, Wiktoria Wajs i Hubert Janicki dzielnie przeprowadzali procedurę rejestracji wszystkich chętnych – informuje Technikum nr 3.

Uczniowie Technikum nr 3 i ich rodzice w bazie DKMS

Wśród tych, którym pobrano wymaz podczas akcji w Technikum nr 3, znaleźli się zarówno uczniowie, jak i ich rodzice. W sumie 38 osób zapisało się w bazie potencjalnych dawców.

Mamy poczucie, że zadziało się coś bardzo dobrego. Pomogliśmy, bo mogliśmy! W końcu mamy to w genach – podsumowują uczniowie wolontariusze.

„Pomożesz? Bo możesz. Masz to w genach!” - to jedno z haseł Fundacji DKMS, która działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Posiada status organizacji pożytku publicznego oraz ośrodka dawców szpiku na podstawie decyzji ministra zdrowia. W ciągu ponad 14 lat fundacja zarejestrowała w Polsce ponad 1,8 miliona potencjalnych dawców. Dawców faktycznych, którzy już pomogli, oddając „kawałek” siebie, jest około 11 500.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Fundacji DKMS.

CZYTAJ TEŻ: Bliźniak genetyczny z 71 Batalionu Lekkiej Piechoty w Malborku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto