18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tydzień Edukacji Globalnej w tarnobrzeskiej "Jedynce" [ZDJĘCIA]

Robert Orzechowski
Tydzień Edukacji Globalnej w tarnobrzeskiej "Jedynce"
Tydzień Edukacji Globalnej w tarnobrzeskiej "Jedynce" http://www.tarnobrzeg.pl/
Uczniowie Gimnazjum nr 1 w Tarnobrzegu, mieli zorganizowany w dniach 18-22.11.2013 r. Tydzień Edukacji Globalnej, podczas którego mogli zdobyć wiedzę na temat skutków globalizacji i jej oddziaływania na poziom życia i model konsumpcji ludzi oraz uświadomić sobie fakt istnienia globalnych współzależności.

Edukacja globalna odkrywa złożoność otaczającej nas rzeczywistości i ją tłumaczy. Stawia sobie za cel kształtowanie świata bardziej sprawiedliwego i przyjaznego dla wszystkich jego mieszkańców. Gimnazjaliści mogli dowiedzieć się też, że ich codzienne wybory wpływają na życie innych ludzi w dalekich zakątkach świata. Dostrzec różnorodność, ale i nierówność świata. Najważniejsze jednak było, aby ta wiedza, pozbawiona stereotypów, zachęciła ich do działania. W tych dniach zorganizowane zostały dwa spotkania pokazujące rzeczywistość krajów globalnego Południa.

Tydzień Edukacji Globalnej w tarnobrzeskiej "Jedynce"

Pierwsze z podróżnikiem, panem Hubertem Budkowskim na temat Indochin, drugie z mamą jednego z uczniów naszej szkoły panią Agnieszką Wilamowską, która przez siedem lat mieszkała w Paragwaju. Relacja z podróży po Indochinach, wzbogacona zdjęciami, pokazała nie tylko krajobrazy i zabytki, ale i ludzi oraz sytuacje, w których przyszło im się znaleźć. Można więc było zobaczyć m. in. domy na wodzie w Wietnamie, tajskie błyszczące złote pagody, „kobiety-żyrafy” w metalowych obręczach na szyi w dawnej Birmie, a także pływający targ w Tajlandii. „Wędrówka” po Indochinach przybliżyła uczniom wielość kultur, obyczajów i religii tego regionu, przywołała także dramatyczną historię (wojna w Wietnamie, reżim Pol Pota w Kambodży) i ukazała niesprawiedliwość i biedę w tych krajach.

Drugie spotkanie, będące opowieścią o życiu mieszkańców Paragwaju, było dla uczniów szczególnie interesujące, bo dotyczyło rzadko odwiedzanego przez Polaków kraju. Paragwaj to kraj Indian Guarani, Metysów, yerba mate, piłki nożnej, spokoju i sjesty. To serce Ameryki Południowej. W tym kraju można podziwiać nie tylko zachwycającą przyrodę, ale także zabytki stolicy, największy wodospad kraju Monday, olbrzymią hydroelektrownię Itaipu oraz Jezioro Ypacarai. Mimo że Paragwaj to jeden z najuboższych krajów Ameryki Południowej, to ludzie są tam bardzo rodzinni i szczęśliwi. Lubią śmiać się i żartować, a zabawa i żarty są dla nich sposobem znoszenia ubóstwa. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się taż, że w Paragwaju nie przechodzi się na emeryturę, a najbardziej znanym Polakiem oprócz Jana Pawła II i Lecha Wałęsy jest Grzegorz Lato.

W Tygodniu Edukacji Globalnej zorganizowana została także wielka akcja informacyjna. Na szkolnym telebimie ukazało się 10 zasad edukacji globalnej oraz globalne współzależności. W bibliotece szkolnej zostały wyeksponowane i udostępnione uczniom oraz nauczycielom publikacje, dotyczące globalizacji i wyzwań stojących przed współczesnym światem. Na korytarzu szkolnym pojawiła się wystawa fotograficzna „Rzeczywistość krajów Południa”, a w sali geograficznej przez cały rok szkolny czynna będzie wystawa obrazów „Ziemia i ludzie”, przedstawiająca ludzi i ich codzienne zajęcia w różnych warunkach naturalnych.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej zostały zorganizowane warsztaty „Być kobietą Afryki...”. Jak wygląda życie przeciętnej afrykańskiej kobiety? Czym się zajmuje zawodowo i w jaki sposób dba o swą rodzinę? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów. Uczniowie w oparciu o relacje polskiej misjonarki z Togo poznawali realia życia afrykańskich kobiet, ich codzienne obowiązki związane z prowadzeniem domu, troskę o byt rodziny, a także różne zwyczaje dotyczące sposobu ubierania się i ozdabiania ciała. Uczestnicy warsztatów mogli również poznać historie życia tych kobiet z Czarnego Lądu, które zyskały międzynarodową sławę dzięki swym osiągnięciom w zakresie ekonomii, polityki oraz działalności społecznej i artystycznej.

W związku z tragedią, jaka dotknęła w ostatnim czasie mieszkańców Filipin, młodzież z Klubu Ośmiu Wspaniałych zorganizowała na terenie szkoły zbiórkę pieniędzy dla poszkodowanych przez tajfun Haiyan. Dzięki ofiarności uczniów i pracowników naszego gimnazjum udało się zebrać środki finansowe, które przekazane zostały Polskiej Akcji Humanitarnej, wspierającej odbudowę Filipin po skutkach tropikalnego cyklonu.

Tekst: Joanna Sekita, Beata Słabiak
Zdjęcia: Krzysztof Watracz

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tarnobrzeg.naszemiasto.pl Nasze Miasto