MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tysiące osób przyjechało do Kościerzyny, by celebrować Diecezjalny Dzień Młodych 2023 || ZDJĘCIA, WIDEO

Joanna Surażyńska
Joanna Surażyńska
Diecezjalny Dzień Młodych 2023 Kościerzyna
Diecezjalny Dzień Młodych 2023 Kościerzyna joanna surażyńska
Diecezjalny Dzień Młodych 2023 co roku odbywa się w Kościerzynie i jest wielkim świętem młodzieży. To prawdziwa uczta duchowa i manifest wiary młodych ludzi. I tym razem nie zawiedli, bo do Kościerzyny przybyły setki osób z licznych, kaszubskich parafii i nie tylko. Takich tłumów w Kościerzynie już dawno nie było...

Diecezjalny Dzień Młodych 2023 w Kościerzynie

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową (2 kwietnia 2023 r.) w Kościerzynie miała miejsce celebracja diecezjalna dla młodzieży. Spotkaniu przewodniczył biskup diecezjalny Ryszard Kasyna. Co roku tysiące młodych z całej diecezji pelplińskiej przyjeżdżają do Kościerzyny, by wziąć udział w tej uczcie duchowej. Celebrują święto, które ustanowił św. Jan Paweł II. Tak też było i w tym roku. Młodzież nie zawiodła, a ulicami miasta przeszły prawdziwe tłumy.


Diecezjalny Dzień Młodych w Kościerzynie
rozpoczął się od zgrupowania młodzieży przy Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Ok. godz. 13 odbyło się pozdrowienie wiernych, modlitwa i poświęcenie palm, odczytanie Ewangelii, a następnie procesyjne przejście na plac Jana Pawła II.

O godz. 14 rozpoczęła się Msza Święta pod przewodnictwem biskupa pelplińskiego Ryszarda Kasyny. Następnie młodzież miała czas na posiłek, a potem – koncert ewangelizacyjny TAU.

Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, rozpoczyna Wielki Tydzień i obrzędy związane z najważniejszym świętem w Kościele katolickim. Rozpoczyna odliczanie ostatnich 7 dni Wielkiego Postu, który jest oczekiwaniem na Wielkanoc.

W Niedzielę Palmową do kościoła przynosi się palmy, które zostają tu poświęcone.

- Okres Wielkanocny rozpoczyna się na Kaszubach w Kwietnô Niedzela, którą zwą też Palmòwą - informują pracownicy Muzeum - Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach. - W tym dniu gospodarze święcą w kościele wierzbowe gałązki pokryte baziami przewiązane wstążeczką. Świeże pędy posiadają według wierzeń ludu moc magiczną – oddalają nieszczęścia, chronią również budynki i inwentarz od wszelkiego zła i sprowadzają pomyślność urodzajów. Gałązki palm rozmieszcza się we wszystkich izbach – głównie za obrazami, a także w stajniach, stodołach, ulach i w polu. Każdy członek rodziny połyka obowiązkowo jedną bazię dla ustrzeżenia się przed chorobami gardła, febrą i gorączką.

Niedzielę Palmową obchodzimy w Polsce od średniowiecza. Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest także Światowy Dzień Młodzieży.

Polecjaka Google News - Dziennik Bałtycki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto