Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tytuł honorowego obywatela Malborka dla Klausa Hempricha wręczony podczas wernisażu

red.
Od środy mieszkańcy Malborka mają możliwość oglądania wystawy zdjęć miasta i okolic z XIX i początku XX wieku. Podczas wernisażu odbyło się też uroczyste wręczenie tytułu honorowego obywatela Malborka dr. Klausowi Hemprichowi, prezesowi Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego.

Klaus Hemprich był nie tylko organizatorem, ale też honorowym gościem środowej uroczystości w Szpitalu Jerozolimskim. Podczas niej odebrał tytuł Honorowego Obywatela Miasta, nadany przez radnych w tym roku. W czerwcu nie mógł przybyć na uroczystą sesję samorządu, więc teraz nadarzyła się okazja, by nadrobić zaległości.

Przypomnijmy, że specjalnym tytułem wyróżniony został tercet ze Stowarzyszenia Szpitala Jerozolimskiego – oprócz Klausa Hempricha również Hans Kaltenecker i Edwin Eggert. Ostatni z nich, niestety, zmarł na początku czerwca, ale informacja o nadaniu honorowego obywatelstwa jeszcze zdążyła do niego dotrzeć. Życiorys śp. Edwina Eggerta został umieszczona również na wystawie w Szpitalu Jerozolimskim.

Trzej obywatele Niemiec otrzymali tytuł za uratowanie malborskiego zabytku, który jeszcze na początku XXI wieku był w bardzo w złym stanie.

Ta inicjatywa nie udałaby się, gdyby nie współpraca z władzami miasta - podkreślał w środę dr Klaus Hemprich.

Co do samej wystawy fotografii w Galerii Nova w Szpitalu Jerozolimskim, zdecydowanie powinna ona zainteresować miłośników historii dawnego Malborka i okolic. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów prywatnych, ale też na przykład z Archiwum Marienburg w Hamburgu. Można na nich zobaczyć m.in. Kałdowo, wtedy jeszcze nowy Urząd Miasta, Ratusz staromiejski, domy podcieniowe (m.in. w gminie Stare Pole). Część ekspozycji jest też poświęcona Ferdynandowi Schulzowi, tragicznie zmarłemu lotnikowi, mistrzowi szybownictwa z przedwojennego Malborka.

Dr Klaus Hemprich podczas wernisażu opowiadał również o zwyczajach mieszkańców i wydarzeniach kulturalnych, które miały miejsce w przedwojennym mieście.

Ekspozycję zorganizowało Stowarzyszenie Szpitala Jerozolimskiego we współpracy z Malborskim Centrum Kultury i Edukacji, Archiwum Marienburg w Hamburgu, Izabelą Chojnacką-Skibicką, Markiem Dziedzicem i Inicjatywą Aktywny Malbork.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto