Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczeń z Malborka najlepszy w ogólnopolskim konkursie Politechniki Gdańskiej. Wymyślił "latarnię kominową"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Najlepszą pracę przygotował Jakub Przybysz, uczeń Technikum nr 3 w Malborku.
Najlepszą pracę przygotował Jakub Przybysz, uczeń Technikum nr 3 w Malborku. materiały Technikum nr 3 w Malborku
Uczeń Technikum nr 3 w Malborku wygrał ogólnopolski konkurs pt. „Do czego można wykorzystać wiatr?”, zorganizowany przez Politechnikę Gdańską. Zwycięska praca Jakuba Przybysza to filmik prezentujący zastosowanie „latarni kominowej”.

Wygrała „latarnia kominowa” ucznia z Malborka

Konkurs dla uczniów szkół średnich zorganizował Hub dla ZiEmi Strefa Zrównoważonego Rozwoju Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Zadaniem uczestników było samodzielne przygotowanie filmiku na temat: „Do czego można wykorzystać wiatr?”. Musieli zaprezentować swój oryginalny i praktyczny pomysł na wykorzystanie ruchu powietrza jako źródła energii odnawialnej.

Technikum nr 3 w Malborku reprezentował Jakub Przybysz, drugoklasista kształcący się w zawodzie technika informatyka.

- Kuba przygotował bardzo ciekawy i innowacyjny projekt pt. „Latarnia kominowa”, czyli o małej elektrowni wykorzystującej ciąg kominowy, a więc ruch powietrza wywołany różnicą ciśnień. „Urządzenie” takie może być wykorzystane np. do zasilania latarni ulicznych - wyjaśnia Ilona Rażewska, nauczycielka geografii w Technikum nr 3, która zachęciła ucznia do udziału w przedsięwzięciu.

Było warto. Jakub okazał się najlepszy i 15 marca podczas uroczystości podsumowującej konkurs odebrał cenne nagrody: sesję mentoringową, wizytę w Centrum Informatycznym TASK Politechniki Gdańskiej, zwiedzanie superkomputera, wizytę w Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji PG, tablet Apple iPad 10.9”.

Jesteśmy dumni z naszego ucznia i życzymy mu dalszych sukcesów i jeszcze wielu innowacyjnych projektów – podkreśla Jan Stawicki, dyrektor Technikum nr 3 w Malborku.

Czy jest Hub dla ZiEmi Politechniki Gdańskiej?

Na stronie internetowej uczelni możemy przeczytać, że Politechnika Gdańska od wielu lat wspiera realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, określonych w rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 25 września 2015 r.

W październiku 2022 zakończone zostały prace na Planem Klimatycznym Politechniki Gdańskiej obowiązującym do 2030 r.

Jest to dokument, który określa cele i działania uczelni związanych z ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią i ma charakter ramowy. Wydział Zarządzania i Ekonomii i jego pracownicy współrealizują strategię Politechniki Gdańskiej oraz podejmują inicjatywy w obszarze społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju – informuje PG.

Wydział należy do organizacji promujących kształtowanie odpowiedzialnych liderów i świadomy wpływ uczelni na otoczenie społeczne i gospodarcze. W 2019 roku dołączył do inicjatywy PRME (Principles for Responsible Management Education) – największej na świecie inicjatywy umożliwiającej współpracę Organizacji Narodów Zjednoczonych ze szkołami biznesowymi. Hub dla ZiEmi wspiera realizację zasad PRME oraz dba o upowszechnianie i raportowanie podjętych działań.

- Naszą misją jest upowszechnianie idei oraz działań z zakresu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju wśród studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i MBA, pracowników, otoczenia biznesowego, instytucjonalnego i społecznego, na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym – tłumaczy PG.

CZYTAJ TEŻ: Dzień Liczby Pi w Technikum nr 3 w Malborku. Recytowali cyfry, układali kostkę i rozwiązywali "głowołamacze"

Pierwsze takie targi poświęcone branży offshore

Konkurs pt. „Do czego można wykorzystać wiatr?” został rozstrzygnięty podczas I Edukacyjnych Targów Kariery Offshore, które 15 marca odbyły się w Gdańsku. To przedsięwzięcie, jak wyjaśniali organizatorzy, było odpowiedzią na duże zainteresowanie branżą morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. A kształcenie młodzieży jest jednym z kluczowych warunków rozwoju i sukcesu tego sektora.

Odwiedzający targi mogli wziąć udział w spotkaniach z polskimi pracownikami branży. Opowiadali, w jaki sposób rozpoczęli pracę w sektorze, jakie są z tego korzyści i dzieli się radami z uczniami, którzy chcieliby związać swoją karierę zawodową z morską energetyką wiatrową.
Zapotrzebowanie na nowych wykwalifikowanych pracowników dla branży offshore w najbliższej przyszłości jest szacowane na kilkanaście tysięcy, a w dalszej perspektywie nawet do 60 tysięcy osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto