Uczeń z Malborka najlepszy w ogólnopolskim konkursie Politechniki Gdańskiej. Wymyślił "latarnię kominową"

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Najlepszą pracę przygotował Jakub Przybysz, uczeń Technikum nr 3 w Malborku.
Najlepszą pracę przygotował Jakub Przybysz, uczeń Technikum nr 3 w Malborku. materiały Technikum nr 3 w Malborku
Uczeń Technikum nr 3 w Malborku wygrał ogólnopolski konkurs pt. „Do czego można wykorzystać wiatr?”, zorganizowany przez Politechnikę Gdańską. Zwycięska praca Jakuba Przybysza to filmik prezentujący zastosowanie „latarni kominowej”.

Wygrała „latarnia kominowa” ucznia z Malborka

Konkurs dla uczniów szkół średnich zorganizował Hub dla ZiEmi Strefa Zrównoważonego Rozwoju Wydziału Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Zadaniem uczestników było samodzielne przygotowanie filmiku na temat: „Do czego można wykorzystać wiatr?”. Musieli zaprezentować swój oryginalny i praktyczny pomysł na wykorzystanie ruchu powietrza jako źródła energii odnawialnej.

Technikum nr 3 w Malborku reprezentował Jakub Przybysz, drugoklasista kształcący się w zawodzie technika informatyka.

- Kuba przygotował bardzo ciekawy i innowacyjny projekt pt. „Latarnia kominowa”, czyli o małej elektrowni wykorzystującej ciąg kominowy, a więc ruch powietrza wywołany różnicą ciśnień. „Urządzenie” takie może być wykorzystane np. do zasilania latarni ulicznych - wyjaśnia Ilona Rażewska, nauczycielka geografii w Technikum nr 3, która zachęciła ucznia do udziału w przedsięwzięciu.

Było warto. Jakub okazał się najlepszy i 15 marca podczas uroczystości podsumowującej konkurs odebrał cenne nagrody: sesję mentoringową, wizytę w Centrum Informatycznym TASK Politechniki Gdańskiej, zwiedzanie superkomputera, wizytę w Laboratorium Zanurzonej Wizualizacji PG, tablet Apple iPad 10.9”.

Jesteśmy dumni z naszego ucznia i życzymy mu dalszych sukcesów i jeszcze wielu innowacyjnych projektów – podkreśla Jan Stawicki, dyrektor Technikum nr 3 w Malborku.

Czy jest Hub dla ZiEmi Politechniki Gdańskiej?

Na stronie internetowej uczelni możemy przeczytać, że Politechnika Gdańska od wielu lat wspiera realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, określonych w rezolucji przyjętej przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 25 września 2015 r.

W październiku 2022 zakończone zostały prace na Planem Klimatycznym Politechniki Gdańskiej obowiązującym do 2030 r.

Jest to dokument, który określa cele i działania uczelni związanych z ochroną środowiska i szeroko pojętą ekologią i ma charakter ramowy. Wydział Zarządzania i Ekonomii i jego pracownicy współrealizują strategię Politechniki Gdańskiej oraz podejmują inicjatywy w obszarze społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju – informuje PG.

Wydział należy do organizacji promujących kształtowanie odpowiedzialnych liderów i świadomy wpływ uczelni na otoczenie społeczne i gospodarcze. W 2019 roku dołączył do inicjatywy PRME (Principles for Responsible Management Education) – największej na świecie inicjatywy umożliwiającej współpracę Organizacji Narodów Zjednoczonych ze szkołami biznesowymi. Hub dla ZiEmi wspiera realizację zasad PRME oraz dba o upowszechnianie i raportowanie podjętych działań.

- Naszą misją jest upowszechnianie idei oraz działań z zakresu społecznej odpowiedzialności i zrównoważonego rozwoju wśród studentów, słuchaczy studiów podyplomowych i MBA, pracowników, otoczenia biznesowego, instytucjonalnego i społecznego, na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym – tłumaczy PG.

CZYTAJ TEŻ: Dzień Liczby Pi w Technikum nr 3 w Malborku. Recytowali cyfry, układali kostkę i rozwiązywali "głowołamacze"

Pierwsze takie targi poświęcone branży offshore

Konkurs pt. „Do czego można wykorzystać wiatr?” został rozstrzygnięty podczas I Edukacyjnych Targów Kariery Offshore, które 15 marca odbyły się w Gdańsku. To przedsięwzięcie, jak wyjaśniali organizatorzy, było odpowiedzią na duże zainteresowanie branżą morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. A kształcenie młodzieży jest jednym z kluczowych warunków rozwoju i sukcesu tego sektora.

Odwiedzający targi mogli wziąć udział w spotkaniach z polskimi pracownikami branży. Opowiadali, w jaki sposób rozpoczęli pracę w sektorze, jakie są z tego korzyści i dzieli się radami z uczniami, którzy chcieliby związać swoją karierę zawodową z morską energetyką wiatrową.
Zapotrzebowanie na nowych wykwalifikowanych pracowników dla branży offshore w najbliższej przyszłości jest szacowane na kilkanaście tysięcy, a w dalszej perspektywie nawet do 60 tysięcy osób.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie