Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie Gimnazjum nr 3 uczyli się na PG o witaminach i pierwiastkach

red.
Fot. Gimnazjum nr 3 w Malborku
Młodzież z klas politechnicznych Gimnazjum nr 3 w Malborku kontynuuje swoje "wyprawy" po wiedzę na Politechnikę Gdańską. Uczniowie po raz kolejny odwiedzili Wydział Chemiczny.

W laboratorium młodzi chemicy zajmowali się wykrywaniem anionów pierwszej grupy: I‾,Cl‾ i Br‾. Korzystając z instrukcji, uczniowie identyfikowali jony w zadanej mieszaninie. Po udanych zajęciach gimnazjaliści udali się na wykłady.
Pierwszy wykład pt. „Historia witamin’’ poprowadził mgr inż. Antoni Konitz. Mówił on nie tylko o samych witaminach, ale również o chorobach, które może powodować ich niedobór. Najstarszą z nich – jej początki sięgają roku 1600 p.n.e. – jest szkorbut spowodowany niedoborem witaminy C. Objawia się wypadaniem zębów, niedokrwistością, słabym gojeniem ran, ogólnym osłabieniem.
Drugi wykład został poprowadzony przez prof. dr. hab. inż. Aleksandra Kołodziejczyka. W bardzo ciekawy sposób, zrozumiały dla początkujących chemików, opowiadał o substancjach szkodzących życiu i zdrowiu, m.in. o azbeście, niezastąpionym składniku w przemyśle okrętowym i kosmicznym. Ustalono, że pojawiało się ok. 10 proc. nowotworów pochodzenia azbestowego rocznie. Uczniowie naszego gimnazjum dowiedzieli się, że dzięki nanotechnologii prawie udało się otrzymać materiały o podobnych parametrach jak azbest pod względem odporności na czynniki chemiczne i wysoką temperaturę. Takie materiały to włókna nanoceramiczne.
Ostatni wykład pt. "Skąd wzięły się pierwiastki” został poprowadzony przez prof. dr hab. inż. Barbarę Becker, która przytoczyła uczniom najbardziej prawdopodobną przyczynę powstania "czegoś” z "niczego”. Otóż wielu naukowców przypuszcza, że ok. 14 mld lat temu miał miejsce wielki wybuch, który dał początek wszechświatu. Podobno sekundę po wybuchu miał on niewyobrażalnie wysoką temperaturę oraz był "morzem” m.in. protonów, elektronów i neutronów. Już po 3 minutach dał o sobie znać pierwszy pierwiastek deuter, a zaraz po nim hel oraz lit.
W lutym czeka uczniów kolejny wyjazd na PG.

Artykuł nadesłany przez Gimnazjum nr 3 w Malborku

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto