Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ukazał się "Bedeker malborski" Ryszarda Rząda. Autor opowiedział w Muzeum Miasta o swojej książce

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Książka, w której Ryszard Rząd przedstawia historię Malborka w latach 1845-1945, bardzo długo czekała na publikację. Wydało ją Muzeum Miasta Malborka i właśnie w ogrodzie nowej miejskiej jednostki odbyło się w niedzielę (17 czerwca) spotkanie z autorem.

Ryszard Rząd na co dzień jest pracownikiem naukowym Muzeum Zamkowego w Malborku i zajmuje się historią warowni (Pracownia Historii Zamku). Pomysł na książkę był konsekwencją wystawy "Malbork - miasto przy zamku. 1845-1945", którą wraz z Arturem Dobrym przygotowali w muzeum 1993 roku.

- Wystawa spotkała się ze sporym zainteresowaniem turystów i polskich, i niemieckich. Dwa lata później została "wyeksportowana" do Niemiec, najpierw do muzeum w Lüneburgu, a stamtąd parę miesięcy później do Nordhorn, gdzie uświetniała obchody nawiązania partnerskich kontaktów z Malborkiem. Po tej ekspozycji zbierałem informacje o całym mieście i jego historii. Stopniowo gromadziłem materiały, aż przyszedł pomysł na stworzenie książki. Miała mieć inny tytuł - "Okruchy historii", a w końcu wykrystalizował się "Bedeker malborski. 1845-1945" na wzór bedekerów, których dorobiło się kilka miast - wyjaśniał Ryszard Rząd podczas spotkania autorskiego.

Materiał był zgromadzony, ale książki długo nie udawało się wydać...

- Poprosiłam pana Ryszarda o pomoc przy naszej wystawie inaugurującej działalność Muzeum Miasta Malborka. W toku rozmów okazało się, że pan Ryszard ma już pewien projekt, który jest już ukończony i czeka bardzo długo na wydanie. Nie miałam wątpliwości, że to musi być debiut wydawniczy tego muzeum, ponieważ treść zawarta w tej książce jest treścią jakby połowy naszej wystawy, jest poświęcona czasom do końca drugiej wojny światowej - dodawała Dorota Raczkowska, dyrektor Muzeum Miasta.

Materiały do książki Ryszard Rząd zebrał m.in. w Archiwum Heimatkreis Marienburg w Hamburgu czy ze starych wydań "Marienburger Zeitung". Hasła w publikacji są ułożone alfabetycznie - od "Autobusy miejskie" do "Żydzi w Malborku". Autor tłumaczył, dlaczego wybrał przedział czasowy 1845-1945.

- W 1845 roku zapadła decyzja o wytyczeniu kolei przez Malbork, a więc i o budowie mostów kolejowych - na Nogacie w Malborku i na Wiśle w Tczewie. Mosty te zbudowano później, w 1857 roku. Gdy przygotowywaliśmy wystawę (w 1993 r., dop. red.), to te daty ładnie nam się zamknęły w równe sto lat. Ta decyzja władz pruskich o budowie kolei była fundamentalna, otworzyła miasto na świat, spowodowała, że Malbork stał się miastem nowoczesnym, miastem w pełnym tego słowa znaczeniu. Zaczął gwałtownie się rozwijać, napłynął przemysł, napłynęli nowi ludzie - wyjaśniał Ryszard Rząd.

"Bedeker malborski. 1845-1945" powstał przy wsparciu Muzeum Miasta Malborka oraz firmy Prino-Plast. Można ją kupić w cenie 39 zł jest w siedzibie MMM przy ul. Kościuszki 54.

Zobacz: "100 kata na 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę" w Malborku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto