Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Unijne pieniądze dla Żuław [LISTA ZABYTKÓW]. Umowa podpisana w Galerii Żuławskiej w Nowym Stawie

Radosław Konczyński
Fot. Radosław Konczyński
Wójt gminy Cedry Wielkie i marszałek województwa pomorskiego podpisali w nowostawskim "ołówku" umowę na dofinansowanie projektu, którego łączna wartość wynosi ok. 13,5 miliona złotych. Pieniądze będą przeznaczone m.in. na remonty kościołów, domów podcieniowych, obiektów hydrotechnicznych.

Cedry Wielkie są liderem projektu o długiej nazwie: „Zachowanie wielokulturowego dziedzictwa Żuław poprzez wykonanie robót budowlanych, remontowych i konserwatorskich w obiektach zabytkowych i obiektach położonych na terenach objętych ochroną konserwatorską w gminach żuławskich oraz stworzenie spójnej oferty turystycznej promującej tożsamość Żuław”. Dlatego wójt Janusz Goliński podpisał umowę z marszałkiem Mieczysławem Strukiem.

- Zawsze Wisła gdzieś dzieliła. Tutaj Żuławy Gdańskie, tam Żuławy Wielkie, Żuławy Malborskie, a teraz tak się złożyło, że ten projekt łączy trzy powiaty i dwie diecezje. Można powiedzieć: całe Żuławy - stwierdził Janusz Goliński.

Partnerami we wspólnym przedsięwzięciu są gminy Nowy Staw i Nowy Dwór Gdański, parafie z tych gmin oraz gminy Cedry Wielkie, a także przedsiębiorstwo Opitz, właściciel domu podcieniowego w Żelichowie (gm. Nowy Dwór Gdańsk). Łączna wartość wszystkich prac została określona na 13,5 miliona złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie 7 mln 773 tys. zł.

Marszałek województwa Mieczysław Struk jako walor podkreślał fakt, że projekt nie skupia się tylko na zabytkach należących do samorządów, ale został rozszerzony o inne obiekty.

- Chcę bardzo pogratulować autorom tego projektu za kilka kwestii. Po pierwsze, za zainteresowanie różnymi obiektami: sakralnymi, zabytkami inżynierii technicznej czy domami podcieniowymi. Z jednej strony to jest obowiązek wójtów i burmistrzów, ale bez współdziałania z parafiami trudno byłoby sobie wyobrazić tak duży sukces. Nie mamy drugiego takiego projektu, który grupowałby siedem kościołów - mówił Mieczysław Struk.
Marszałek województwa dodawał też, że "wysoka ocena tego projektu jest także realizacją polityki, którą prowadzi samorząd regionalny". Przypomniał o zasadach przyznawania punktów projektom.

- Wpisaliśmy do programów strategicznych, że obszar strategicznej interwencji, jakim są Żuławy, będzie preferowany poprzez uzyskanie wyższej punktacji przy ocenie projektów. I dzisiaj mamy tego pewną konsekwencję, bo w praktyce wszystkie projekty, które trafiają na poziom samorządu wojewódzkiego, otrzymują wyższą punktację. Rozmawialiśmy o tym wielokrotnie. Żuławom, które przecież nie należą do bogatszej części regionu, ta preferencja umożliwia dostęp do środków unijnych - stwierdził Mieczysław Struk.

Jednym ze świadków podpisania umowy w Galerii Żuławskiej był ks. Jacek Jezierski, biskup elbląski. Wyraził zadowolenie, że są wypracowywane mechanizmy współpracy, które pozwalają chronić zabytki, odbudowywać je i rekonstruować.

- Jako obywatel jestem zainteresowany także zabytkami technicznymi, mostami, starymi fabrykami, cegielniami, domami z podcieniami, bo te obiekty giną na naszych oczach - mówił ksiądz Jacek Jezierski. - Cieszę się, że istnieje taki program, partnerstwo, które umożliwia ważny postęp w zabezpieczaniu dziedzictwa materialnego i duchowego Żuław.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto