Święto administracji wojskowej z Pomorza. Obchody na terenie zamku w Malborku
Święto Terenowych Organów Wykonawczych Ministra Obrony Narodowej (TOW MON) zostało ustanowione na pamiątkę podpisania w październiku 1918 roku pierwszej ustawy o powszechnym obowiązku służby wojskowej. Na jej mocy powołane zostały okręgowe komendy uzupełnień oraz powiatowe komendy uzupełnień. Były to pierwsze terenowe organy władzy administracyjno-wojskowej w odrodzonej Polsce. Celem obchodów jest podkreślenie wagi administracji wojskowej jako istotnego ogniwa bezpieczeństwa państwa.
Terenowe Organy Wykonawcze pod tą nazwą funkcjonują od 23 kwietnia 2022 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o obronie Ojczyzny. Na TOW MON składa się Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji wraz z 16 ośrodkami zamiejscowymi oraz 86 wojskowymi centrami rekrutacji działającymi w każdym województwie. Przed kwietniem 2022 roku były to wojewódzkie sztaby wojskowe i podległe im wojskowe komendy uzupełnień.
ZOBACZ TEŻ: Wojskowa Gra Terenowa dla Pomorza była promocja dobrowolnej zasadniczej służby
Święto administracji wojskowej przypada 27 października. Trzy dni wcześniej w Karwanie w Muzeum Zamkowym w Malborku spotkali się pracownicy (żołnierze i cywile) Oddziału Zamiejscowego CWCR w Gdańsku oraz podległych mu pięciu WCR-ów istniejących na Pomorzu – w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Człuchowie i Malborku. Przyziemie zabytkowego budynku, który przed wiekami pełnił funkcję zbrojowni (więc adekwatne miejsce na uroczystość), wypełniło się również gośćmi ze służb mundurowych, przedstawicielami władz samorządowych, instytucji, firm i stowarzyszeń współpracujących z TOW MON.
Chciałbym nie tylko tym wyróżnionym, ale wszystkim, którzy tu siedzicie, podziękować za wzorową współpracę. Za podejście patriotyczne dla naszej Ojczyzny, bo obrona naszej ojczyzny i wzrost liczebności sił zbrojnych i ich unowocześnianie jest naszym priorytetem w obecnej sytuacji politycznej, makroregionalnej. Wiemy, w jakim położeniu się znajdujemy i rzeczywiście siły zbrojne zawsze stoją na straży suwerenności i ochrony granic, a zawsze żołnierze byli ze społeczeństwem – mówił płk Andrzej Płocha, szef Oddziału Zamiejscowego CWCR w Gdańsku.
Pomorskie obchody święta WCR-ów. Awanse, odznaczenia i podziękowania
WCR-y skupiają się na pozyskiwaniu kandydatów do służby zawodowej w Wojsku Polskim, Wojsk Obrony Terytorialnej, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i aktywnej rezerwy. Żołnierze z WCR-ów jako doradcy zawodowi spotykają się z ochotnikami, biorą udział w targach pracy, wojskowych piknikach oraz spotkaniach w szkołach. Wojskowe centra rekrutacji to miejsca, gdzie bardzo szybko można załatwić niezbędne formalności związane z aplikowaniem do służby w wojsku.
Pomorskie obchody w Malborku było okazją do podziękowania za tę pracę. Żołnierze z WCR-ów zostali awansowani na wyższe stopnie służbowe lub wyróżnieni w inny sposób, m.in. premiami czy urlopami. Pułkownik Andrzej Płocha wręczył też statuetki przedstawicielom służb mundurowych, władz samorządowych, firm i instytucji, które wspierają TOW MON w pozyskiwaniu kandydatów do armii.
Dla uczestników wydarzenia wystąpił zespół taneczny Bursztynki prowadzony przez Celinę Pacanowską w Malborskim Centrum Kultury i Edukacji. Obchody uświetnił również występ orkiestry wojskowej z Elbląga. Gospodarzem uroczystości był ppłk Krzysztof Janczak, szef WCR w Malborku.

Rekordowa liczba rekrutów w Człuchowie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?