Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Malborku tancerze z całej Polski rywalizowali o Muszlę Bałtyku. Po raz dziewiętnasty odbył się konkurs tańców polskich | ZDJĘCIA cz. 1

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Ponad cztery godziny trwała część finałowa 19 Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” w Malborku, a wcześniej drugie tyle zajęły eliminacje. W sobotę (4 listopada) w hali widowiskowo-sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 rywalizowało ponad 200 tancerzy.

Konkurs "O Muszlę Bałtyku" w Malborku. Rywalizowało ponad 200 tancerzy

W tym roku malborski konkurs cieszył się rekordowym zainteresowaniem uczestników. Zgłosiło się 110 par z 29 zespołów z całego kraju, m.in. z Bielska-Białej, Zamościa, Krakowa, Puław, Warszawy, Poznania, Siemiatycz, Szczecina, Torunia, Olsztyna, Gdańska. Nie mogło zabraknąć gospodarzy z Zespołu Pieśni i Tańca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego „Malbork” oraz ZPiT „Małe Żuławy” z Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Starym Polu. Tancerze zaprezentowali się w 11 kategoriach - najmłodsi mieli 7 lat, a najstarsi 55 lat i więcej.

W sobotę (4 listopada) w hali widowiskowo-sportowej ZSP 1 trwały eliminacje, w których zostali wyłonieni finaliści części popołudniowej. Jak zawsze po południu odbyło się uroczyste otwarcie konkursu „O Muszlę Bałtyku”. Najpierw wszyscy uczestnicy zatańczyli poloneza i wysłuchali hymnu narodowego.

Jestem zaszczycony, że mogę was gościć na malborskiej ziemi, na tym pięknym konkursie. Tańce polskie to tradycja bardzo ważna w naszym kraju i my też wszyscy, którzy tu jesteśmy, ją współtworzymy, to jest coś niesamowitego. Bardzo się cieszę, że możemy uczestniczyć w pięknym spektaklu. Dziękuję serdecznie, że jesteście z nami, że jest was tak dużo. To świadczy o tym, że ten taniec jest bardzo dobrze postrzegany – mówił do uczestników płk pil. Mariusz Wiączkowski, dowódca 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

CZYTAJ TEŻ: Zespół Pieśni i Tańca "Malbork" świętował 20-lecie istnienia

Tańce polskie współcześnie. Połączenie tradycji z rywalizacją sportową

Kolejny rok z rzędu poczynaniom tancerzy przyglądał się burmistrz Malborka, zresztą jako jeden z patronów honorowych.

- Już po raz dziewiętnasty zaszczycacie nas swoją obecnością i zaszczycacie wspaniałymi tańcami, więc życzę, tak jak podczas wcześniejszych edycji, żeby było dużo uśmiechu, radości. Oczywiście, będą nagrody, pierwsze, drugie i trzecie miejsca, ale pamiętajcie, że wszyscy uczestnicy są zwycięzcami tego konkursu – mówił Marek Charzewski, burmistrz Malborka.

Ducha rywalizacji – jak najbardziej zdrowej – czuć jednak było w powietrzu. Turnieje są połączeniem kultywowania tradycji ze zmaganiami sportowymi. W tym celu pary spędzają niezliczone godziny na treningach, żeby dobrze zaprezentować się w konkursie. I każda z nich chciałaby stanąć na podium. Liczy się też zbieranie punktów rankingowych, które pozwalają na awans do wyższej kategorii tanecznej.

Dlatego malborski konkurs będzie dobrze wspominała para Zofia Ciok i Juliusz Zabrocki z ZPiT „Małe Żuławy”, która okazała się najlepsza w kategorii IV open (16-18 lat), a dodatkowo uzyskała już odpowiednią liczbę punktów, by z kategorii IVB awansować do IVA. To jedna z najlepszych młodych par w kraju tańczących tańce polskie. W poprzednim sezonie startowała w najwyższej klasie w kat. III (13-15 lat), czyli na poziomie A. Po przejściu do starszej grupy wiekowej musiała zaczynać od niższego szczebla.

By dać chwilę oddechu uczestnikom finałów, dwukrotnie publiczności zaprezentowali się w pokazach tancerze ZPiT 22 BLT „Malbork”, także w towarzystwie Grupy Wokalnej Folk z Klubu 22 BLT.

Organizatorami 19 Ogólnopolskiego Konkursu Tańców Polskich „O Muszlę Bałtyku” były 22 Baza Lotnictwa Taktycznego, Zespół Pieśni i Tańca 22 BLT „Malbork” i Międzynarodowa Rada Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. Współorganizatorzy: GOKiS Stare Pole, Malborskie Stowarzyszenie Lotników, ZSP 1 w Malborku. Partnerzy: Urząd Miasta Malborka, Urząd Miejski w Nowym Stawie, Urząd Gminy w Starym Polu i Starostwo Powiatowe w Malborku.

Konkurs tańców polskich w Malborku odbył się po raz dziewięt...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto