Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gołębie problemem na ścieżce historycznej w Malborku. Urzędnicy sprawią, że ludzie będą mogli usiąść?

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Przystanek ścieżki historycznej przy ul. Mickiewicza w miejscu, gdzie do 1945 r. istniał Hotel Kopernikus.
Przystanek ścieżki historycznej przy ul. Mickiewicza w miejscu, gdzie do 1945 r. istniał Hotel Kopernikus. Radosław Konczyński
Składająca się z 24 przystanków ścieżka historyczna po Malborku jest nową atrakcją miasta. Ale nie wszędzie mieszkańcy i turyści mogą w pełni z niej korzystać. Na dwóch przystankach wzdłuż ulicy Mickiewicza przez gołębie nie da się usiąść. Już o tym pisaliśmy po sygnale od mieszkanki, ale nic się nie zmieniło. Teraz - po interpelacji radnej - magistrat zapowiada rozwiązanie problemu w jednym miejscu.

Na ul. Mickiewicza gołębie "atakują" ścieżkę historyczną

Przypomnijmy, że na ścieżkę historyczną w Śródmieściu składają się 24 przystanki, na których znajdują się tablice informacyjne z funkcją fotoplastykonu. Można więc nie tylko poczytać o przeszłości danego miejsca i najbliższej okolicy, ale też zajrzeć w otwór i zobaczyć stare zdjęcia. Tablice są wyposażone w kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem przekieruje zainteresowanych po więcej informacji i zdjęć dotyczących zabytków.

Niektóre z przystanków zostały też wyposażone w małą architekturę - ławkę, kosz na śmieci i stojaki rowerowe. Tak jest przy ulicy Mickiewicza, gdzie znajdują się dwa punkty na trasie spacerowej. Jeden z widokiem na kamienice z końca XIX w., a drugi w miejscu, gdzie przed II wojną światową stał nad Młynówką Hotel Kopernikus. Był ciekawym budynkiem z ogrodem pomiędzy centrum miasta a dawnym ogrodem strzelców. Zniszczony prawdopodobnie podczas oblężenia miasta w styczniu 1945 r.

Gdy tak już sobie poczytamy, pooglądamy, być może chciałoby się też przysiąść na moment na ładnej nowej ławce. Ale się nie da.

Niech pan idzie zobaczyć. Zrobione, a nie da się korzystać – mówiła nam w połowie maja mieszkanka Malborka, którą spotkaliśmy nieopodal.

Problem w tym, że w tych dwóch miejscach ludzie toczą „nierówną walkę” z gołębiami. Górą są ptaki, co zresztą doskonale widać na dole, na ławkach zasłanych ptasimi odchodami. Przekazaliśmy sygnał mieszkanki do Urzędu Miasta Malborka z prośbą o ocenę, czy można zastosować rozwiązanie, które ochroni ławki przed gołębiami, albo też o częstsze czyszczenie siedzisk. Usłyszeliśmy, że niewiele da się zrobić. Natomiast niedawno w interpelacji zapytała o to samo jedna z radnych, Krystyna Keńska, ale w odniesieniu do jednego z przystanków. Okazuje się, że jednak można.

Informuję, że siedziska te zostały zamontowane zgodnie z projektem ścieżki historycznej i nikt na etapie projektowania nie mógł przewidzieć, że usytuowanie ich pod drzewami będzie miało taki efekt. Jednocześnie zleciliśmy pracownikom gospodarczym, żeby ławkę tę oczyścili i przesunęli poza obrys korony drzewa - czytamy w odpowiedzi podpisanej przez burmistrza Marka Charzewskiego.

CZYTAJ TEŻ: Ścieżka historyczna w Malborku już wygląda jak stara

Ścieżka historyczna częścią programu rewitalizacji

Przypomnijmy, że cała ścieżka historyczna ma 4400 metrów długości, ale zaprojektowana została też w trzech krótszych wariantach:

  • trasa czerwona od ulicy Kościuszki przez ul. Sikorskiego - Orzeszkowej – Krakowską - Reymonta - Sienkiewicza - łącznikiem do Mickiewicza - Grunwaldzką – ul. 17 Marca – al. Rodła – pl. Wolności do pl. Słowiańskiego;
  • trasa żółta prowadzi z pl. Słowiańskiego na bulwar Macieja Kilarskiego i dalej, do Zewnętrznego Muzeum Fortyfikacji;
  • trasa niebieska z pl. Słowiańskiego przez ul. Armii Krajowej – Hallera – Słowackiego – Derdowskiego do ul. 17 Marca.

Aby spacerowicze się nie zgubili, poprowadzą ich tabliczki ze strzałkami pomalowanymi na kolor trasy.

Ścieżka historyczna jest elementem większego projektu „Malbork na plus – rewitalizacja historycznego śródmieścia miasta Malborka”. Jej stworzenie kosztowało ok. 670 tys. zł.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto